Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Pondělí  14. října 2019
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
Nová TT Laurová - Radlická v Praze dne 4.10.2008
Konečná tramvají u metra Radlická. Budova v pozadí - centrala ČSOB. vše se událo dne 4.10. 2008 kolem 14:45.
zobrazení: 718
známka: 1.00


Poslední komentáře

 • Body massage gives you ultimate relief to your body.i would like to recommend each and everyone go f . . . (Na krakovské Letiště se půjde pod nádraží)
 • Kingdom of Baby is your digital go-to platform for your baby’s well-being, for a healthy pregnancy a . . . (Solaris Gecko, tramvaj z Bolechowa)
 • Kingdom of Baby is your digital go-to platform for your baby’s well-being, for a healthy pregnancy a . . . (Bezprašné EKOBUSY ve zdravém městě Prostějov)
 • Kingdom of Baby is your digital go-to platform for your baby’s well-being, for a healthy pregnancy a . . . (Nová tramvaj na obzoru)
 • Kingdom of Baby is your digital go-to platform for your baby’s well-being, for a healthy pregnancy a . . . (Nový typ tramvaje v Plzni)
 • Kingdom of Baby is your digital go-to platform for your baby’s well-being, for a healthy pregnancy a . . . (Nová stoprocentně nízkopodlažní tramvaj ŠKODA ForCity)
 • Kingdom of Baby is your digital go-to platform for your baby’s well-being, for a healthy pregnancy a . . . (V Opavě ožila historická tramvaj)
 • Kingdom of Baby is your digital go-to platform for your baby’s well-being, for a healthy pregnancy a . . . (Zlín má dva nové trolejbusy, přivezl je kamion na podvalníku)
 • Vyhledávání


  Motto:
  Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
  kdy díky našemu nezájmu zanikne.

  Železnice >> Články >> Rozvoj železničních vleček na Nýřansku
  Články

  Rozvoj železničních vleček na Nýřansku


  Vydáno dne 06. 11. 2007 (3831 přečtení)
  Jeden z prvních kontejnerových vlaků na vlečku MetransTrendem dnešní doby je převádět nákladní dopravu na silnice. Důvody nechme stranou. Díky tomu železniční vlečky mizí doslova před očima. Udržovat vlečku v provozu je poměrně nákladná záležitost a za jejich obsluhu si železniční dopravci (většinou ČD a.s.) účtují vysoké poplatky. Díky tomu ke zrušení vlečky přistupují i podniky, které železnici využívají, ale je pro ně levnější převážet své zboží na nádraží a překládat do železničních vozů, než živit vlečku (zářným příkladem je Carborundum Benátky nad Jizerou). Z těchto důvodů je malým zázrakem, když nová vlečka někde vznikne. A právě takovým zázračným místem je v dnešní době Nýřansko na Plzeňsku.

  Nýřansko bylo díky své důlní minulosti prošpikováno vlečkami. V okolí Nýřan byl velký počet uhelných dolů a většina z nich měla napojení na železnici vlečkou. Tyto vlečky až na pár výjimek přežily do nedávné minulosti a po zastavení těžby byly využívány různými podniky, které se do prostor bývalých dolů nastěhovaly. Ty však v posledních patnácti letech postupně zanikaly a s nimi i ustal provoz na vlečkách. Úředně se zrušily a fyzicky vytrhaly jen tři (bývalá panelárna, vlečka do dolu obránců míru ve Zbůchu a vlečka uhelných skladů, která zbyla z bývalé trati přes Sulkov na Plzeň-Valchu). Ostatní zůstaly sice bez provozu, ale fyzicky přežily do dnešních dnů. V provozu bez zastavení zbyla jen vlečka bývalého dolu Krimich, vojenská vlečka na letiště v Líních a sklárny Heřmanova Huť. V dnešní době však některé vlečky zažívají renesanci. Prvně ožila část vlečky do bývalého Zieglerova dolu, dnes Dioss, kde si ve zrušené pile s vlečkou udělal provozovnu Kovošrot Děčín a tuto vlečku začal hojně využívat. Dále je na této vlečce zpracován projekt nové vlečky, napojující na železnici vznikající průmyslovou zónu u Blatnice u Nýřan. Poté následovala vlečka bývalé Likony, kam se z panelárny v Postoloprtech začaly vozit ucelené vlaky se stavebním materiálem. Jako třetí v pořadí se v minulém měsíci obnovila vlečka zaúsťující do vlečky na vojenské letiště v Líních, na kterou jezdí cisterny s plynem, vytápějícím v zimním období místní haly. V pondělí 5.11.2007 prožila své znovuzrození bývalá vlečka ACHP připojená na vlečku Krimich. Koupila ji firma Metrans a provoz začal hned první den velkolepě - uceleným vlakem kontejnerů.

  Související články:
  Popelka (4) (06.09.2007)
  Popelka (3) (24.03.2007)
  Popelka (2) (13.12.2006)
  Popelka (1) (07.12.2006)
  [Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
  |Počet komentářů: 7 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
  Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

  RSS feed Bezptičnyj produkt