Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Pondělí  3. srpna 2020
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
720 113
Hektor stojící poblíž vleček chemopetrolu Litvínov patřící soukromému dopravci Chládek a Tintěra.
zobrazení: 1660
známka: 2.25


Poslední komentáře

 • Kami adalah Agen BandarQ Online paling menjanjikan dengan winrate terbesar saat ini. Mainkan permain . . . (V neděli 28. května 2006 vstoupila v platnost druhá změna jízdního řádu Českých drah, a. s.)
 • Di Depocasino. Keuntungan tersebut adalah berupa layanan transaksi yang cepat dan customer slot serv . . . (V neděli 28. května 2006 vstoupila v platnost druhá změna jízdního řádu Českých drah, a. s.)
 • Excellent topic and exceptionally useful details. Thank you for the wonderful share. You have given . . . (Bukurešťské nízkopodlažní tramvaje (2))
 • Thanks for the Fantastic effort you have made in composing this wonderful post. I am hoping I'll see . . . (Bukurešťské nízkopodlažní tramvaje (2))
 • Thanks for the Fantastic effort you have made in composing this wonderful post. I am hoping I'll see . . . (Na krakovské Letiště se půjde pod nádraží)
 • Tiền sảnh hành lang giữa thiết kế thông thoáng từ trư& . . . (V neděli 28. května 2006 vstoupila v platnost druhá změna jízdního řádu Českých drah, a. s.)
 • Hi Gentleman Great article post, I really interesting the way you highlighted some important points. . . . (Na krakovské Letiště se půjde pod nádraží)
 • progre sshomeloans.com.au (Bukurešťské nízkopodlažní tramvaje (2))
 • Vyhledávání


  Motto:
  Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
  kdy díky našemu nezájmu zanikne.

  Silniční doprava >> Monitoring médií >> Německo pustilo na dálnice kontroverzní megakamiony
  Monitoring médií

  Německo pustilo na dálnice kontroverzní megakamiony

  (MF Dnes, ČTK)

  Vydáno dne 28. 07. 2006 (6021 přečtení)

  Megakamion Až šedesátitunové kamiony o délce 25 metrů mohou po Nizozemsku a Skandinávii vyjet i na německé dálnice. O tom, jestli je vhodné takové kolosy pustit do běžného provozu, se ale stále vedou spory. Dopravcům sice sníží náklady, ale mohou být poměrně nebezpečné.  Oprávnění používat až 25metrové kamiony na německých silnicích dostala společnost Volkswagen Logistics a spediční firma Boll.

  Dosavadní povolená délka a hmotnost vozidel byla přitom zhruba o třetinu menší. Do července 2007 mají firmy vyzkoušet, jak ekonomické, ekologické a bezpečné tyto megakamiony jsou.

  Kolosy, které zatím jezdí ve Skandinávii a v Nizozemsku, mají vedle zastánců i kritiky. Ti poukazují na dopravní bezpečnost. Podle politiků by nákladní auta s větší kapacitou než obvyklé kamiony mohly ulehčit stoupající nákladní silniční přepravě.

  Gigant pojme o polovinu více než běžný kamion

  Dva megakamiony jsou totiž s to přepravit tolik zboží jako tři obvyklé kamiony. Zatímco běžný kamion má kapacitu 100 metrů krychlových, megakamion až 150 metrů krychlových.

  "Méně hluku, menší spotřeba pohonných hmot a menší znečištění," shrnul v týdeníku Focus výhody nadměrných vozů Frank Albers z firmy Krone. Kritici velkých kamionů ale vidí situaci jinak. Megavozy kvůli své délce nesmějí do měst, takže je musejí objíždět.

  Podle Sdružení dopravců zboží, logistiky a zásobování BGL tím přijdou případné ekologické výhody vniveč.

  Před cílem bude navíc třeba přerozdělit náklad do menších aut, což je drahé a náročné na čas. Kromě toho poukazují kritici kolosů na rizikovost při jejich předjíždění.

  Autoklub se bojí nehod při předjíždění

  Německý autoklub varuje, že přítomnost dlouhých kamionů na sinicích způsobí řadu nehod. Jejich předjíždění trvá neúměrně dlouho, osobní vůz jedoucí rychlostí 100 kilometrů v hodině potřebuje k předjetí megakamionu jedoucího osmdesátkou celkem 4,54 sekundy a dráhu 126 metrů.

  Při předjíždění obvyklých kamionů je potřebná dráha téměř o 44 metrů kratší a předjíždění trvá necelé tři vteřiny.

  Ralf Stock z autoklubu ADAC upozornil i na to, že dálniční svodidla nejsou stavěna na to, aby odolala až 60 tun těžkému vozu. "Při nehodě by to mohlo mít dalekosáhlé důsledky," varuje.

  Kolosy na kolech zatím jezdí po silnicích ve Skandinávii a v Nizozemsku, taková nehoda se tam zatím nestala.

  Kdyby byly megakamiony povoleny i v Německu, uvítali by to hlavně velkodopravci. Mohli by snížit počty svých kamionů a ušetřili by v budoucnosti na dálničním mýtném.


  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  |Počet komentářů: 13 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  | Zdroj - autor článku: MF Dnes, ČTK|
  Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
  Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

  RSS feed Bezptičnyj produkt