Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Úterý  4. srpna 2020
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
750 330 + 750 078
750 330 + 750 078, Plasy, 08. 09. 2006
zobrazení: 1220
známka: 2.33


Poslední komentáře

 • Kami adalah Agen BandarQ Online paling menjanjikan dengan winrate terbesar saat ini. Mainkan permain . . . (V neděli 28. května 2006 vstoupila v platnost druhá změna jízdního řádu Českých drah, a. s.)
 • Di Depocasino. Keuntungan tersebut adalah berupa layanan transaksi yang cepat dan customer slot serv . . . (V neděli 28. května 2006 vstoupila v platnost druhá změna jízdního řádu Českých drah, a. s.)
 • Excellent topic and exceptionally useful details. Thank you for the wonderful share. You have given . . . (Bukurešťské nízkopodlažní tramvaje (2))
 • Thanks for the Fantastic effort you have made in composing this wonderful post. I am hoping I'll see . . . (Bukurešťské nízkopodlažní tramvaje (2))
 • Thanks for the Fantastic effort you have made in composing this wonderful post. I am hoping I'll see . . . (Na krakovské Letiště se půjde pod nádraží)
 • Tiền sảnh hành lang giữa thiết kế thông thoáng từ trư& . . . (V neděli 28. května 2006 vstoupila v platnost druhá změna jízdního řádu Českých drah, a. s.)
 • Hi Gentleman Great article post, I really interesting the way you highlighted some important points. . . . (Na krakovské Letiště se půjde pod nádraží)
 • progre sshomeloans.com.au (Bukurešťské nízkopodlažní tramvaje (2))
 • Vyhledávání


  Motto:
  Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
  kdy díky našemu nezájmu zanikne.

  Silniční doprava >> Články >> Na českých silnicích se během několika týdnů objeví obří kamiony
  Články

  Na českých silnicích se během několika týdnů objeví obří kamiony

  Vydáno dne 29. 05. 2008 (5972 přečtení)
  MegakamionPolicie v minulých dnech povolila na zkoušku provoz obřích jízdních souprav, též nazývaných „silniční vlaky“. Přitom tyto „superkamiony“ o délce 25 metrů budou vpuštěny na silnice v tak hustě obydlené zemi jakou je Česká republika vůbec poprvé. Budeme tak možná první zemí v Evropě, která upřednostní zisky podniků před bezpečnosti silničního provozu a negativními dopady dopravy na životní prostředí.

  Provoz megakamionů byl zatím schválen výhradně pro automobilku Škoda, která o provozování těchto nákladních kolosů požádala v České republice jako první. Tříměsíční zkušební povolení se vztahuje na trasu mezi Rokycany a Mladou Boleslaví, kde chce Škoda přepravovat textilie pro výrobu fabií a octavií. Škoda Auto získala povolení mimo jiné proto, že se zavázala, že jízdní souprava nebude úplně vytížena a její celková hmotnost nepřesáhne 45 tun.

  Obří kamiony by měly jezdit na trase z Rokycan po dálnici D5 a Prahu projíždět přes problémovou jižní spojku, po Barandovském mostě a dále pokračovat po rychlostní silnici R10 do Mladé Boleslavi. Přesto, že tato trasa je vedena především po dálnicích a rychlostních komunikacích, někteří dopravní specialisté se již dopředu obávají, že tyto obří kolosy o délce 25 metrů a hmotnosti až 60 tun budou ohrožovat bezpečnost silničního provozu na pozemních komunikacích a mohly by přispět také k další tvorbě „kolejí“ na vozovce.

  Jiný názor má ale Martin Špryňar, generální tajemník sdružení Česmad Bohemia, který tvrdí, že „obavy z vytváření kolejí jsou liché. Těžké kamiony mají více náprav a zatížení jedné je stejné jako u normálních kamionů“.

  Důvody pro využití obřích kamionů jsou podle mluvčího Škody Auto Jaroslava Černého nejen ekonomické, ale i ekologické. „Samozřejmě na takový nákladní vůz toho naložíte mnohem víc, ale šetří se tím i životní prostřední, protože pojede méně kamionů než by jezdilo před tím,“ myslí si mluvčí.

  Jenže pro dopravní odborníky jsou obří kamiony na českých silnících spíše noční můrou. Přestože o jejich provozování zatím uvažuje jen jedna firma, jejich případné povolení by mohlo vytvořit dominový efekt a spustit tak vlnu žádostí dalších podniků o provozování „superkamionů“, které by nechtěly být znevýhodněny.

  Jaroslav Hořín z Centra dopravní prevence říká „Čím těžší monstrum na silnici pustíme, tím je bohužel větší nebezpeční pro ostatní účastníky silničního provozu. Už dneska při těch intenzitách provozu kamionů máme v pravém jízdní pruhu koleje, ve kterých by bez nadsázky mohl jezdit vlak“. A doplňuje jej specialista na kamionovou dopravu Kamil Pavlíček z Policejní akademie „Bude to zpomalení toku dopravy a každopádně bude nutné pečlivě zkušební provoz nadměrných kamionů vyhodnotit,“.

  Provozování „megakamionů“ je zatím běžné jen ve Skandinávii, kde těmto vozidlům mají přizpůsobenu infrastrukturu a vzhledem k nízké hustotě osídlení je provoz na komunikacích nižší, proto tam tyto obří kolosy představují mnohem menší bezpečnostní riziko. Ve zbývajících zemích Evropy se o povolení obřích kamiónů zatím jen diskutuje, avšak tímto krokem by se Česká republika mohla stát opravdovým průkopníkem. Kdy se přesně obří kolosy vyjedou na silnice zatím není jasné, mladoboleslavská automobilka totiž dosud nevybrala jejich provozovatele.

  Pokud budou megakamiony v ČR zavedeny na trvalo, tak především kvůli honbě firem za ziskem

  Využití obřích kolosů na silnicích je důsledkem především toho, že dva dvaceti pěti metrové megakamiony uvezou tolik, co tři dnes zcela „běžné“ osmnácti metrové jízdní soupravy.

  Argumenty PRO zavedení megakamionů na české silnice jsou vcelku jasné a především ekonomické. Firmám jde především o jejich zisk a ten mohou dosáhnout mimo jiné snížením výrobních nákladů.

  1. Na převezení stejného množství zboží je potřeba o třetinu méně řidičů. Tím dojde ke snížení mzdových nákladů a zároveň tak mohou dopravní firmy vyřešit problém se stále větším nedostatkem řidičů nákladních vozidel se kterým se většina českých dopravců v současnosti potýká.
  2. Předpokladem je také o něco menší spotřeba pohonných hmot a tím zároveň ekonomické úpory na palivu. Samozřejmě s úsporou pohonných hmot úzce souvisí také snížení emisí skleníkových plynů CO2 a tím se někteří iniciátoři zavedení megakamionů na české silnice opírají o ochranu životního prostředí a snaží se celý projekt tzv. „nalakovat na zeleno“. Bohužel jde jen o mystifikaci veřejnosti a ve skutečnosti jsou důvody čistě ekonomické.

  PROTI zavedení obřích kamiónů hovoří jasně riziko narušení bezpečnost silničního provozu a také další neomezený rozvoj kamionové dopravy, na úkor především železniční a kombinované přepravy.

  1. Bezpečnostních rizik je několik. Pokud by byl megakamion plně naložen, pak při provozu na dálnicích a směrově dělených komunikacích může být problém se svodidly, která nejsou stavěna na to, aby odolala až 60 tun těžkému vozu.
  2. Další problém vzniká při předjíždění, kdy se výrazně zvyšuje potřebná doba a tím i dráha pro předjetí takovéhoto obřího kolosu.
  3. Problém je mimo jiné v tom, že se silniční doprava stane zase o něco „levnější“ a v důsledku toho může převzít další přepravu zboží, které se v současnosti vozí po železnici. Tedy není pravda, že dojde k úspoře emisí CO2. Pro přepravu stejného množství materiálu megakamionem je potřeba přibližně 3x více energie, než kdyby byla stejná zásilka přepravena po železnici.
  4. Problémem jsou také parametry silniční infrastruktury, která v České republice není na tyto obří kamiony stavěna a v důsledku toho tedy nelze tyto megakamiony vpustit všude. Což znamená, že pro zajištění logistiky v rámci celé ČR je možné uvažovat s využitím těchto „silničních vlaků“ pouze na páteřní silniční sítí. Pro doručení zásilky až do jejího cíle tím vzniká nutnost překládky na menší vozidla. To vyžaduje větší celkový čas na přepravu zboží z místa A do místa B a zároveň vybudování potřebných překladišť.

  S megakamiony tak vzniká tak další potřeba investic do rozvoje silniční infrastruktury, kterou ale hradí stát prostřednictvím Státního Fondu Dopravní Intrastuktury (SFDI), nikoli však firmy, které dopravu realizují. Větší zisky firem tak opět nepřímo zaplatí daňový poplatník ze svých daní.

  Veškeré ekologické důvody pro zavedení megakamionů se ukazují jako naprosto liché. Jejich provozem tak vzniká přímá konkurence multimodální přepravě, kdy se zboží na větší části trasy přepravuje především po železnici nebo vodní cestě. Pokud by totiž tentýž náklad nevezly megakamiony, ale byl by přepraven právě po železnici a nebo alespoň v rámci kombinované přepravy, pak by dopady na životní prostředí byly daleko menší.


  [Akt. známka: 2,64 / Počet hlasů: 11] 1 2 3 4 5
  | Autor: Miroslav Vyka |
  | Počet komentářů: 39 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  | Zdroj: Deník, Lidovky, ČT24 |
  Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
  Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

  RSS feed Bezptičnyj produkt