Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Čtvrtek  2. července 2020
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
Ikarus/Ganz
Trolejbus Ikarus 280T v Hoyerswerdě foto villamos.zylon.hu
zobrazení: 1573
známka: 2.33


Vyhledávání


Motto:
Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
kdy díky našemu nezájmu zanikne.

Železnice >> Tratě >> Loketská dráha
Tratě

Loketská dráha

Vydáno dne 10. 10. 2006 (3763 přečtení)
Loketská dráha, Elbogener Lokalbahn … Na první pohled bezvýznamná lokálka, která vašak hýbe dějinami, přesněji dějiny hýbou s ní.

Dráha byla postavena ve dvou etapách. První úsek byl z Nového Sedla do Lokte a byl uveden do provozu již 15.10.1877. Druhý úsek Loket – Horní Slavkov – Krásný Jez sloužil drážní až dopravě od 7.12.1901, ale k 30.5.1997 zde byla doprava zastavena, resp. byla zde zavedena trvalá výluka tratě pro havarijní stav svršku. Předtím z důvodu povrchové těžby uhlí v prostoru mezi Novým Sedlem a Loučkami byla trať 18.12.1963 přeložena do Chodova, v 70. letech minulého století byla mezi Loktem a Chodovem několik let náhradní autobusová doprava, neboť tato provizorní trať již fyzicky neexistovala a 29.5.1980 byl zahájen provoz na současné trati směřující opět do Nového Sedla. Poslední změna čeká trať k 10.12.2006, kdy bude znovu uveden do provozu cca 700 m dlouhý vyloučený úsek trati Loket – Loket předměstí, kde vznikne nový přstupní terminál IDS.

Parní vůz ÖLEG C 201
Parní vůz Ringhoffer

I z hlediska vozidel byla Loketská dráha velmi zajímavá. V roce 1880 postavila pražská firma Ringhoffer parní vůz, což byl první opravdový parní vůz (předchozí parní vozy byly jen lokomotivy se zavazadlovým oddílem). Bohužel kvůli jeho nízkému výkonu byl poměrně brzo z tratě převeden na Moravu, zprvu do Hranic (1888) a po té do Olomouce – Hodolan (1890), kde byl nakonec v roce 1900 sešrotován. Na trati také prožívaly poslední kilometry krásné legendární motorové vozy řady 820 (M240.0) depa Karlovy Vary dolní, které, ač byly prezentovány jako motorové vozy pro horské tratě (a na mnoha horských tratí byly také využívány), svým vemi špatným výkonem při jízdě do stoupání dokázaly od železnice odradit nemálo cestujících.

Nádraží Horní Slavkov dnes ...
Takhle dnes vypadá nádraží v Horním Slavkově
Foto Tomáš Mykl

Redakce Dopravního webu oslovila odpovědné osoby z okolí tratě, jejichž odpovědi Vám budeme postupně přinášet. Odpovědi najdete níže, v sekci související články.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 6] 1 2 3 4 5
| Autor: KDS |
| Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

RSS feed Bezptičnyj produkt