Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Pátek  17. ledna 2020
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
Vůz řady Roos-t DB
Podlaha vozu Roos-t DB je plechová a oproti jiným konstrukcím vozů lze přemisťovat i příčné trámce.
zobrazení: 1007
známka: 3.50


Poslední komentáře

 • Mix Parlay Mix Parlay Terpercaya Mix Parlay agen resmi Mix Parlay Link alternatif Mix Parlay Daf . . . (Plzeň, zavádí v tramvajích dětský koutek)
 • The content of the article is but you need some improvement in your website goes with Escorts in Jai . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • I am overwhelmed by your post with such a nice topic. Usually, <a href="http://www.jaipuresc . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • A fantastic article you shared to us. Thanks for all the great information which you have told to us . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • This website definitely has all of the information and facts. Thank you for sharing this article. I . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • This is such a great article I have read today. For more fun, I would like to share something good . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • I would like to thank you for this high level and informative article . This article is very infor . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • I really happy found this website eventually. Really informative and inoperative, Thanks for the pos . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • Vyhledávání


  Motto:
  Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
  kdy díky našemu nezájmu zanikne.

  Železnice >> Články >> Koalice představila projekt moderního nádraží v centru Brna
  Články

  Koalice představila projekt moderního nádraží v centru Brna

  Vydáno dne 04. 10. 2006 (2498 přečtení)

  Občanská koalice Nádraží v centru dnes představila projekt modernizace vlakového nádraží v centru Brna. Návrh zpracovaný odborníky na železniční stavitelství a urbanismus prokazuje, že moderní, kapacitně vyhovující nádraží s komfortním přestupním uzlem na místě stávajícího nádraží vybudovat lze. A to dokonce o více než čtvrtinu levněji, než v případě odsunutého nádraží.  Návrh počítá s výstavbou nové odbavovací haly nádraží hned vedle budovy hlavní pošty. S provozem ve stávající historické hale se nadále počítá. Díky stavbě autobusového terminálu v sousedství se modernizované nádraží stane jedinečným přestupním uzlem mezi vlaky, autobusy a většinou brněnských tramvajových linek. Ve vzdálenosti sto metrů od nové nádražní haly vznikne také podzemní parkoviště pro 400 aut.

  Záměr počítá s vymístěním nákladního železničního průtahu ze zóny jižní části města. Tím se plocha pro rozvoj Brna směrem na jih od centra zvětší o další hektary. Nádraží v centru se stane mostem mezi historickým centrem a novou moderní čtvrtí na jihu. Ta se stane atraktivní obchodní lokalitou, přinese nová pracovní místa i příležitosti pro bydlení.

  Podle ekonomické studie nákladů na přestavbu brněnského železničního uzlu s nádražím v centru města by výstavba měla přijít na 16 miliard korun, což je více než o čtvrtinu méně než oficiální údaj o přestavbě s odsunutým nádraží (21,5 miliard korun) bez zahrnutí nezbytné městské infrastruktury. Projekt nádraží v centru nezpochybnitelně zlepší systém veřejné dopravy na Brněnsku, takže má větší šance na dostatečnou podporu z fondů EU.

  Dnes zveřejněný návrh byl vytvořen ve spolupráci s řadou odborníků [1]. Urbanistickou studii připravil tým ing. Arch. Ivana Lejčara, dodržení všech potřebných technických norem železničních staveb potvrdil posudek zpracovaný firmou Chládek & Tintěra, Pardubice, a.s.

  Návrh moderního nádraží v centru bude ode dneška k vidění pro širokou veřejnost na informačním stánku na Malinovského náměstí. Zde bude nepřetržitě až do 20. října. Koalice Nádraží v centru připravuje také dvě veřejné diskuse k návrhu: první pro odbornou veřejnost proběhne v pondělí 9. října, druhá pro širokou veřejnost pak o týden později, tedy 16. října.

  Martin Ander, ředitel Hnutí DUHA, k tomu říká: „Projekt moderního nádraží v centru, který zpracovali specialisté na železniční stavby, jednoznačně dokládá, že na stávajícím místě lze postavit kapacitně i technicky vyhovující nádraží. O tom, zda návrh komfortního přestupního uzlu a přilehlé atraktivní rozvojové zóny získá šanci stát se realitou rozhodnou občané v nadcházejících komunálních volbách.“

  Poznámky:
  [1] Návrh byl zpracován týmem odborníků spolupracujících s koalicí Nádraží v centru:
  ➢ dopravně-technologické řešení – Ing. Jiří Dukát, Ing. Otto Plášek, Ph.D., Ing. Václav Čermák, Tomáš Alter, Martin Robeš
  ➢ urbanisticko-architektonický návrh – Ing. arch. Ivan Lejčar, ing. Arch. Petr Lédl
  Reálnost projektu byla ověřena a potvrzena těmito studiemi:
  ➢ Technické posouzení návrhu – firma Chládek a Tintěra, Pardubice, a.s.
  ➢ Technologie železničního provozu – Institut Jana Pernera, o.p.s.
  ➢ Železniční mosty – ing. František Menšík
  ➢ Podzemní stavby – doc. Ing. Vladislav Horák, CSc.
  ➢ Ekonomické náklady – Ing. Jiří Kalčík

  Myslíte si, že dojde k odsunu nádraží v Brně?

  Určiě se odsune (Počet hlasů: 33)
  (23.08 %)

  Budou velké snahy, ale nakonec k tomu nedojde (Počet hlasů: 89)
  (62.24 %)

  Zůstane v původní poloze (Počet hlasů: 8)
  (5.59 %)

  Vaše starosti bych tak chtěl(a) mít ... (Počet hlasů: 13)
  (9.09 %)  Celkem hlasovalo: 143
  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  | Autor: Miloslav Zítka |
  | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
  Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

  RSS feed Bezptičnyj produkt