Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Neděle  19. ledna 2020
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
Škoda ?
Škoda!!!
zobrazení: 1662
známka: 2.00


Poslední komentáře

 • Mix Parlay Mix Parlay Terpercaya Mix Parlay agen resmi Mix Parlay Link alternatif Mix Parlay Daf . . . (Plzeň, zavádí v tramvajích dětský koutek)
 • The content of the article is but you need some improvement in your website goes with Escorts in Jai . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • I am overwhelmed by your post with such a nice topic. Usually, <a href="http://www.jaipuresc . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • A fantastic article you shared to us. Thanks for all the great information which you have told to us . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • This website definitely has all of the information and facts. Thank you for sharing this article. I . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • This is such a great article I have read today. For more fun, I would like to share something good . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • I would like to thank you for this high level and informative article . This article is very infor . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • I really happy found this website eventually. Really informative and inoperative, Thanks for the pos . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • Vyhledávání


  Motto:
  Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
  kdy díky našemu nezájmu zanikne.

  Železnice >> Monitoring médií >> Kdo je vlastně slon v porcelánu?
  Monitoring médií

  Kdo je vlastně slon v porcelánu?

  Vydáno dne 25. 02. 2006 (2132 přečtení)
  V poslední době se stalo téměř národním folklorem nahrazovat politické úvahy či technické problémy dosti podlou demagogií. V zájmu rozvoje města bychom měli otázku rekonstrukce železničního uzlu Brno posuzovat objektivně a věcně a nezatahovat do diskuse snahu zviditelnit se kvůli volbám.

  Dokladem toho je článek v MF DNES z 8. února s titulkem Brněnský slon v bruselském porcelánu. Autorem je Martin Konečný z Přátel Země. Problematikou rozvoje centra města a přestavby železničního uzlu jsem se profesně zabýval půl století. Zmíněný článek vytýká reprezentantům města, že takzvanou odsunutou polohu nádraží prezentovali jako jedinou možnou minulý týden v Bruselu, ačkoli ministerstvo dopravy v minulosti údajně přiznalo reálnost modernizace ve stávající poloze.

  Není tomu tak. Řada variant rekonstrukce stávajícího nádraží, včetně variant v takzvané přisunuté poloze, tedy těsně u centra na Nových sadech a Křenové ulici, byla odbornými pracovišti v padesátých a šedesátých letech minulého století velmi důkladně propracována. Tyto podrobné projekty však prokázaly, jak je po železniční stránce i z hlediska městského rozvoje takzvaná přisunutá poloha nádraží nevhodná, a svými investičními náklady je rovnocenná novostavbě v odsunuté poloze. Přesto na toto téma vznikaly pochybnosti a celá problematika byla opakovaně několikrát znovu prověřována odbornými komisemi, poradními sbory i urbanistickými soutěžemi. Ale vždy znovu a znovu se potvrdila správnost koncepce přestavby uzlu s nádražím v odsunuté poloze. Tato skutečnost se pak promítala i do územního plánů města.

  Mrzí mě, že přesto znovu se najdou lidé, kteří ze svého jednostranného pohledu označují opakovaně prověřenou a schválenou koncepci za pošetilou. Házejí klacky pod nohy i v Bruselu.

  Článek obsahuje také řadu neoprávněných útoků vůči velmi hloubkově zpracované dokumentaci. Nelze ani odborně souhlasit s výtkou, že osobní i nákladní doprava bude podle projektu svedena do jediné trasy, čímž prý bude ohrožena od začátku kapacita nového nádraží. Právě opak je pravdou a po urbanistické stránce soustředění železničního tahu přes město do jediné trasy je velmi pozitivním přínosem.

  MILAN ZÁHORSKÝ

  Tento článek byl uveřejněn 21.2.2006 v novinách Mladá fronta DNES na str. 5 Jižní Morava

  Dodatek

  Tento článek přetiskuji proto, aby si každý udělal svůj názor na takovouto prezentaci názorů z 50. a 60. let v době, kdy se úplně změnily podmínky pro všechny druhy dopravy. A nejen dopravy, už snad odešel čas velkolepých přestaveb měst, které měly vyhovovat "moderní socilaistické/kapitalistické" společnosti a kašlalo se na potřeby obyčejných lidí. I LaDéfense už má za sebou přestavby na úplně jinou funkci než v 60. letech odborníci plánovali. Němci pro nás odborníky mají krásný termín "fachidiot"...

  Myslíte si, že dojde k odsunu nádraží v Brně?

  Určiě se odsune (Počet hlasů: 33)
  (23.08 %)

  Budou velké snahy, ale nakonec k tomu nedojde (Počet hlasů: 89)
  (62.24 %)

  Zůstane v původní poloze (Počet hlasů: 8)
  (5.59 %)

  Vaše starosti bych tak chtěl(a) mít ... (Počet hlasů: 13)
  (9.09 %)  Celkem hlasovalo: 143
  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  | Autor: InkA |
  | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  | Zdroj: 21.2.2006 Mladá fronta DNES str. 5 Jižní Morava |
  Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
  Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

  RSS feed Bezptičnyj produkt