Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Neděle  5. července 2020
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
Litvínov
Nádraží
zobrazení: 1098
známka: 2.33


Vyhledávání


Motto:
Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
kdy díky našemu nezájmu zanikne.

Železnice >> Tratě >> Pozdrav ze Švestkové dráhy
Tratě

Pozdrav ze Švestkové dráhy

Vydáno dne 04. 09. 2008 (3928 přečtení)
Most - nástupiště 1 ATrať z Lovosic do Mostu patří mezi několik severočeských lokálek, na kterých Krajský úřad ústeckého kraje neobjednal pro tento rok dopravu. Na severu Čech (rozuměj na ústeckém severu!) to není žádná výjimka. Postižené obce a místní se s tím nechtějí smířit a tak jediným řešením je zatím udržet alespoň nějaký provoz v režii místní správy a nadšenců z řad fandů železnice. Právě Švestková dráha (název podle dřívějších švestkových sadů v okolí) jinak "stotřináctka" mě zaujala, neboť na rozdíl od jiných postižených lokálek se o ní přeci jenom trochu méně mluví. Proto jsem v předposlední prázdninový den zamířil na sever Čech, abych se seznámil se zdejším stavem a podělil se o své zážitky s ostatními čtenáři Dopravního webu.

Začal jsem na síti sítí, kde jsem objevil stránky www.svestkovadraha.cz. Příjemně mě překvapilo, že i zde se podařilo zajistit během prázdnin o sobotách pravidelný provoz dvou párů červených historických motoráčků Zubrnické muzeální železnice. To celé v režii mikroregionu Integro a dalších obcí. Tato sobota vlastně byla posledním dnem prázdninového provozu a tak jsem byl zvědav, zda vláček pojede. Přitom v Idosu ani v aktualizovaných jízdních řádech není o tomto provozu ani zmínka a vyhledávač na požadavek spojení z Mostu do Lovosic přes Třebenici odpovídal: "Objekt nebyl nalezen".

Nezbývá tedy, než se přesvědčit o skutečném stavu přímo na místě. Spěšný vlak od Kralup přes Slaný, který jsem využil na cestě do Mostu již přijíždí do Obrnic, když se zleva přidává rychle klesající kolej odněkud z nitra Českého středohoří. Její rezavý povrch příliš naděje na další cestu nedává. Za pár minut můj vlak zastavuje u perónu mosteckého nádraží. V rozlehlé nádražní hale mě zaujal na pragotronu malý a pro neznalého cestujícího nicneříkající údaj - Cílová stanice a směr: prázdné pole, Druh vlaku: Mim Os, Odj.: 10,08, Nást.: 1 A. To bylo dobré znamení. Do Lovosic přes Třebenice dojedu! Po malé prohlídce zdejší opravdu monumentální nádražní budovy (11 pater - k čemu asi slouží?) již stojím na prvním nástupišti, kde je, i přes neúplnou informaci na odjezdové tabuli, velmi slušný hlouček cestujících. V dálce se zableskla světla motoráčku a vzápětí již nastupujeme. Vůz je zcela zaplněn - děti, výletníci i místní, šotouši téměř žádní. Vyrážíme za typického zvuku motoru vstříc kopcům a malebné krajině. Posádka vozu je příjemná a ochotná. Prodej jízdenek a pohlednic, pamětní razítko Švestkové dráhy - vše proběhlo hladce. Po několika minutách jízdy se dokonce koná nefalšovaná revize jízdenek. Míjíme ovocné sady v okolí a zdejší typické kuželovité kopce vyrůstají všude kolem. Železnice se vine po jižním okraji Českého středohoří, lemovaném tabulemi s nápisem Chráněná krajinná oblast. Vláček poctivě zastavuje i na těch nejmenších zastávkách. Bělušice, Sinutec, Semeč abych jmenoval alespoň některé. Okolí je jako stvořené pro pěší i cykloturisty. Malebné úzké silničky téměř bez provozu uvítá každý cyklista. Jakoby se tady čas zastavil. Ale to už se přidává trať od Libochovic a jsme v Čížkovicích. Po levé straně se tyčící vrch Lovoš nenechává nikoho na pochybách, že cíl cesty v Lovosicích je nadosah. Loučím se se Švestkovou dráhou. Ve 14,10 se M 131 vydává na zpáteční jízdu do Mostu, zatímco já sedám do pantografu na Prahu.

Trať 113 - Švestkovou dráhu mohu vřele doporučit jako objekt dalších výletů a to nejen jako cíl samotný, ale jako dopravní prostředek pro převezení kola a k přepravě do výchozího bodu vašeho turistického putování. Je však třeba výlet pečlivě naplánovat a sledovat dostupné informace. Propagace přímo v regionu bude asi větší, přesto je škoda, že se nepodařilo dostat spoje do oficiálního jízdního řádu a především do jeho elektronické podoby. Stejně tak informační odjezdové tabuli přímo na nádraží by slušelo doplnění označení cílové stanice a směru jízdy. Pokud se o problematiku nezajímáte a nehledáte, mnoho se nedozvíte. Vlak by poté jistě využili i další náhodní cestující. Toto je ale jen drobná chyba na kráse, neboť plně zaplněný motorový vagon lokálky svědčí o zájmu lidí o tuto trať. Úsilí všech, kteří se o zdejší provoz zasloužili, tedy určitě není marné. Zbývá jen doufat, že dnešní jízda nebyla poslední a alespoň nějaký provoz tu zůstane zachován pro záchranu tratě pro příznivější časy budoucí.

[Akt. známka: 2,35 / Počet hlasů: 17] 1 2 3 4 5
| Autor: Milan Ježek |
| Počet komentářů: 6 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

RSS feed Bezptičnyj produkt