Vydáno dne 05. 08. 2008 (2594 přečtení)
5. srpen 2008 vstoupí do historie pražské dopravy. Ten den radní Magistrátu hlavního města Prahy rozhodli, že místo Masarykova nádraží chtějí vybudovat nové městské centrum. Schválili proto změny územního plánu, díky nimž bude možné stavět na místě, kudy nyní vedou koleje. Definitivně rozhodnou o zániku nádraží zastupitelé, kteří budou o návrhu jednat v polovině září.Změny čekají zřejmě také Nákladové nádraží Žižkov a Smíchovské nádraží, kde se počítá s likvidací Společného nádraží, cestujícím spíše známým jako Praha Smíchov - Severní nástupiště.

Likvidovaná železniční zařízení v Praze
Na místě bývalých nádraží by radní Martin Langmajer (ODS) preferoval byty před mrtvými zónami s administrativními budovami. Na Masarykově nádraží zůstanou podle Langmajera historické železniční budovy, které jsou památkově chráněné. Rozhodně tam nebude železniční muzeum, které tam plánovalo Národní technické muzeum. S Masarykovým nádražím už město pro vlaky nepočítá. Všechny vlaky budou podle Langmajera místo něj jezdit na Hlavní nádraží. Hlavním důvodem podle něj je to, že nádraží je slepé a že lokomotivy se proto musejí přepřahat. Přitom skutečností je to, že právě na Masarykovo nádraží jezdí většinou tzv. vratné soupravy, které mohou pokračovat bez objíždění soupravy. Navíc je celé nádraží 100% bezbarierové a umístěné přímo v centru hlavního města, pár desítek metrů od známých Příkopů. To, že se jedná o nejstarší nádraží v Praze, je už jen taková malá třešnička na dortu.
Na Masarykově nádraží opravdu většina vlaků nemá problémy s objížděním souprav
Foto Tomáš Mykl
S redukcí Společného nádraží na Smíchově se však počítalo. Projednáváno bylo zrušení nadbytečných kolejí pod Radlickou ulicí. Jenže co čert nechtěl, do dokumentu „ŽST Praha Smíchov - postradatelnost zařízení“ z 25.6.2008 se kromě mnoha projednaných položek objevil odstaveček „Ověřit, zda nebude nutné požádat MD o rozhodnutí na zrušení provozu dráhy (kolejiště tzv. Buštěhradské dráhy v prostoru žst., včetně tzv. Severního nádraží a příslušné koleje na Železniční most)“. Jen tak mimochodem, zrušení spojky na železniční most by logicky znamenalo nemožnost napojení tzv. Pražského Semmeringu ze Smíchova do Hostivic, což by mělo velice negativní vliv na nákladní dopravu v oblasti Hostivic a Kladna.
Tato část Společného nádraží byla nedávno rekonstruována
Foto Tomáš Mykl
Největším paradoxem je, že kromě Nákladového nádraží Žižkov mají být postiženy obě varianty ukončení Buštěhradské dráhy v Praze. Takže se dočkáme definitivního odpískání Rychlodráhy na letiště a do Kladna? Shodou okolností památkově chráněné ústřední dílny Buštěhradské dráhy v Praze - Bubnech padly nedávno.