Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Středa  22. ledna 2020
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
DPÚK a.s.
Dopravní podnik Ústeckého kraje
zobrazení: 1679
známka: 2.27


Poslední komentáře

 • Mix Parlay Mix Parlay Terpercaya Mix Parlay agen resmi Mix Parlay Link alternatif Mix Parlay Daf . . . (Plzeň, zavádí v tramvajích dětský koutek)
 • The content of the article is but you need some improvement in your website goes with Escorts in Jai . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • I am overwhelmed by your post with such a nice topic. Usually, <a href="http://www.jaipuresc . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • A fantastic article you shared to us. Thanks for all the great information which you have told to us . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • This website definitely has all of the information and facts. Thank you for sharing this article. I . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • This is such a great article I have read today. For more fun, I would like to share something good . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • I would like to thank you for this high level and informative article . This article is very infor . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • I really happy found this website eventually. Really informative and inoperative, Thanks for the pos . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • Vyhledávání


  Motto:
  Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
  kdy díky našemu nezájmu zanikne.

  Doprava obecně >> Články >> Obce, státní správa >> I přes miliardové dotace na dopravu mají kraje problémy
  Obce, státní správa

  I přes miliardové dotace na dopravu mají kraje problémy

  (ČT24)

  Vydáno dne 29. 06. 2008 (1808 přečtení)
  Regionova v Šumperku, foto Miroslav VykaAčkoliv kraje v posledních čtyřech letech vynaložily miliardové sumy na dopravní obslužnost, problémy ze ztrátových provozů přetrvávají. Stále totiž rostou náklady na dopravu a po zvýšení DPH nyní dopravce nejvíce tíží prudké zdražení nafty. Představitelé krajů žádají, aby další peníze přispěl dopravcům stát.

  Podle opozice se jednotlivá vedení krajů problémy v dopravě nezabývají dostatečně. Obávají se možného zvýšení cen jízdného. Kraje ale tvrdí, že tuto situaci nechtějí dopustit. Náměstek středočeského hejtmana Karel Vyšehradský (ODS) uvedl, že získal od Asociace krajů zplnomocnění k jednáním s ministerstvy dopravy a financí. Dodal, že bude zapotřebí najít pro všechny regiony dohromady 500 až 600 milionů, s nimiž letošní krajské rozpočty nepočítaly.

  Vztahy mezi krajskou samosprávou a dopravcem se v minulosti nejvíce vyhrotily v Ústeckém kraji, kde mělo hejtmanství spory s Dopravním podnikem Ústeckého kraje. Vyvrcholily předloni v srpnu, kdy dopravce na čtyři dny zastavil autobusovou dopravu na více než 2600 spojích. Firma požadovala 315 milionů korun jako náhradu ztrát z předchozího roku, částka se ale kraji zdála příliš vysoká, a proto podniku vypověděl smlouvu a začal hledat dopravce nové. V celé kauze se vede několik soudních sporů, které kraj stály již kolem 30 milionů korun. Autobusovou dopravu zajišťuje nyní v regionu 12 různých firem.

  V Olomouckém kraji se zase v minulosti objevily problémy kvůli zpožďování vlaků spor s Českými drahami. Začátkem dubna železničářům uložil za opožděné spoje pokutu 2,6 milionu korun. Původně zvažoval sankci 5,5 milionu.

  Zvýšené požadavky na rozsah veřejné dopravy se objevují zejména v okolí Prahy a dalších velkých měst, naopak méně využívané spoje zanikají, což často naráží na ostrý nesouhlas místních obyvatel i opozičních politiků. V Královéhradeckém kraji například vyvolala největší odpor snaha zrušit pravidelné vlakové spojení na málo využívané trati z Kopidlna do Dolního Bousova. Lidé a tamní obce za zachování spojů bojovali zhruba rok, ale přesto o ně koncem loňského roku přišli. Kraj vlaky nahradil levnějšími autobusy. Naopak obcím na Rychnovsku letos vyhověl a několik vlaků mezi Solnicí a Rychnovem nad Kněžnou proti předpokladům nezrušil.

  Autobusy v Pardubickém kraji zajíždějí do některých obcí jen ve všední dny. S málo početnými spoji se vypořádávají místní různě. Lidem většinou nezbývá než vlastnit jedno či dvě osobní auta. A například Přelouč na Pardubicku plánuje zavedení MHD do místních obcí. Podobně se snaží i podniky v kraji, například společnost Foxconn v Pardubicích sváží již několik let objednanými autobusy zaměstnance z řady měst.

  Vysočina a Moravskoslezský kraj v uplynulých letech zaznamenali nárust řady autobusových spojů. Autobusy začaly na severu Moravy vozit zaměstnance do nově vzniklých průmyslových zón Nošovice a Mošnov, zlepšila se dostupnost mezinárodního letiště v Mošnově. V Karlovarském kraji má naopak větší podporu železniční doprava. Jako první mezi kraji přitom karlovarské hejtmanství narušilo monopol Českých drah, když na provozování regionálních tratí vyhlásilo výběrová řízení.


  [Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
  |Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  | Zdroj - autor článku: ČT24|
  Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
  Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

  RSS feed Bezptičnyj produkt