Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Středa  22. ledna 2020
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
Moje nejstarší
Tak toto je moje nejstarší jízdenka ve sbírce - měsíční žákovský lístek vydaný v prosinci 1922
zobrazení: 1534
známka: 1.50


Poslední komentáře

 • Mix Parlay Mix Parlay Terpercaya Mix Parlay agen resmi Mix Parlay Link alternatif Mix Parlay Daf . . . (Plzeň, zavádí v tramvajích dětský koutek)
 • The content of the article is but you need some improvement in your website goes with Escorts in Jai . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • I am overwhelmed by your post with such a nice topic. Usually, <a href="http://www.jaipuresc . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • A fantastic article you shared to us. Thanks for all the great information which you have told to us . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • This website definitely has all of the information and facts. Thank you for sharing this article. I . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • This is such a great article I have read today. For more fun, I would like to share something good . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • I would like to thank you for this high level and informative article . This article is very infor . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • I really happy found this website eventually. Really informative and inoperative, Thanks for the pos . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • Vyhledávání


  Motto:
  Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
  kdy díky našemu nezájmu zanikne.

  Městská doprava >> Vozový park >> V Opavě ožila historická tramvaj
  Vozový park

  V Opavě ožila historická tramvaj

  Vydáno dne 01. 06. 2008 (8340 přečtení)
  Historická tramvaj číslo 7 v OpavěZ posledních dvou existujících vraků opavských tramvají, které po desetiletí sloužily například jako zahradní domky se podařilo krnovské firmě Olpas Moravia s.r.o., za přispění městského dopravního podniku Opava, a.s., uskutečnit malý zázrak. Výsledkem společného úsilí vznikl jedinečný symbol opavské pouliční dráhy - originál tramvajového vozu z roku 1905. Od středy do neděle je pro veřejnost vystaven na Horním náměstí v Opavě, přímo v místě, kudy před více než 50 lety projížděl. Poté bude převezen do depa opavského dopravního podniku.

  Tramvajová doprava v ulicích Opavy je již více než půl století minulostí. Zhruba stejnou dobu však výrazným způsobem dotvářela půvabnou atmosféru města, které pouliční dráhu vybudovalo mimo jiné i jako výraz vlastní důstojnosti. Opava se tak obrazně zařadila mezi elitu měst, která si provozováním tohoto druhu hromadné dopravy mohla dovolit. Ještě donedávna to ale vypadalo tak, že tuto etapu v životě města budou dokládat již jen zažloutlé fotografie, staré pohlednice, vytrácející se vzpomínky pamětníků či publikace věnované dané problematice.

  Díky šťastné náhodě okolností a obrovskému úsilí se ale nakonec podařilo rekonstruovat jedinečný symbol opavské pouliční dráhy – tramvajový vůz, který na ní byl provozován od samého počátku až do ukončení jejího provozu. Veřejnosti navíc nyní může být tato opavská tramvaj prezentována v takřka stejné podobě, v jaké roku 1905 vyjela z výrobního závodu.

  Opavská pouliční dráha 1905 – 1956

  Provoz opavské pouliční dráhy byl slavnostně zahájen 4. prosince 1905. Dráha byla jednokolejná o rozchodu 1000 mm, použito bylo žlábkových kolejnic profilu 140/126. Provoz byl devítiminutový, v hlavní výhybně umístěné na dnešním náměstí republiky se současně potkávaly vozy obou linek. Cestující tak mohli plynule bez dlouhého čekání přestoupit z jedné linky na druhou. Jízdné bylo z počátku jednotné a činilo 14 haléřů, forma placení jízdného byla samoobslužná prostřednictvím zvláštních kovových známek (žetonů). Stav, v jakém se pouliční dráha nacházela v okamžiku zahájení provozu, nezůstal neměnný. Vozový park byl průběžně rozšiřován a došlo k několikerému prodloužení trati. Celý systém pouliční dráhy ovšem poměrně rychle zastarával. Již od počátku čtyřicátých let 20. století proto vedení města připravovalo nahrazení tramvajové dopravy trolejbusovou. Od roku 1950 byl na některých úsecích provoz pouliční dráhy postupně zastavován a roku 1952 byla v Opavě slavnostně zahájena trolejbusová doprava. V neděli 22. dubna 1956 projely zbývající čtyři opavské tramvaje městem naposledy.

  Technický popis první série opavských tramvají

  Studénská továrna na vagóny v Butovicích u Studénky roku 1905 vyrobila a do Opavy dodala celkem devět menších jednoduchých vozů označených čísly 1 až 9, které měly již ve výrobním závodě namontovanou elektrickou výzbroj. Tyto vozy s otevřenými plošinami měly délku 7,1 m, šířku 1,9 m a výšku 3,3 m, rozvor 2 200 mm, Výkon motoru byl poměrně malý – 2x 26,5 k (2x 19,5kW), hmotnost vozu činila 7 500 kg.

  Kresba historické tramvaje
  opavské historické tramvaje

  V zastavěné části města se vozy pohybovaly rychlostí 12 km/h, v nezastavěných úsecích tratě až 15 km/h. Tramvajové vozy během doby prošly celou řadou rekonstrukcí a úprav, které se projevily ve vnějším vzhledu, výrazných změn doznal také interiér, zesíleny byly i trakční motory. Plošiny byly postupně zasklívány, až byly vozy nakonec přestavěny na uzavřené, měnila se barva nátěru, vedle rozměrů vozů vzrůstala i jejich hmotnost, objevily se na nich mnohé provozní doplňky apod. Z provozu byly vyřazeny postupně v období let 1952 až 1956.

  Rekonstrukce opavské tramvaje

  Torza vyřazených opavských tramvají dopravní podnik v několika případech odprodal soukromým osobám, kterým pak sloužily například jako zahradní domky. Poslední existující vraky nejstarších opavských tramvají – vozy č. 4 a č. 7 se díky péči svých majitelů i díky zájmu odborníků ocitly v krnovské firmě Olpas Moravia s.r.o. zabývající se opravami a repasemi kolejových vozidel. Městský dopravní podnik Opava, a.s. se následně stal nositelem, propagátorem i investorem projektu na rekonstrukci vozu opavské pouliční dráhy. Po několika letech usilovné práce nakonec z fragmentů zmíněných vozů č. 4 a č. 7 vznikl originál, který je tak nejstarší dochovanou tramvají z produkce studénské vagónky. Současně se jedná o neobyčejně zajímavý artefakt názorně dokumentující snahy někdejších obyvatel Opavy o zvýšení životního komfortu, prestiže i výstavního charakteru jejich města.

  Vzpomínka na tramvaje v Opavě (1905-1956)
  Vzpomínka na tramvaje v Opavě (1905-1956)

  Vzpomínka na tramvajový provoz

  Němé svědectví opavské pouliční dráhy, která byla v provozu na území města v letech 1905 až 1956 můžete spatřit po celý rok na Hrnčířské ulici. Místem kudy tramvaje projížděly z centra města k východnímu nádraží po dobu 51 let byla na památku přímo ve vozovce zabudována přibližně metrová kolej s pamětním štítkem.

  Fotogalerie:

  Opavská historická tramvaj z roku 1905
  Opavská historická tramvaj z roku 1905
  Opavská historická tramvaj z roku 1905
  Opavská historická tramvaj z roku 1905
  Opavská historická tramvaj z roku 1905
  Opavská historická tramvaj z roku 1905
  Interiér opavské historické tramvaje z roku 1905
  Interiér opavské historické tramvaje z roku 1905
  Opavská historická tramvaj z roku 1905

  [Akt. známka: 2,09 / Počet hlasů: 22] 1 2 3 4 5
  | Autor: Miroslav Vyka |
  | Počet komentářů: 19 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
  Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

  RSS feed Bezptičnyj produkt