Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Neděle  19. ledna 2020
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
Veveří 2007
Sraz historických užitkových vozidel pod hradem Veveří 2007
zobrazení: 830
známka: 1.00


Poslední komentáře

 • Mix Parlay Mix Parlay Terpercaya Mix Parlay agen resmi Mix Parlay Link alternatif Mix Parlay Daf . . . (Plzeň, zavádí v tramvajích dětský koutek)
 • The content of the article is but you need some improvement in your website goes with Escorts in Jai . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • I am overwhelmed by your post with such a nice topic. Usually, <a href="http://www.jaipuresc . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • A fantastic article you shared to us. Thanks for all the great information which you have told to us . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • This website definitely has all of the information and facts. Thank you for sharing this article. I . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • This is such a great article I have read today. For more fun, I would like to share something good . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • I would like to thank you for this high level and informative article . This article is very infor . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • I really happy found this website eventually. Really informative and inoperative, Thanks for the pos . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • Vyhledávání


  Motto:
  Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
  kdy díky našemu nezájmu zanikne.

  Městská doprava >> Články >> Drahý benzín zvyšuje v USA zájem cestujících o veřejnou dopravu
  Články

  Drahý benzín zvyšuje v USA zájem cestujících o veřejnou dopravu

  Vydáno dne 26. 03. 2008 (3575 přečtení)
  Siemens Avanto LYNX v CharlottePočet Američanů cestujících v autobusech a metrem se kvůli rostoucím cenám benzinu vyšplhal na nejvyšší úroveň za posledních 50 let. Podle Americké asociace veřejné dopravy (APTA) se zájem o cestování veřejnou dopravu postupně zvyšuje od roku 2005, kdy cena benzínu poprvé překročila hranici 3 dolary za galon.

  "Lidé se potýkají s rostoucími cenami paliv, což je nutí dělat změny. Jednou z používaných metod je snížení počtu jízd autem a větší využívání veřejné dopravy," řekl William Miller, prezident asociace APTA.

  Využití hromadné dopravy v roce 2007 v USA stouplo o více než 2 procenta na nejvyšší úroveň za poledních 50 let. Američané uskutečnili více než deset miliard jízd veřejnou dopravou a počet kilometrů ujetých v osobních automobilech v prvních deseti měsících loňského roku přitom zůstal beze změny.

  Podle Williama Millera v době, kdy se loni ceny benzinu snižovaly, se někteří cestující vrátili zpět k automobilům, zatímco jiní přešli podle všeho k veřejné dopravě natrvalo.

  Největší oblastí růstu hromadné dopravy byly tramvaje a trolejbusy s meziročním navýšením o 6%. Příměstská železnice byla druhá s 5,5% nárůstem přepravených osob a metro zaznamenalo navýšení počtu cestujících v loňském roce o 3,1%.

  Někteří analytici očekávají, že cena benzinu letos v USA dosáhne hranice 4 dolary za galon, což pravděpodobně povede k ještě větší oblibě hromadné dopravy.

  Historický vývoj veřejné dopravy v USA

  Popularita veřejné dopravy byla ovlivňována zejména změnami rozložení společenských a ekonomických sil. Na počátku 20. století počet cestujících v hromadné dopravě neustále rostl až do Velké krize.

  Mezi léty 1929 a 1939 lidé dojížděli za prací méně a často si nemohl dovolit dovolenou a jezdit na výlety. V průběhu druhé světové války veřejná doprava tvořila dominantní způsob přepravy osob na dopravním trhu. Počet cestujících přepravených veřejnou dopravou dosáhl vrcholu v roce 1946, kdy Američané vykonali 23,4 miliard cest ve vlaku, autobusu nebo v tramvaji.

  Historická tramvaj

  Po druhé světové válce se počet cestujících snížil kvůli nízkým cenám pohonných hmot, vládní politice upřednostňující řídce obydlený předměstský rozvoj a nově vytvářenému systému dálničních komunikací. Do roku 1960 klesl počet přepravených cestujících na 9,3 miliardy za rok a úpadek veřejné dopravy pokračoval až k mizerným 6,5 miliard přepravených osob v roce 1972.

  Počínaje rokem 1973 začala veřejná doprava znovu ožívat a počet cestujících postupně rostl až do roku 2004, kdy bylo v hromadné dopravě uskutečněno 9,6 miliard jízd. Nového rekordu bylo dosaženo v loňském roce, kdy bylo v USA přepraveno 10,3 miliard osob.

  Důvody nárůstu poptávky po veřejné dopravě jsou způsobeny mimo jiné zlepšením služeb zákazníkům. A také výše úrovně investic z veřejného i soukromého sektoru do veřejné dopravy, které vyplynuly federálních právních předpisů z roku 1991 a následného zajištění financování.


  [Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
  | Autor: Miroslav Vyka |
  | Počet komentářů: 18 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  | Zdroj: Reuters.com, APTA.com |
  Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
  Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

  RSS feed Bezptičnyj produkt