Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Sobota  4. července 2020
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
Irkutsk - Rusko
Jízdenka na tramvaj r. 2003 z netu.

popis:

Výtvarná kvalita východosibiřských jízdenek na městskou hromadnou dopravu dosáhla už značné proslulosti. Tuto pověst bezesporu potvrzuje i modrá jízdenka, která byla v létě roku 2003 k dostání u konduktérek irkutských tramvají.
zobrazení: 900
známka: 1.50


Vyhledávání


Motto:
Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
kdy díky našemu nezájmu zanikne.

Železnice >> Tratě >> Projekty >> Železnice z ruzyňského letiště bude zřejmě končit na Masarykově nádraží
Projekty

Železnice z ruzyňského letiště bude zřejmě končit na Masarykově nádraží

(ČT24)

Vydáno dne 21. 02. 2008 (8464 přečtení)
Praha Masarykovo nádražíŽeleznice mezi Kladnem a centrem Prahy s odbočkou na ruzyňské letiště by měla vést v trase Buštěhradské dráhy a končit na Masarykově nádraží. Takové jsou výsledky studie ČVUT, kterou si loni objednalo ministerstvo dopravy, uvedl mluvčí MD Karel Hanzelka s tím, že všechny dotčené strany s navrženou trasou souhlasí.

Výsledky studie schválili v polovině února radní městské části Praha 6, jejíž území nová trať zasáhne nejvíce. "Výsledek studie, kterou připravovali experti na danou problematiku, budeme respektovat," řekl starosta Tomáš Chalupa. Podle Hanzelky by definitivní podoba tratě měla být známa v příštích dvou týdnech; první vlak by měl na letiště dorazit v roce 2013.

mapa železničního spojení na Ruzyňské letiště
mapa kolejového spojení Prahy s ruzyňským letištěm

Expertní skupina posuzovala několik variant železničního spojení na letiště, které se pracovně nazývá AirCon. Ve hře byl například i takzvaný Pražský Semmering, který vede náročným terénem přes Jinonice na Smíchovské nádraží. Jako konečná stanice přicházela v úvahu téměř všechna pražská nádraží kromě hlavního.

Buštěhradská dráha je jednokolejná neelektrifikovaná trať mezi Kladnem a Prahou. Podle šéfa Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jana Komárka ve své dnešní podobě není vhodná k intervalové dopravě na letiště. Je tedy třeba postavit druhou kolej, trať elektrifikovat, modernizovat zabezpečovací zařízení a vybudovat moderní přestupní terminály.

zastávka Praha-Výstaviště (c) ceskedráhy.cz
vizualizace nové zastávky Praha výstaviště

Zcela nově je třeba postavit odbočku na letiště, kde dosud žádné koleje nejsou. Podle Komárka nejprve půjde o slepé koleje, které budou na letišti končit, později se ale letištní terminál stane průjezdným.

Jedním z požadavků zástupců Prahy 6 bylo, aby rychlodráha co nejméně obtěžovala místní obyvatele. Podle Komárka je tak možné, že velká část kolejí bude zanořena pod úroveň terénu nebo povede hloubeným tunelem. O nákladech je podle něj předčasné mluvit; důležité prý je, aby navrženou variantu všichni schválili. Ministerstvo dopravy dříve hovořilo o 20 miliardách korun.

O nové rychlodráze se mluví již delší dobu, protože Praha stále nemá vyhovující spojení centra města s letištěm. Situaci má vyřešit právě AirCon a také připravované prodloužení trasy metra A. O způsobu financování AirConu není zatím rozhodnuto; představitelé ministerstva dopravy však v minulosti mluvili o využití soukromého kapitálu v rámci tzv. PPP projektu, tedy partnerství soukromého a veřejného sektoru.


[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
|Počet komentářů: 32 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj - autor článku: ČT24|
Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

RSS feed Bezptičnyj produkt