Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Pondělí  13. července 2020
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
První minuty provozu na trase IV.C1 v Praze
Je 25. června 2004 a do provozu byl uveden nový úsek pražského metra z Nádraží Holešovice do Ládví.
Na obrázku je stanice Ládví (směr z centra). Odtud bude metro cca v roce 2008 pokračovat po trase: Střížkov-Prosek-Letňany (úsek IV.C2)
zobrazení: 2374
známka: 1.92


Poslední komentáře

 • Hi Gentleman Great article post, I really interesting the way you highlighted some important points. . . . (Na krakovské Letiště se půjde pod nádraží)
 • progre sshomeloans.com.au (Bukurešťské nízkopodlažní tramvaje (2))
 • one more tile (Bukurešťské nízkopodlažní tramvaje (2))
 • mallacoota.or g.au (Bukurešťské nízkopodlažní tramvaje (2))
 • carpestology.co m.au (Bukurešťské nízkopodlažní tramvaje (2))
 • amour a (Bukurešťské nízkopodlažní tramvaje (2))
 • american dry (Bukurešťské nízkopodlažní tramvaje (2))
 • 123.clinic (Bukurešťské nízkopodlažní tramvaje (2))
 • Vyhledávání


  Motto:
  Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
  kdy díky našemu nezájmu zanikne.

  Železnice >> Články >> ŽUB: zpět do bodu nula – bude posouzení variant!
  Články

  ŽUB: zpět do bodu nula – bude posouzení variant!

  Vydáno dne 24. 10. 2007 (1563 přečtení)
  Brno hl. n., foto Miroslav VykaEvropská komise (EK) po České republice vyžaduje, aby v rámci Operačního programu Doprava zpracovala a posoudila variantní řešení přestavby železničního uzlu Brno (ŽUB). Především to znamená, že o poloze nádraží a mnohamiliardovém příspěvku Evropské Unie na tento projekt není vůbec rozhodnuto. Pod dohledem EK se budou srovnávat dvě hlavní varianty brněnského nádraží.

  Již takřka čtyři roky varuje občanská koalice Nádraží v centru, že jedna z podmínek spolufinancování z fondů EU je předložení férového srovnání možných variant. Na naše vážné opakované upozornění vycházející ze standardních podmínek evropského financování však doposud nebyl brán v nejmenším ohled. Mezitím se na přípravu projektu za desítky miliard vynakládaly masivní finanční prostředky. Až teprve sama EK si v rámci projednávání operačního programu Doprava tuto podmínku vynutila.

  Nyní je třeba, aby si vážnost situace uvědomilo Ministerstvo dopravy i brněnská radnice. Nezbývá, než ke srovnávací analýze přistoupit zcela seriózně a rychle, aby zůstala zachována šance získat financování ŽUB z evropských peněz v současném rozpočtovém období do roku 2013.

  Do doby, než budou splněny všechny podmínky EK (mj. i podpora veřejnosti), nelze počítat s žádným finančním příspěvkem z evropských fondů. Z tohoto důvodu občanská koalice výslovně apeluje na primátora Romana Onderku a brněnskou ČSSD ohledně přehodnocení jejího aktuálního přístupu. Jediným důvodem, proč se ČSSD rozhodla podpořit odsunutou variantu přestavby ŽUB – přes její evidentní nevýhodnost – je údajná snazší financovatelnost z EU. Jenže tento mýtus díky výslovnému požadavku EK na analýzu nyní padl.

  Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA, řekl: „Koalice Nádraží v centru donekonečna připomínala, že financování projektu z Evropské komise má jasné a dopředu známé podmínky. Mimo jiné posouzení variant a podporu veřejnosti. Větší část vedení města Brna, v čele s primátorem Onderkou, tyto skutečnosti doposud ignorovala. Snad se nyní už konečně bude vést věcná diskuse nad konkrétními parametry obou variant a vybere se ta prokazatelně výhodnější“.


  [Akt. známka: 1,50 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
  | Autor: Miroslav Vyka |
  | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  | Zdroj: Nádraží v centru |
  Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
  Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

  RSS feed Bezptičnyj produkt