Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Pátek  19. dubna 2019
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:




Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
První hodiny stanice Depo Hostivař
Pohled z vagónu metra do okolí pár desítek metrů (cca 150 m) poté co vlak opustil stanici metra Depo Hostivař ve směru Dejvická.
zobrazení: 1560
známka: 2.14


Poslední komentáře

 • LyricSoUp thelyrically (Na krakovské Letiště se půjde pod nádraží)
 • LyricSoUp thelyrically (Na krakovské Letiště se půjde pod nádraží)
 • It really makes me happy and I am satisfied with the arrangement of your post. You are really a tale . . . (Motorové vozy řad 830 a 831
  Poslední stanice: Nebe
  )
 • floaterlaser.co .uk (MHD v České Lípě hrozí kolaps)
 • Turn Love (MHD v České Lípě hrozí kolaps)
 • web design detroit (MHD v České Lípě hrozí kolaps)
 • agenzia grafica (MHD v České Lípě hrozí kolaps)
 • ar drone price (MHD v České Lípě hrozí kolaps)
 • Vyhledávání


  Motto:
  Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
  kdy díky našemu nezájmu zanikne.

  Autobusová doprava >> Dříve pomohli, teď dostávají pokuty
  Autobusová doprava

  Dříve pomohli, teď dostávají pokuty

  (MF Dnes - Artur Janoušek)

  Vydáno dne 01. 10. 2007 (2462 přečtení)
  Vrakosa ČSAD Vsetín zajíšťující dopravu v Račeticích u VilémVedení Ústeckého kraje chce pokutovat dopravce, pokud budou na silnicích v regionu vozit lidi mezi městy ve starých autobusech. Několik sankcí celkem za jeden a půl milionu korun již padlo.

  Jenže právě dopravci se starými vozy přišli zdejším politikům vhod, když zachránili dopravu v kraji, která loni v srpnu zkolabovala při takzvané autobusové krizi. Vedení kraje ve smlouvách o zajištění dopravy firmám přesně stanovilo, jak mají autobusy vypadat. „Nejdůležitějším kritériem je stáří vozů,“ řekl hejtman Jiří Šulc. „Ve smlouvách se dopravci zavázali, že do května 2008 nebude žádný z autobusů starší než 12 let, a jejich průměrné stáří nepřesáhne deset let,“ uvedl. Do konce května 2009 se pak musí věkový limit autobusů snížit ještě o další dva roky. Smlouvy obsahují i další podmínky. Část autobusů musí být nízkopodlažních, některé z těch, které jezdí na dálkových trasách, budou muset mít klimatizaci.

  Na nový autobus se čeká tři čtvrtě roku „Vozy, které splňují požadované stáří, postupně nakupujeme. Na nový autobus od výrobce se však běžně čeká půl až tři čtvrtě roku. Museli jsme proto uzavřít dohody o subdodávce služeb s dalšími dopravci,“ uvedl ředitel Dopravního podniku Mostu a Litvínova Milan Dundr. Právě jeho firma již dostala letos v červenci od vedení kraje pokutu 995 tisíc korun za příliš staré a nevyhovující vozy. „Smlouvy s dopravci jsme přezkoumali a s některými jsme smluvní vztah ukončili,“ dodal Dundr.

  Sankce uložilo vedení kraje také Dopravnímu podniku měst Chomutova a Jirkova a společnostem Severočeská dopravní a Bus Mat. Kontrolorům nejvíce vadilo, že dopravci používají zastaralé autobusy, neoznamují, kterým vozem pojedou, nebo jezdí úplně jiným autobusem, než ohlásili. Stáří autobusů přitom krajským politikům vůbec nevadilo loni v srpnu, kdy vrcholilo napětí v dopravě na severu Čech.

  Dopravní podnik Ústeckého kraje (DPÚK), který měl téměř výsadní postavení v regionu, tehdy po sporech s krajskými politiky o financování spojů opustil řadu linek. Měl sice moderní autobusy, ale na proplácení ztrátové dopravy se s úřadem nedohodl.

  Vedení kraje po roztržce s DPÚK, kdy na čtyři dny vůbec nevyjely autobusy, nasmlouvalo menší firmy z různých krajů republiky, které měly dopravní podnik nahradit. Noví dopravci však zase neměli tolik vozů, aby pokryli kromě svých regionů i linky na severu Čech. A tak často narychlo sháněli, co se dalo. Inzerát: hledáme autobusy, cena 50 tisíc korun Některé snahy získat autobus zněly až úsměvně, anebo děsivě. Například společnost ČSAD Česká Lípa si platila v srpnu inzeráty, v nichž stálo, že hledá větší množství starších autobusů pro příměstskou linkovou dopravu. „Požadujeme provozuschopný stav, platné emise a STK. Stáří vozidla nerozhoduje. Cenová relace 50 000 Kč,“ stálo v inzerátu.

  Tehdy však stáří vozů hejtmanu Šulcovi nevadilo, chtěl jen vědět, zda je firma schopná DPÚK nahradit. Po dopravci žádal, aby předložil důkazy, že má dostatek autobusů. Chtěl znát jejich registrační značky, stav tachometru a potvrzení o technickém stavu.

  Společnost ČSAD Česká Lípa, která je personálně propojena s DPÚK, nakonec kvůli sporům o smlouvu také nevyjela. Hejtman totiž později ohlásil, že vedení firmy nespolupracuje, a uzavřel smlouvu s několika jinými menšími dopravci z regionu i ze středních Čech nebo Libereckého kraje. Jenže i ti museli narychlo sehnat potřebné vozy. Například Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova musel najít vozy pro nově získané linky na Mostecku, Bílinsku a také části Lounska, kde vystřídal dřívějšího dopravce. Proto si najal další dopravce se starými autobusy, kvůli nimž nyní dostal téměř milionovou pokutu. Nyní se Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova rozhodl, že postupně nakoupí 26 nových či starších autobusů za 37 milionů korun. Firma pořídila i 13 starších autobusů značky Karosa a šest vozidel SOR. Z Německa také dovezla tři ojeté autobusy značky MAN.

  I další dopravci se nyní snaží do svého vozového parku investovat a obměňovat jej. „Už nyní máme jedny z nejmladších autobusů v celé republice. Navíc, do konce roku vyjedeme na linky v Ústeckém kraji s dalšími šesti novými vozy,“ říká Tomáš Roubiček, ředitel ČSAD Semily. Společnost ČSAD Slaný, která vozí cestující na Litoměřicku, představila minulý čtvrtek nové autobusy značky Mercedes, které kupuje kvůli splnění podmínek kraje.

  Podle Miroslava Petrů, asistenta předsedy představenstva společnosti Icom transport, pod kterou ČSAD Slaný spadá, bude v letošním roce v regionu jezdit devět takových autobusů. V příštím roce chce firma koupit další vozy.

  [Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
  |Počet komentářů: 28 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  | Zdroj - autor článku: MF Dnes - Artur Janoušek|
  Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
  Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

  RSS feed Bezptičnyj produkt