Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Středa  18. září 2019
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
Škoda 8Tr & Had
Trolejbus ovládaný hadem ...
zobrazení: 1312
známka: 1.50


Poslední komentáře

 • APP Betting Ball: APP may be acquired to serve <a href="https://www.hayaletboard.net/ufabet- . . . (V neděli 28. května 2006 vstoupila v platnost druhá změna jízdního řádu Českých drah, a. s.)
 • APP strives to generate anything that satisfies the gambler with the ability to provide a variety of . . . (V neděli 28. května 2006 vstoupila v platnost druhá změna jízdního řádu Českých drah, a. s.)
 • Great blog. This was really helpful stuff. I wish you luck as you continue to follow that passion. . . . (Konec autobusů 21 Ab v Plzni)
 • This is an awesome driving article. I am fundamentally content with your amazing work. You put a tru . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • Pengeluaran hk Data Hongkong < b>Data Sgp Keluaran Sidney DewaTogel HOYAJACKPOT LIBURPOKER P . . . (MHD v České Lípě hrozí kolaps)
 • Excellent and decent post. I found this much informative, as to what I was exactly searching for. Th . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • The success of their own to get the chance to win a lot of bets from playing and betting UFABET, whi . . . (MHD v České Lípě hrozí kolaps)
 • All these exact things could make every gambler have the courage to come and play online gambling UF . . . (MHD v České Lípě hrozí kolaps)
 • Vyhledávání


  Motto:
  Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
  kdy díky našemu nezájmu zanikne.

  Železnice >> Články >> Český sen končí, RT-Express nevyjede
  Články

  Český sen končí, RT-Express nevyjede

  Vydáno dne 25. 09. 2007 (3782 přečtení)
  Český senPočátkem září 2007 vydala firma Railtrans s.r.o. zprávu, že ukončila projekt RT-Express. Pro mnohé subjekty, které působí v oblasti železničního trhu, se jednalo o předvídaný krok, pro fanoušky firmy Railtrans to však byl zásah bleskem přímo do srdce.

  Připomeňme, že loni od prosincové změny grafikonu měl ve dvouhodinovém taktu mezi Prahou - Holešovicemi a Ostravou – Svinovem vyrazit na koleje první soukromý rychlík nedotovaný z veřejných prostředků. Tohoto smělého plánu se navenek ujala firma Raitrans s.r.o. s produktem nazvaným RTExpress. Stála-li za projektem pouze samotná firma Railtrans nebo se pokoušel o štěstí někdo jiný, není autorovi těchto řádků známo a nakonec to není ani podstatné.

  Podstatné je to, že firma plánovala vyjet s lokomotivami, které v době zahájení projektu nejen, že nebyly schválené, ale schvalovací proces ještě pravděpodobně ani nezačal. Neschválené lokomotivy byly nakonec hlavní uváděnou příčinou nevyjetí expresu, a to i přesto, že se v kuloárech přetřásalo jakési náhradní řešení.

  V každém případě plácnutí RT-Expressem do poklidných vod ustáleného běhu naší železnice přineslo zpočátku svá pozitiva. Dopravní prostředek, který je obecně vnímán jako zkostnatělý ušmudlanec, dostal na poli veřejného mínění šanci. Po několika PR článcích v tisku se veřejnosti dostalo naděje, že brzo přijde změna. A nepřišla. To však nebylo ke škodě samotného RT-Expressu, ale zejména ke škodě železnice samotné. Ono konkurenční prostředí bývá motorem ke zvyšování kvality na obou stranách.

  Zlé jazyky „povrávajú“, že firma ani nechtěla s vlaky nikdy vyjet, dokládají to mnoha zákulisními spekulacemi, o jejichž důvěryhodnosti si můžeme myslet cokoli. Nicméně je jasné, že se díky cause RT-Express podařilo firmě Railtrans velice slušně zviditelnit. Dokonce i v žst. Krásný Dvůr svého času viselo upozornění, že RT Express nepojede, zatímco sdělení, že v samotném Krásném Dvoře dochází k zastavení dopravy poněkud chybělo. A ve stanicích, kde měl slavný „stínový expres“ odbavovat se kromě pravidelného uvádění vlaků na Pragotronu s poznámkou „Vlak nejede“ objevily i veliké plakáty s omluvou cestujícím. To samozřejmě vše za náklady nesrovnatelně nižší, jak podobná sdělení ryze reklamní povahy.

  Omluva v Olomouci
  Následný železniční grafikon je opět připravován s RT Expressy, opět ze zákulisí prolínají jakési nepříliš povzbudivé zprávy, ale to nám v podstatě může být jedno. Zhruba asi měsíc po tom, co se pan Šimral nechal slyšet na jednom diskusním fóru, že projekt končí, firma zveřejnila tuto skutečnost oficiálně.

  Jako zdůvodnění ukončení projektu je kromě již známých nářků typu „nikdo nás nemá rád“ a „zasedli si na nás“ patrný jeden velice vážný důvod, který se začíná projevovat i v jiných směrech. Velice sílící klientelismus na ose MDSŽDC – ČD. Dokonce takový, že dnes už se prakticky nehovoří o volném trhu a je mnohým dáváno najevo, že uspějí jen v případě, že se nějakým způsobem začlení do výše uvedeného potravního řetězce.

  Jestli ke vzniku tohoto zvláštního mutanta přispělo specifické chování Railtransu nebo něco jiného, nechme otevřené …


  [Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
  | Autor: Tomáš Mykl |
  | Počet komentářů: 16 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
  Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

  RSS feed Bezptičnyj produkt