Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Úterý  4. srpna 2020
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
Cargo na 140
Dvojice 363 s nákladem poblíž mostu v Mikulovicích. Dne 26.4.2008
zobrazení: 1594
známka: 1.25


Poslední komentáře

 • Kami adalah Agen BandarQ Online paling menjanjikan dengan winrate terbesar saat ini. Mainkan permain . . . (V neděli 28. května 2006 vstoupila v platnost druhá změna jízdního řádu Českých drah, a. s.)
 • Di Depocasino. Keuntungan tersebut adalah berupa layanan transaksi yang cepat dan customer slot serv . . . (V neděli 28. května 2006 vstoupila v platnost druhá změna jízdního řádu Českých drah, a. s.)
 • Excellent topic and exceptionally useful details. Thank you for the wonderful share. You have given . . . (Bukurešťské nízkopodlažní tramvaje (2))
 • Thanks for the Fantastic effort you have made in composing this wonderful post. I am hoping I'll see . . . (Bukurešťské nízkopodlažní tramvaje (2))
 • Thanks for the Fantastic effort you have made in composing this wonderful post. I am hoping I'll see . . . (Na krakovské Letiště se půjde pod nádraží)
 • Tiền sảnh hành lang giữa thiết kế thông thoáng từ trư& . . . (V neděli 28. května 2006 vstoupila v platnost druhá změna jízdního řádu Českých drah, a. s.)
 • Hi Gentleman Great article post, I really interesting the way you highlighted some important points. . . . (Na krakovské Letiště se půjde pod nádraží)
 • progre sshomeloans.com.au (Bukurešťské nízkopodlažní tramvaje (2))
 • Vyhledávání


  Motto:
  Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
  kdy díky našemu nezájmu zanikne.

  Železnice >> Vozidla >> DMV – zachrání vynález japonských inženýrů regionální tratě?
  Vozidla

  DMV – zachrání vynález japonských inženýrů regionální tratě?

  Vydáno dne 16. 05. 2007 (2909 přečtení)
  DMV - Dual Mode VehicleDMV (Dual Mode Vehicle) - ještě před několika lety byl takový dopravní prostředek pouze na úrovni sci-fi, dnes je to realita. Vozidlo na první pohled vypadá jako minibus, který jede po železnici. Ale kromě 4 kol pro provoz na kolejích má také další 4 gumová kola a ta mu umožňují zároveň vyžívat i silniční infrastrukturu.

  Nejčastějším příčinou ukončení provozu osobních vlaků je neobjednáním dopravy příslušným krajským úřadem. Důvodů obvykle kraj uvádí hned několik. Dotace potřebné pro vlak jsou na jeden kilometr mnohem vyšší než, které by vystačily na provoz autobusu. Počet cestujících na těchto tratích ve většině případů nepřesahuje kapacitu autobusu. A v některých místech je železniční zastávka mimo obec, kdežto autobus zastavuje obvykle uprostřed obce. Na základně těchto argumentů je snaha v méně obydlených regionech vlaky zrušit a nahradit jej autobusy.

  Tento způsob myšlení by mohl pomoci změnit hybridní mikrobus označovaný zkratkou DMV s kapacitou pro 28 cestujících. Je určený pro provoz na silnicích i po kolejích a od roku 2000 byl vyvíjen železniční společností JR Hokkaido Railway Copany. Po silnici může jezdit rychlostí až 60 km/h. Jeho výrobní cena je přibližně 150.000$, což představuje pouhou sedminu ceny konvenčního motorového vozu. Také jeho údržba je jednodušší a levnější a dopravce si od něj slibuje mnohem nižší provozní náklady.

  Přeměna tohoto vozidla z vlaku na autobus trvá přibližně 10 až 15 sekund. Snadno tak přejede ze železnice na silnici a cestující v tomto dopravním prostředku již nebudou muset přestupovat z vlaku na autobusu nebo opačně.

  DMV - Dual Mode Vehicle, (c) gizmodo.com

  Pro nájezd na koleje potřebuje toto vozidlo podobně upravenou plochu jakou má tramvajová trať v centru města, aby mohlo nad koleje přijet po pneumatikách. K přesnému umístění vozidla napomáhají dvě vodící lišty. Potom se už jen vysune druhý podvozek a za několik sekund vozidlo pokračuje dále na své trase už jako vlak. Opustit železniční trať může v podstatě na kterémkoli silničním přejezdu.

  První testovací jízda se 12 cestujícími byla provedena v dubnu 2007 a cílem je postupně rozmístit vozidla DMV na jednu z venkovských tratí japonského ostrova Hokkaido v průběhu roku 2007.

  K vývoji tohoto vozidla přivedl železniční společnost fakt, že na třetině svých tratí přepravovali méně než 500 cestujících denně, což nebylo produktivní.

  Výhodou je možnost zajištění větší dopravní obsluhy v regionech s menší hustotou obyvatel než může nabídnou vlak, který je omezen provozem pouze na stávajících tratích. A proti autobusu má tu výhodu, že se po kolejích snadno a rychle dostane na nádraží do centra větších měst bez omezení ostatními vozidly na přeplněných silnicích.

  Je téměř zcela jisté, že toto nově vyvinuté vozidlo by našlo uplatnění i na území České republiky. Zejména v oblastech venkova s menší hustotou osídlení by mohlo výrazně pomoci zlepšit dopravní obslužnost regionu. S využitím stávajících vedlejších tratí by tyto vozidla mohla pokrýt větší území než současný vlak bez jakýchkoli velkých investic na budování nových železničních tratí.

  Ideální využití by zcela jistě nalezlo na tratích v podhorských oblastech. Např. v podkrkonoších na trati Trutnov – Svoboda nad Úpou s pokračováním do Jánských Lázní nebo Pece pod Sněžkou, či v Jeseníkách na trati Bruntál – Malá Morávka a dále po silnici třeba do nedalekých lázní Karlova Studánka. Podobných míst by se u nás našlo určitě mnoho.

  O tom, zda se toto vozidlo skutečně dokáže v dopravních systémech uplatnit je jestli jej v budoucnu začnou používat České dráhy nebo jiný soukromý dopravce ukáže až čas.

  Jak takový dopravní prostředek funguje včetně nájezdu na koleje a zpět na silnici se můžete podívat v následující video ukázce.

  DMV (Dual Mode Vehicle)

  [Akt. známka: 1,67 / Počet hlasů: 9] 1 2 3 4 5
  | Autor: Miroslav Vyka |
  | Počet komentářů: 15 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  | Zdroj: faculty.washington.edu/jbs/itrans |
  Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
  Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

  RSS feed Bezptičnyj produkt