Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Pondělí  23. září 2019
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
A ještě raz Solaris
Tentokráte jde o Solaris Urbino 12 H neboli SU 12 Low Entry. Je to jediný zástupce tohoto typu autobusu v celé ČR a nejčastěji ho můžete potkat na lince 28.
zobrazení: 1158
známka: 1.50


Poslední komentáře

 • APP Betting Ball: APP may be acquired to serve <a href="https://www.hayaletboard.net/ufabet- . . . (V neděli 28. května 2006 vstoupila v platnost druhá změna jízdního řádu Českých drah, a. s.)
 • APP strives to generate anything that satisfies the gambler with the ability to provide a variety of . . . (V neděli 28. května 2006 vstoupila v platnost druhá změna jízdního řádu Českých drah, a. s.)
 • Great blog. This was really helpful stuff. I wish you luck as you continue to follow that passion. . . . (Konec autobusů 21 Ab v Plzni)
 • This is an awesome driving article. I am fundamentally content with your amazing work. You put a tru . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • Pengeluaran hk Data Hongkong < b>Data Sgp Keluaran Sidney DewaTogel HOYAJACKPOT LIBURPOKER P . . . (MHD v České Lípě hrozí kolaps)
 • Excellent and decent post. I found this much informative, as to what I was exactly searching for. Th . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • The success of their own to get the chance to win a lot of bets from playing and betting UFABET, whi . . . (MHD v České Lípě hrozí kolaps)
 • All these exact things could make every gambler have the courage to come and play online gambling UF . . . (MHD v České Lípě hrozí kolaps)
 • Vyhledávání


  Motto:
  Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
  kdy díky našemu nezájmu zanikne.

  Železnice >> Vozidla >> Regionova – spása vedlejších tratí, nebo skrytá hrozba?
  Vozidla

  Regionova – spása vedlejších tratí, nebo skrytá hrozba?

  Vydáno dne 08. 05. 2007 (2797 přečtení)
  814+914 Na našich tratích pomalu přibývají motoráčky, které se jeví jako nové. Pro jejich vznik však musí položit život nejméně jeden starý. Zázraku vedlejších tratí se říká Regionova a široká veřejnost je tak trochu klamána reklamou na tyto nové spásné dopravní prostředky. Jak se to ale jeví v mém očku, nemluví ČD reklamšitnou? Neřežou si pod sebou větev, na které sedí?

  Technicky

  Začneme menší statistikou. Ke dnešnímu dni je v provozu 23 dvoudílných jednotek 814 a 2 kusy trojdílných jednotek Regionova, které nesou označení 814.2. Regionovy jsou celkem spravedlivě rozděleny po různých koutech republiky a tak se s nimi již dnes můžeme setkat téměř doslova všude. Pokud si vezmeme pod lupu technický stav, tak dokonce sám výrobce PARS NOVA, Šumperk uváděl na svém webu, že pro mnoho zakázek musí být v továrně upřednostňována kvantita před kvalitou. A tak se dostáváme k problémům, které měly dvoudílné Regionovy na nejstoupavější trati Tanvald – Harrachov a ke dveřím WC které se otevíraly za jízdy i když byly uzamčeny. V provozu se také čas od času setkáme s vozem, který má oddíl za strojvedoucím ve voze 914 uzavřen a slouží jako služební oddíl. Cestující gurmáni tvrdí, že jediné co může tlumit poskakování vozu, které způsobuje konstrukce použitých dvounápravových podvozků, jsou nová sedadla. Rejpavci, kteří nahlíží do konstrukce vozu si stěžují na umístění jediné hnané nápravy, kterou vůz má. Hnací náprava je umístěna na kraji vozu 814, nikoliv uprostřed, což by prý neslo lepší adhezní vlastnosti. To, že některé Regionovy musely být urychleně dokončeny ještě před volbami, jim taky na kvalitě nepřidá.

  Logicky

  Ještě jsem Vám nesvěřil, jak vlastně ty žlutozelené perly vznikají. Jejich vznik totiž ve mně začíná čím dále vyvolávat logickou úvahu o tom, že ani z logického hlediska není Regionova dobrým tahem. Na výrobu jedné Regionovy řady 814.0+914 potřebujeme soupravu motorového vozu 810 + vlečného vozu 010. Modernizované vozy 814+914 byly přislíbeny jako náhrada za vozy 810+010 v relacích, pro které se tyto vozy nehodí. Tak se většinou stává. Ale do vytěsňování motorových vozů 810 je zapojeno i vytěsňování více než padesátiletých motorových vozů 830 a 831 z provozu. Tyto vozy však stále dál jezdí, ale proč? Protože pokud vezmeme na modernizaci motorový vůz 810, tak logicky někde musí chybět. Takže vozy 814 přeberou spoje po vozu 831, ale v depu zjišťují, že nemají vozy na jiné spoje a tak onen starý motorák nasadí na spoje namísto motorového vozu 810, který v depu chybí. Hlavní příčinu těchto stavů hledejme v odporu ČD proti nasazování lokomotivy se soupravou v motorové osobní dopravě. Ta rozjela lavinu, která zapříčinila boom vozů 810 na našich tratích. V té době se nám zdálo, že vozů 810 je nekonečno. Nyní víme, že tomu tak není, ale někdo, kdo by to vědět měl, o tom informace pravděpodobně nemá. Ti kdož rozhodují o vozovém parku na železnici jsou stále slepě přesvědčeni o nevyčerpatelnosti zásob motoráků 810. V této chvíli je situace asi ještě „odjezditelná“, ale na naše koleje přichází nový vynález.

  Říká si také Regionova, ale je trošku delší než její sestra. Jedná se o motorovou jednotku 814.2 na jejíž výrobu budeme potřebovat již dva motorové vozy 810. Možná si řeknete, že tato jednotka má nahradit soupravy 810+010+810, ale tak tomu nebude. Proslýchá se o tom, že tato jednotka pošle do kopřiv čtyřnápravové motorové vozy řady 850. Jenže pokud přemýšlíme dál, tak zjistíme, že nasazením jednotky 814.2 zrušíme motorové vozy dva. Nahradíme totiž jeden motorový vůz 850 dvěma vozy 814.2. Tím se nám budou dále a více ztrácet potřebné vozy 810 a jelikož u dopravce ČD nevěřím na zázraky, obávám se, že nedostatek vozů bude dalším argumentem pro omezování a i rušení osobní dopravy na lokálkách. Konkurenční dopravci mohou vlastní vozidla získat jen velice složitě a v malém množství. Řešení situace nákupem nových vozidel je zatím v nedohlednu a budík na hodinách už se schyluje ke zvonění.


  [Akt. známka: 2,25 / Počet hlasů: 16] 1 2 3 4 5
  | Autor: Štěpán Esterle |
  | Počet komentářů: 61 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
  Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

  RSS feed Bezptičnyj produkt