Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Neděle  5. července 2020
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
Bělehrad - Srbsko a Černá Hora
MHD
zobrazení: 1110
známka: 3.00


Vyhledávání


Motto:
Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
kdy díky našemu nezájmu zanikne.

Železnice >> Tratě >> Projekty >> Po kolejích k Leně
Projekty

Po kolejích k Leně

(Railway Gazette International 11/2006)

Vydáno dne 01. 03. 2007 (2211 přečtení)
Dojet přes Sibiř po kolejích k řece Leně a přes ní do města Jakutsk se za pár let stane realitou. Do roku 2010 by železnice měla přes trvale zmrzlou půdu dosáhnout i tohoto města, které má zatím jediné slušnější spojení letecky a silnicí M56 (která není sjízdná celoročně). Právě kvůli špatnému dopravnímu spojení je veškerý místní průmysl ztrátový. Včetně těžby zlata.

Když se v roce 1985 začala stavět trať z transsibiřské magistrály ze stanice Bamovskaja, měla přes Tyndu na BAMu pokračovat přes Berkakit právě až na sever do Jakutsku. Po zhroucení režimu byla stavba v Berkakitu zastavena. Do Jakustku zbývalo 830 km. Po několika letech byla založena železniční společnost ve vlastnictví regionální vlády, která měla za cíl trať dostavět. Od srpna 2004 se tak jezdí po kolejích do Tommotu (368 km od Jakutska). V této části nebyly výrazné problémy, ale zbylý úsek vede většinou přes trvale zmrzlou půdu. Dalším oříškem bude v místních podmínkách stavět téměř tříkilometrový železniční a silniční most přes řeku Lenu.

Financování tohoto úseku bylo problémem, který se rozřešil před několika měsíci. Po návštěvě prezidenta Putina bylo uvolněno dalších 2,2 miliardy rublů na dokončení projektu, životně důležitého pro sibiřské město. Tím by do čtyř let mělo být vyřešeno zásobování letadly a automobily po zamrzlých řekách, které ročně stojí cca 18 miliard rublů.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
|Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj - autor článku: Railway Gazette International 11/2006|
Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

RSS feed Bezptičnyj produkt