Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Úterý  12. listopadu 2019
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
371 001 - 9
371 001 - 9 trochu jinak
zobrazení: 1172
známka: 3.33


Poslední komentáře

 • Body massage gives you ultimate relief to your body.i would like to recommend each and everyone go f . . . (Na krakovské Letiště se půjde pod nádraží)
 • Best Attitude Whatsapp Status, Best Attitude Quotes for Whatsapp & Facebook, status hindi Attitu . . . (Holanďané vstupují na český dopravní trh)
 • Cool Whatsapp Status love status in hindi : After New Year Wishes & Hurt Status, Today We are s . . . (MHD v Hořovicích zdarma)
 • Get hair style inspiration. No matter what your hair type is, we can help you to find the right hair . . . (MHD v Hořovicích zdarma)
 • Hairstyles & Cuts for Women. Bob Inspiration for Your Big Chop. Bobs are hot, okay. Fall Hair Sh . . . (MHD v Hořovicích zdarma)
 • He doesn’t care about the words he uses and this movie has amazingly resonated with the US audience . . . (V neděli 28. května 2006 vstoupila v platnost druhá změna jízdního řádu Českých drah, a. s.)
 • Latest news from Indonesia including<a href="https://kumparan.com/topic/berita-terki ni/&quo . . . (Dálnice na kolejích)
 • When I am at the bar, I usuall­y wear a s­hort dress. I look awesome with attractive out­fit and my . . . (Na krakovské Letiště se půjde pod nádraží)
 • Vyhledávání


  Motto:
  Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
  kdy díky našemu nezájmu zanikne.

  Železnice >> Vozidla >> Na kolejích jezdí špinavý šrot
  Vozidla

  Na kolejích jezdí špinavý šrot

  (deník.cz)

  Vydáno dne 25. 01. 2007 (3406 přečtení)
  Příměstská jednotka 452 005-2 Kvůli zastaralým a špinavým vagónům se řada cestujících železnici vyhýbá. Stát léta dotoval pouze nákup autobusů, na vlaky zapomínal. Letitý dluh se dráhy nyní snaží dohnat a nakupují příměstské vlaky i rychlíkové vagony.

  Všechna nádraží ve větších městech mají být zmodernizována do deseti let. Dráhy loni přepravili na sto osmdesát milionů cestujících. Letos mají být poprvé ziskové, plánují výdělek padesát milionů.

  Rez a špína. To obklopuje cestující na hlavním železničním nádraží v Kolíně na každém kroku. Rezavějí kolejnice, barva rzi pokrývá pražce i štěrk mezi nimi. Rez nechybí ani na přístřešcích pro cestující na perónech, stejně jako na dlažbě nástupišť.

  nádraží Kolín, foto Miroslav Vyka
  železniční stanice Kolín

  Nevlídné a odpuzující prostředí cestující k cestování vůbec neláká. Podobných stanic jsou v Česku desítky. Za pár let však bude všechno jinak, slibují České dráhy.

  "Již máme několik desítek modernizovaných nebo úplně nových nádražních objektů. V loňském roce jsme otevřeli několik modernizovaných významných stanic, ať už je to Ostrava-Svinov, Prostějov-hlavní nádraží, Tábor, Zábřeh na Moravě, v Praze nové nádraží v Libni," vypočítává mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj. Podle něj by do deseti let měly projít obnovou stanice ve všech městech nad patnáct až dvacet tisíc obyvatel. V Kolíně by se měli dočkat do roku 2011.

  dotace na obnovu vozového parku

  Zastaralá nádraží však nejsou jediným problémem železnice. Cestující odrazují zastaralé, hlučné a špinavé vagóny. "Průměrné stáří železničního vozidla, jak lokomotiv, tak vagónů, je dvacet čtyři let, což je katastrofální," říká Petr Šlegr, ředitel odboru strategie ministerstva dopravy. Některé typy souprav, například známé pantografy, jsou přitom vyráběny již od roku 1964.

  Příměstská jednotka 470 004-8
  příměstská jednotka řady 470

  Vinu na neutěšeném stavu velké části vlakových souprav však nemají dráhy, ale stát. Ten totiž dlouhá léta dotoval jen nákupy nových autobusů, zatímco na vlaky nešla ani koruna. Vznikla tak absurdní situace, kdy mezi mnoha vesnicemi jezdí téměř prázdné, zbrusu nové autobusy koupené s pomocí státních příspěvků, zatímco stovky cestujících na nejvytíženějších železničních spojích si stěžují na nepohodlí v přestárlých vagonech.

  I tady se však blýská na lepší časy. "Rok 2005 byl přelomem," říká mluvčí Ondrůj. Od té doby stát dotuje i nákup železničních vozidel a na drahách je to znát.

  "Když dnes jedete na trase Kolín – Praha nebo Pardubice – Praha, tak v naprosté většině případů sednete do moderního, klimatizovaného příměstského vlaku, který odpovídá nebo i předčí soupravy jezdící v západoevropských zemích," vysvětluje Aleš Ondrůj. Dráhy podle něj mají v současnosti 400 nových nebo modernizovaných vozidel. Část starých motoráčků loni nahradilo 20 souprav Regionova, letos jich má přibýt dalších čtyřicet. Na rychlíkové spoje nedávno převzaly čtyřicet vozů od Společnosti Siemens, které mohou jet rychlostí až 200 kilometrů v hodině.


  [Akt. známka: 1,71 / Počet hlasů: 7] 1 2 3 4 5
  |Počet komentářů: 6 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  | Zdroj - autor článku: deník.cz|
  Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
  Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

  RSS feed Bezptičnyj produkt