Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Neděle  19. ledna 2020
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
starý - ale jarý...
strojček ALMEX Švédskej výroby na výdaj jednorázových cestovných lístkov u vodiča, v pozadí sladko drieme je nástupca - moderný THALES
zobrazení: 1208
známka: 2.00


Poslední komentáře

 • Mix Parlay Mix Parlay Terpercaya Mix Parlay agen resmi Mix Parlay Link alternatif Mix Parlay Daf . . . (Plzeň, zavádí v tramvajích dětský koutek)
 • The content of the article is but you need some improvement in your website goes with Escorts in Jai . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • I am overwhelmed by your post with such a nice topic. Usually, <a href="http://www.jaipuresc . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • A fantastic article you shared to us. Thanks for all the great information which you have told to us . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • This website definitely has all of the information and facts. Thank you for sharing this article. I . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • This is such a great article I have read today. For more fun, I would like to share something good . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • I would like to thank you for this high level and informative article . This article is very infor . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • I really happy found this website eventually. Really informative and inoperative, Thanks for the pos . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • Vyhledávání


  Motto:
  Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
  kdy díky našemu nezájmu zanikne.

  Městská doprava >> Články >> Nechceme z centra města skanzen
  Články

  Nechceme z centra města skanzen

  (Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj)

  Vydáno dne 12. 01. 2007 (2099 přečtení)
  MHD na náměstí Plzeň je moderním městem a zůstane jím, bude-li její centrum žít. Již léta se v Plzni kříží dvě představy, které jdou proti sobě a bohužel tím omezují i další rozvoj centra.

  Pokusím se to vysvětlit na extrémech. Jedna skupina lidí tvrdí, že jezdit by se mělo úplně všude, že život města bez aut je nemyslitelný. Opakem je pak názor, který automobily na vědomí nebere a tvrdí, že do města automobily nepatří.

  Myslím si, že pravdu nemá ani jedna strana. Historické centrum města není a nemá být parkovištěm. Má být příjemné pro lidi a ne, aby se tu dobře, či dnes již spíše špatně parkovalo. Automobily ale existují, existovat budou, bude jich zatím stále více. Myslím si, že tento vývoj musíme respektovat i ve městě. Čím bude větší rozpor mezi potřebami lidí a urbanistickým řešením města, tím méně budou město lidé využívat a tím hůře bude fungovat.

  Dnes je jasně vidět, že představa o tom, že auta mohou vždy a všude, není dobrá. Na náměstí máme místo hospod a hospůdek naprosto nevyužitou plochu. Ale i kdyby tam kavárna se slunečníky byla, já bych si do ní sednout a dívat se na ten provoz okolo mne nešel. Ovšem jako občana mne neláká ani představa druhá. Těžko si představit, že se svými známými v sobotu po obědě se doma zvednu, zajdu na stanici MHD na Rokycanskou, počkám na první trolejbus, těch 15 minut čekání vyplníme pozorováním projíždějících kamionů, pak popojedeme k náměstí a zajdeme si sednout do kavárny. Chtěl bych, abychom sedli do auta, zaparkovali ho blízko centra a pomalou procházkou si zašli sednout na náměstí do kavárny a já se mohl vytahovat, jaká je ta Plzeň hezká.

  Z toho vychází i kompromis, který navrhujeme. Udělejme krásné historické centrum města bez aut a umožněme lidem parkovat těsně u něj, aby je mohli, ale hlavně chtěli využívat. Vše něco stojí. Ano, chceme-li žijící centrum, musíme se smířit s tím, že okolo něj budou stát parkovací domy. K životu patří krásné stavby i auta. Ano, ty stavby jsou neskonale cennější než ty parkovací domy. Ale na co nám budou, když k nim a do nich nedostaneme lidi? Není přece smyslem našeho počínání udělat z centra města mrtvý skanzen.

  Dopis, PAVEL RÖDL, primátor města Plzně

  Články o Plzni

  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  |Počet komentářů: 13 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  | Zdroj - autor článku: Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj|
  Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
  Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

  RSS feed Bezptičnyj produkt