Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Čtvrtek  9. července 2020
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
Gdynia - 5
Trolejbus v centru polské Gdyně, zachycený 10.2.2006
zobrazení: 1133
známka: 5.00


Vyhledávání


Motto:
Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
kdy díky našemu nezájmu zanikne.

Městská doprava >> Popis provozů >> Jízdní řády >> Česká Lípa, budou linky 11 a 12 zrušeny?
Jízdní řády

Česká Lípa, budou linky 11 a 12 zrušeny?

Vydáno dne 22. 12. 2006 (2920 přečtení)
Před rokem byly uvedeny do provozu linky 11 a 12, které jsou užitečné především pro lidi pracující v dubické průmyslové zóně. Po roce provozování těchto linek se ukázalo, že je o ně velký zájem a jsou maximálně využívány. Přesto se objevila zpráva, že od nového roku budou zrušeny. Tisíce lidí pracujících v průmyslové zóně, z nichž mnozí si právě kvůli těmto linkám zakoupili čipové karty, budou nyní muset čelit kuriózní situaci, kdy se prakticky nebudou mít jak dostat do práce. Proto jsem se dotázal na oficiální stanovisko dopravce.

Ředitelka dopravní společnosti Eva Homolková odpovídá:

Ke zrušení linek č.11 a 12 městské hromadné dopravy v České Lípě k 31.12.2006 jsme jako jejich provozovatel došli po důkladném uvážení a především po vyčerpání všech dostupných možností, které by mohly tomuto pro nás nepříjemnému rozhodnutí předejít.

K zahájení provozu na těchto linkách, jejichž cílem je zajistit přepravu obyvatel z hustě obydlených sídlišť do podniků v průmyslové zóně, jsme přistoupili v lednu 2005 z několika důvodů. Linky 11 a 12 byly totiž navržené v projektu optimalizace městské hromadné dopravy v České Lípě, o němž jsme si tenkrát ještě mysleli, že bude skutečně uveden do praktického života, a především také protože zlepšení dopravní obslužnosti průmyslové zóny prostřednictvím MHD slibovali veřejně snad všichni představitelé města. Díky těmto slibům nebylo v našich silách vysvětlit zástupcům průmyslových závodů, že není naší vinou, že linky stále nejsou zavedeny. Přes neustálé přesvědčování zástupců města o tom, že linky jsou potřebné a nebudou vzhledem ke svému charakteru ani nijak výrazně prohlubovat ztrátu z provozu MHD se nám toto nepodařilo a tak jsme se na podzim loňského roku rozhodli riskovat a z důvodu získání relevantních údajů o potřebě těchto linek, požádat o přidělení licencí a na vlastní náklady jsme je začali 1.1.2006 provozovat. Po půlročním provozování jsme zhodnotili veškeré získané informace a v srpnu 2006 je předložili městu s žádostí o projednání zařazení linek od 1.1.2007 do smlouvy o závazku veřejné služby na jejímž základě provozujeme pro město Česká Lípa ostatní linky MHD. Vzhledem k tomu, že obě linky společně vykazují ztrátu z jejich provozování odhadem ročně maximálně jen asi 1,1 milionu Kč a přepraví přes 170 tisíc cestujících, zdálo se nám jako rozumné řešení před jejich zrušením, nabídnout provozování těchto dvou linek městu. Nikdy jsme však rozhodně nepožadovali za dosavadní provoz těchto linek finanční vyrovnání jak to dnes veřejně uvedl pan místostarosta Jan Stejskal. Provozní ztrátu z linek 11 a 12 za rok 2006 totiž chápeme jako jakýsi náš vklad cestujícím k zajištění potřebných podkladů pro jednání s městem o potřebnosti těchto linek a k jejich případnému zahrnutí do plnohodnotného systému MHD. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že na provoz linek č.11 a 12 jsme od města nikdy neobdrželi vůbec žádné finanční prostředky a za uplynulé období jsme je nikdy ani nepožadovali.

Zklamání města z postupu dopravce v této věci, o němž jsme se bohužel dozvěděli jen z médií, nás pochopitelně nenechává klidnými a to zvláště v případě, kdy zavedení těchto linek schválilo zastupitelstvo města svým usnesením č.346/2004, jímž schválilo projekt optimalizace MHD a do dnešního dne toto své rozhodnutí dle našich informací nerevokovalo, a zároveň kdy na naše četné písemné žádosti o projednání této věci jsme nebyli zástupci města k jednání vůbec vyzváni. Od naší první výzvy v srpnu 2006 jsme obdrželi pouze písemnou výzvu na předložení ekonomických propočtů, oznámení, že obdržíme písemnou odpověď, která mimochodem dodnes nedošla, a na další urgenci jsme dne 30.11.2006 dopis pana místostarosty Jana Stejskala s rozhodnutím, že se město na pokrytí ztráty z linek 11 a 12 v roce 2007 nebude podílet.

Obecně jsou velkým problémem českolipské městské dopravy její velké náklady. Paradoxně na tuto skutečnost město upozornila před několika lety VETT a.s. jako její provozovatel. Zastaralé a nevyhovující linkové vedení, které nerespektuje dramatický vývoj města od osmdesátých let, a ještě horší konstrukce jízdního řádu, jehož zadavatelem je právě město Česká Lípa, vede totiž kromě oprávněné nespokojenosti cestující veřejnosti i k neekonomickému využití vozového parku a celého provozu MHD a tím k vysokému podílu stálých nákladů, které se tzv. rozpouští do malého počtu ujetých kilometrů. Provozní náklady také zvyšuje nerovnoměrný průběh obnovy vozového parku a především jeho ze strany města zcela nepředvídatelný vývoj. Celý tento problém komplexně řeší již několikrát zmíněný projekt optimalizace, jež si město zadalo v roce 2003 u společnosti DHV CR, a který kromě návrhu linkového vedení, pravidelného taktového jízdního řádu, způsobu obnovy vozového parku, popisoval i odhadované výrazné zvýšení využití MHD obyvateli a tím přínos zvýšení tržeb, ale především snížení nákladovosti ujetého kilometru. Přestože jsme se jako dopravce s návrhem městem najaté firmy celkem významně ztotožnili a na zavedení projektu do praktického života jsme se začali intenzivně připravovat, do dnešního dne jsme na straně města nenašli oporu pro jeho dokončení. Z dnešních vyjádření pana místostarosty Jana Stejskala v tisku jsme se naopak dozvěděli, že město si zadalo u další firmy nový projekt optimalizace, aniž by ten starý někdo označil za špatný. Jako společnost se proto nemůžeme zbavit dojmu, že přes veškerá předvolební vyjádření představitelů města není nevydařená optimalizace městské hromadné dopravy v České Lípě to, co je skutečně trápí.

Závěrem bych chtěla jménem VETT a.s. poděkovat dopravnímu klubu Česká Lípa při SPVD za prostor k vyjádření, který nám byl poskytnut, a za jejich opravdový zájem o námi provozovanou službu.

 

Vyjádření paní ředitelky jen potvrzuje dlouhodobě neutěšenou situaci ve vztahu mezi radnicí a dopravcem. Z mnoha předchozích jednání a vyjádření města je vidět přímo likvidační postoj radnice vůči MHD, bohužel to nelze nazvat jinak. Vždyť MHD je tu pro občany, tak proč se radnice chová tak nepřátelsky?


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: Miroslav Růta |
| Počet komentářů: 31 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

RSS feed Bezptičnyj produkt