Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Středa  18. září 2019
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
740 534 a 709 513
přeprava trafa na vlečce v Doudlevcích. Foto z archivu fy Felbermayr - ITB Praha.
zobrazení: 1576
známka: 2.25


Poslední komentáře

 • APP Betting Ball: APP may be acquired to serve <a href="https://www.hayaletboard.net/ufabet- . . . (V neděli 28. května 2006 vstoupila v platnost druhá změna jízdního řádu Českých drah, a. s.)
 • APP strives to generate anything that satisfies the gambler with the ability to provide a variety of . . . (V neděli 28. května 2006 vstoupila v platnost druhá změna jízdního řádu Českých drah, a. s.)
 • Great blog. This was really helpful stuff. I wish you luck as you continue to follow that passion. . . . (Konec autobusů 21 Ab v Plzni)
 • This is an awesome driving article. I am fundamentally content with your amazing work. You put a tru . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • Pengeluaran hk Data Hongkong < b>Data Sgp Keluaran Sidney DewaTogel HOYAJACKPOT LIBURPOKER P . . . (MHD v České Lípě hrozí kolaps)
 • Excellent and decent post. I found this much informative, as to what I was exactly searching for. Th . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • The success of their own to get the chance to win a lot of bets from playing and betting UFABET, whi . . . (MHD v České Lípě hrozí kolaps)
 • All these exact things could make every gambler have the courage to come and play online gambling UF . . . (MHD v České Lípě hrozí kolaps)
 • Vyhledávání


  Motto:
  Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
  kdy díky našemu nezájmu zanikne.

  Dopravní koncepce

  Dvě obce

  Vydáno dne 30. 11. 2006 (2231 přečtení)
  Vzdušnou čarou jsou od sebe vzdáleny Zásmuky od Kouřimi asi 6,5 km. Po železnici napočítáme vzdálenost pouze o 3,5 km více - tedy 10 km. Podle počtu obyvatel jsou obě obce zcela rovnocenné. V Kouřimi žije 1767 obyvatel a v Zásmukách 1721 trvale přihlášených občanů. V čem se tyto dvě blízká sídla budou od 10.12.2006 lišit? Zatímco ti z Kouřimi mohou být zatím klidní a nadále využívat výhod osobní železniční dopravy, ti druzí ze Zásmuk mají prostě smůlu. Vlaky k nim už nedojedou.

  Kouřim i Zásmuky přitom leží v podstatě na stejné trati. Z Kouřimi do Peček (stanice na koridoru - přestup na Prahu, Kolín a Pardubice) přes Bošice to po trati 012 trvá vlakem něco kolem 36 minut. Ze Zásmuk (na trati 013) do Peček přes Bošice se jede asi o 15 minut déle. Jediný problém je v tom, že trať mezi oběma sídly není přímá, ale dělí se v Bošicích. To znamená, že přímé vlaky do Peček by mohli jezdit buď přímo přes Bošice s vynecháním Kouřimi (potom by nebyla obsluhována Kouřim) nebo ze Zásmuk do Bošic odtud do Kouřimi a zpět a dále pokračovat do Peček. V tomto případě by stanice v Kouřimi byla úvraťová.

  Obyvatelé Zásmuk mají ale smůlu. Jízdní řád na trati 013 připomíná trhací kalendář již nyní. Pouhopouhé tři páry vlaků v pracovní dny, navíc jen do Bošic bez přípoje do Peček, jsou cestujícím v podstatě k ničemu. Čekat na zastávce kdesi v polích (Bošice) na přípoj do Peček přes půl hodiny je opravdu jen pro otrlé povahy. Vlaky z Peček sice jedou do Zásmuk přímo, ale i tyto spoje jsou za tohoto stavu zbytečné. Jedná se vlastně o jednosměrný provoz. Nemůže-li cestující odjet ze Zásmuk do Peček, těžko se bude vracet zpět z Peček vlakem! Za této neradostné situace přišli moudří pánové ze Středočeského kraje zjistit stav na trati a vidouce, že vlaky vozí vzduch se rozhodli dopravu zrušit. Na základě nepoužitelného současného jízdního řádu bude příště již jen nulový grafikon. Zato z Kouřimi do Peček i od nového jízního řádu zůstane zachována čilá osobní doprava - 14 párů vlaků v pracovní dny!

  A zde si nemohu odpustit zásadní poznámku. Proč úředníci na krajském úřadu a další zainteresovaní (ČD) si usnadnili práci tím, že pouze zjistili, kolik jezdí cestujících vlakem "do polí" a podle toho rozhodli tak jak rozhodli? Stačilo pouze racionalizovat provoz. Vlaky mohly ekonomicky obsluhovat s využitím úvrati v Kouřimi (Bošice - Kouřim pouze 3 km!) i Zásmuky, přičemž by četnost těchto spojů mohla být stejná jako na současné úrovni na trati Kouřim - Pečky. Kapacita vlaku by byla plně využita připojením Zásmuk. To ale vyžaduje trochy uvažování ve vzájemných souvislostech a dobré vůle.

  Závěrem mi zbývá poděkovat alespoň společnosti KŽC s.r.o. za její chvályhodný počin provozováním rekreační a nostalgické dopravy na zrušené trati. Tím snad bude ochráněna do dob, kdy se vrátí lepší časy k nazírání na provoz na "neekonomických" lokálkách.

  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  | Autor: Milan Ježek |
  | Počet komentářů: 9 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
  Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

  RSS feed Bezptičnyj produkt