Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Úterý  7. července 2020
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
Mšené Lázně
Takto se postupně likviduje trať... nejdříve se vytrhají vedlejší kolejiště a zůstane jen přímá kolej... a to tu ještě před 6 lety vlaky křižovaly a stanice byla osazena samovratnými výhybkami...
zobrazení: 1880
známka: 1.67


Vyhledávání


Motto:
Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
kdy díky našemu nezájmu zanikne.

Letecká doprava >> Hamburg vzdušný
Letecká doprava

Hamburg vzdušný

Vydáno dne 26. 11. 2006 (5823 přečtení)
Takže v předešlém článku jsem se zabýval co Vás čeká při použití železnice na příjezdu do Hamburku. Teď to bude o pohybech ve vzduchu. Abych byl přesný, teď to bude jen o „velkých“ (rozuměj dopravních) letadlech. Co se týče sportovního využití zdejšího vzdušného prostoru, to si zase nechám někdy na příště.

Takže teď ty dopravní letiště. Jsou tu dvě, ale můžu Vás potěšit, pokud nemáte s velkým letectvím něco společného po zaměstnanecké linii, tak se potkáte akoráte s jedním z těchto dvou. První a i jediné pro veřejnost přístupné letiště je Hamburg Airport (Fuhlsbüttel, HAM/EDDH, dvě dráhy 05/23 a 15/33), http://en.wikipedia.org/wiki/Hamburg_Airport a druhé je Special Airport Hamburg (Finkerwerden, EDHI, dráha 05/23). A zase, dále podle jednotlivých letišť.

Special Airport Hamburg

Schválně začínám tímto letištěm, protože co k němu napsat?
Jedná se o tovární letiště nadnárodního evropského výrobce dopravních letadel společnosti Airbus, která zde provádí kompletaci strojů rodiny letadel A320 a dále se zde má provádět finální kompletace interiéru velkodobytčáku ... ee .. velkoletadla A380 ;-) Jinak provoz je vcelku zajímavý, protože kromě letadel řady A318/319/320/321 a v budoucnu snad někdy i A380 sem létají vzdušný most stroje A300-600ST, které byly vyrobeny v počtu pěti strojů pro potřeby vnitrofiremní dopravy mezi jednotlivými závody společnosti Airbus. Jinak provoz je vcelku řídký, přece jenom kadence výrobních linek není nikterak oslnivá, jak už je u letadel zvykem. Samozřejmě se nejedná o jediný závod Airbus v Německu, další je třeba v Stade, Bremen, Lauphaim atd. Ale zdejší závod je nejen výrobní, je zde ředitelství pro Německo. Letový řád je neveřejnou záležitostí, takže pro případně fotografy bohužel. Snad jak se k němu dostat. Práh dráhy 23 vybíhá do řeky Labe a je možné z tohoto (většinového směru pro přistaní) fotit buď ze zastávky/přístaviště Teufelsbrück (bus linka 286, 36, 39 a E86, ferry/loď 64 a 68) nebo je možné se dostat na maják u vstupu do laguny podél dráhy a to je pak nejblíž přistaviště ferry 64 Rushpark. Dále je se možno dostat k prahu dráhy 05 bus linkou 150, buď s Finkerwerden, zastávka ferry 62/64 nebo s obratiště Altona Bf, ale tady nevím jméno vhodné zastávky.

Hamburg Airport

Veřejné letiště s dvěmi dráhami. S nimi je problém, protože je obvykle jedna dráha používána pro starty a druhá pro přistání a to tak, aby se minimalizoval pohyb letadel nad vlastním městem, ale co je to vlastně vlastni město, když je Hamburk okolo celého letiště? No dobře, tak prostoru okolo Rathaus. Letiště má dva terminály, ale to nevadí, protože toto dělení je jen pro letecké společnosti, vlastní odbavovací prostor je společný. ČSA využívají Terminál 2, pokud mě paměť neklame. U vstupní zastávky je ostatně přehledná cedule, kde jsou tyto společnosti rozepsány s vazbou na příslušný terminál. K letišti se můžete dostat buď ze stanice S/U-Bahn Ohlsdorf (linky S1, S11 a U1), kde je přestup na bus linky 110, která ale provádí i obsluhu přilehlé části Hamburku, nebo je pak možnost přímého Airport Express od Hbf, ale tento je mimo tarif HVV a platí se hotově u řidiče. Dále na letišti končí přimé bus linky z okolních měst a samozřejmě zde projíždí další linky HVV. V dané chvíli se pracuje na prodloužení trati S-Bahn přímo na letiště. Tato trať odbočuje právě za stanicí Ohlsdorf a vede tunelem na letiště. Datum zahájení provozu s cestujícími mi není znám a hledat se mě na I-netu nechce. Ale s ohledem na právě prováděné úpravy okolo této stanice lze očekávat toto zahájení v brzké době.

K vlastnímu odbavení. Z/do ČR létají ČSA a Lufthansa. ČSA používá ATR-72 a doba letu je zhruba 1.5 hodiny, Lufthansa používá stroje Embraer či Canadiar a doba letu je (prej) jen 55 minut. Letový řad viz stránky příslušných společnosti. S Lufthansou jsem neletěl, tak nevím. V případě ČSA doba otevření přepážky je 1.5 hodiny před odletem a to jedné, ale pouze pro tento let, takže to jde poměrně rychle, další pokračování začíná 0.5 hodiny před odletem, ale už po celním a pasovém odbavení a průchodu rentgenem. S ohledem na použité stroje je nalodění na palubu prováděno skrze letištní bus.

Co se tyče focení, tak každý terminál má svoji terasu, která je zadarmo přístupná bez jakýchkoli dalších obstrukcí. Tyto terasy jsou vybaveny židličkami a nízkým trubkovým zábradlím, čili žádné špinavé nepěkné sklo. Osobně doporučuji terasu terminálu 2, ale ani jednička není špatná.

Jinak v rámci tohoto letiště se ještě nachází Lufthansa Basis, což jsou letecké dílny společnosti Lufthansa, ale ty jsou kus od terminálu a tudíž mimo fotitelný dosah. Jinak je to jeden z mnoha kooperantů s firmnou Airbus, ostatně právě zde se dokončovaly nástřikem A319 pro českou armádu.

Dále se zde nachází Cargo terminál i s příslušnou stojánkou, leč viz předešlé. Provoz je zde slušný, ostatně letový řád viz odkaz a v prostoru terminálu by tento měl být přistupný pomocí Wifi. Dále, zatím co v Praze je veřejná část letiště v podstatě o ničem, tak tady je víc kaváren, obchodu a jídelen ve veřejné části než v te „bezpečnostní“ a ceny jsou zase přiměřené, ne ty šílené cenové nápady jak v Praze. Samozřejmě přiměřené pro Německo.

Něco vysvětlivek:
Bus 286 - normální tarif, začíná u stanice S-Bahn (S1,S11 richtung Blankenese/Wedel) Othmarschen a jede směr Blankenese kamsi zase kousek dále.
Bus 36, 39 - Schnellbus, speciální tarif (1. klasse) a nástup pouze předními dveřmi, ostatně 39 má konečnou na Teufelsbrück a jede přes Airport Hamburg kamsi do horoucích pekel. Bus 36 jede s Jihu (Harburg) přes centrum (Hbf, Rathaus), St. Pauli (U3), Reeperbahn (S1,S2,S3) do Blankenese.
Bus E86 - zaměstnanecká linka Airbus HH jezdící pouze mezi Altona a Teufelsbrück a to ráno ve směru Teufelsbrück a odpoledne ve směru Altona, v opačném směru jezdí bez cestujících a doba provozu je pokaždé cca 3 hodiny.
Ferry 62, 64, 68 - lodě provozující MHD na Labi. Linka 62 jezdi Landungsbrücken - Finkerwerden, 64 jezdi Finkerwerden - Teufelsbrück a 68 je zase zaměstnanecká linka Airbus HH a jezdi s vazbou na E86, bez příslušného průkazu budete mít na jejím druhém konci pravděpodobně problémy.
HVV - viz první povidání, organizátor veřejné dopravy na území Hamburku - www.hvv.de.

No, tak a jste v Hamburku, teda, příjezd autem tu rozebírat nebudu, pokud jste zvládli průjezd Německem, tak předpokládám, že zvládnete i Hamburk. Takže příště se můžeme zabývati veřejnou dopravou na území Hamburku a s ohledem na důležitost linek U/S-Bahn se to bude jmenovat Hamburg podzemněnadzemí a bude to právě o těchto dopravních prostředcích.

P.S. Ale slibuji, že jedno povídání věnuji i autům, přece jenom tu člověk potká občas i něco zajímavého a to nemám na myslí, no, však uvidíte.


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Pavel Pilný |
| Počet komentářů: 18 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

RSS feed Bezptičnyj produkt