Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Pondělí  23. září 2019
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
historická souprava
souprava historických tramvají na Moravském náměstí
zobrazení: 1025
známka: 4.00


Poslední komentáře

 • APP Betting Ball: APP may be acquired to serve <a href="https://www.hayaletboard.net/ufabet- . . . (V neděli 28. května 2006 vstoupila v platnost druhá změna jízdního řádu Českých drah, a. s.)
 • APP strives to generate anything that satisfies the gambler with the ability to provide a variety of . . . (V neděli 28. května 2006 vstoupila v platnost druhá změna jízdního řádu Českých drah, a. s.)
 • Great blog. This was really helpful stuff. I wish you luck as you continue to follow that passion. . . . (Konec autobusů 21 Ab v Plzni)
 • This is an awesome driving article. I am fundamentally content with your amazing work. You put a tru . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • Pengeluaran hk Data Hongkong < b>Data Sgp Keluaran Sidney DewaTogel HOYAJACKPOT LIBURPOKER P . . . (MHD v České Lípě hrozí kolaps)
 • Excellent and decent post. I found this much informative, as to what I was exactly searching for. Th . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • The success of their own to get the chance to win a lot of bets from playing and betting UFABET, whi . . . (MHD v České Lípě hrozí kolaps)
 • All these exact things could make every gambler have the courage to come and play online gambling UF . . . (MHD v České Lípě hrozí kolaps)
 • Vyhledávání


  Motto:
  Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
  kdy díky našemu nezájmu zanikne.

  Železnice >> Články >> ČD zruší automaty na jízdenky
  Články

  ČD zruší automaty na jízdenky

  Vydáno dne 21. 11. 2006 (1397 přečtení)
  Automaty na jízdenky přinášely prý víc problémů než užitku.

  Od prosince už na nádraží nekoupíte jízdenku na vlak jinde než v pokladně nebo ještě častěji ve vlaku, protože ČD pokladny na nádražích pro údajnou nerantabilitu ruší. České dráhy definitivně vyřadí z provozu poslední padesátku automatů, které cestujícím sloužily hlavně na velkých nádražích.

  Některé z modro-stříbrných přístrojů, jež byly schopné přijímat pouze mince (platba kartami byla koncem 90.let zrušena), byly v provozu prý i více než dvacet let. Výhledově dráhy plánují jejich nahrazení modernějšími zařízeními.

  "Automaty byly poměrně dost poruchové, jejich následné opravy pak stály hodně peněz," uvedla jeden z důvodů jejich vyřazení ředitelka odboru osobní přepravy ČD Luďka Hnulíková.

  Dalším problémem bylo to, že většina automatů nebyla schopná vytisknout lístek do konkrétní stanice, ale pouze určit jeho platnost podle počtu kilometrů. Před stisknutím správného tlačítka tak musel cestující vyhledat přesnou vzdálenost do cíle své cesty.

  Namísto jízdenky z České Třebové do Olomouce tak automat vytiskl lístek s platností do 90 kilometrů. Stejný šlo ale použít také pro cestu do Hradce Králové nebo Náchoda.

  To však přinášelo zmatky do účetnictví drah. "Nebylo možné zpětně vykázat, na jakou trať byla jízdenka skutečně použita," řekla Hnulíková. Právě za prokazatelnou ztrátu z osobní dopravy dostávají ČD peníze od krajů a od státu.

  Vybrané automaty vydávaly jízdenky až na vzdálenost 200 kilometrů. Protože ale nebyly schopné přijímat bankovky, bylo potřeba mít pro nákup dostatek mincí. Například v Itálii jsou ale tyto přístroje schopné přijímat nejen papírové peníze, ale také platební karty.

  Souhrnné statistiky praví, že České dráhy prodaly prostřednictvím automatů necelé procento ze všech jízdenek. Kolik procent jízdenek prodaly ČD ve stanicích, kde byly automaty instalovány a kde jich cestující hojně využívaly, aby nemusely stát dlouhé fronty u pokladen, již zveřejněná zpráva nepraví.

  Zrušením automatů také nenápadně zanikne další sleva, kterou ČD poskytovaly ze zákanického jízdného právě při nákupu z automatu. Že právě toto by byl pravý důvod zrušení automatů?

  Co si myslíte o zrušení automatů na prodej jízdennek u ČD?

  Je to nesmylsl (Počet hlasů: 33)
  (64.71 %)

  Je to logický krok (Počet hlasů: 12)
  (23.53 %)

  Vaše starosti bych tak chtěl(a) mít (Počet hlasů: 6)
  (11.76 %)  Celkem hlasovalo: 51
  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  | Autor: Reskátor |
  | Počet komentářů: 6 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  | Zdroj: MF DNES |
  Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
  Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

  RSS feed Bezptičnyj produkt