Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Pondělí  23. září 2019
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
Usolje-Sibirskoje - Rusko
Jízdenka na tramvaj r. 2003 z netu.

popis:

V Irkutské oblasti jezdí tramvaje ve čtyřech městech. Ve srovnání s Irkutskem a Angarskem je tramvajová síť města Usolje-Sibirskoje sice méně rozsáhlá (srovnatelná s usťilimským tramvajovým systémem), ale jízdenky, které v tramvaji usťkatavské výroby cestující za pět rublů obdrží, patří na území Ruské federace k těm nejkrásnějším.
zobrazení: 929
známka: 1.67


Poslední komentáře

 • APP Betting Ball: APP may be acquired to serve <a href="https://www.hayaletboard.net/ufabet- . . . (V neděli 28. května 2006 vstoupila v platnost druhá změna jízdního řádu Českých drah, a. s.)
 • APP strives to generate anything that satisfies the gambler with the ability to provide a variety of . . . (V neděli 28. května 2006 vstoupila v platnost druhá změna jízdního řádu Českých drah, a. s.)
 • Great blog. This was really helpful stuff. I wish you luck as you continue to follow that passion. . . . (Konec autobusů 21 Ab v Plzni)
 • This is an awesome driving article. I am fundamentally content with your amazing work. You put a tru . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • Pengeluaran hk Data Hongkong < b>Data Sgp Keluaran Sidney DewaTogel HOYAJACKPOT LIBURPOKER P . . . (MHD v České Lípě hrozí kolaps)
 • Excellent and decent post. I found this much informative, as to what I was exactly searching for. Th . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • The success of their own to get the chance to win a lot of bets from playing and betting UFABET, whi . . . (MHD v České Lípě hrozí kolaps)
 • All these exact things could make every gambler have the courage to come and play online gambling UF . . . (MHD v České Lípě hrozí kolaps)
 • Vyhledávání


  Motto:
  Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
  kdy díky našemu nezájmu zanikne.

  Železnice >> Články >> Dopravní koncepce >> Nebezpečný podzimní folklór aneb železniční paradoxy dneška
  Dopravní koncepce

  Nebezpečný podzimní folklór aneb železniční paradoxy dneška

  Vydáno dne 12. 10. 2006 (1575 přečtení)
  Už je to zase tady. S padajícím listím a krátícími se dny se blíží zavedení nového železničního jízdního řádu, který opět díky krajům ČR omezuje a zcela zastavuje dopravu na mnohých železničních tratích. Prý nejsou peníze. Je to již tradiční, každoročně se opakující folklórní představení, jehož strůjci a režiséry jsou krajské úřady České republiky, přičemž herci - aktéry jsou v tomto případě cestující veřejnost, obyvatelé měst a obcí.

  Tento rok jsme svědky poněkud jiné taktiky, jak pozvolna odřezávat větve místních lokálních tratí od kmene páteřní tratě. Tak např. Středočeský kraj poté, co se v minulém roce zvedla vlna nevole proti jeho rozhodnutí zastavit provoz na 10 tratích, šel cestou nejmenšího odporu a „zařízl“ zatím pouze tratě tři. S dalšími se jistě počítá v následujících letech a takto si veřejnost pomalu zvykne... Ovoce se již dostavilo; kromě několika ojedinělých hlasů není o větší kritice zatím slyšet (spíše o tom ti, kterých se to týká ještě neví?!). Další kraje nezůstávají nastoupenému trendu nic dlužny. Možná za nějaké to desetiletí bude sice jezdit pendolino z Prahy do Ostravy spolu s konkurencí třeba každých 10 minut, ovšem do Horní a Dolní nebo okresního města se již vlakem nedostanete.

  Aby nic nebylo tak černobílé, jak se zdá, jsou zákazníkům železniční dopravy na druhé straně představovány úchvatné projekty nových tratí. Ať už se jedná o propojení Liberce s Prahou přes Milovice, dráhy Orlických hor až třeba po Šumavské elektrické železnice či rychlodráhu Kladno - Praha. Srdce nejednoho potenciálního cestujícího, ekologa či nadšence při tom čtení zajásá, ale jen do té doby, než zjistí realitu. Tak třeba tu slavnou „rychlodráhu“ z Prahy na letiště a do Kladna rychle pohřbil současný primátor Prahy, který zosnoval referendum ve prospěch pražské tunelové lobby (metro na letiště) a jehož výsledkem je, že rychlodráha je občany odmítnuta jako příliš hlučná (zřejmě pro mrkev a zeleninu v zahrádkářské kolonii kudy prochází), půlí Prahu 6 na dvě poloviny(sic!) a další účelová tvrzení. A tak tu dál kodrcají do kopce staré 810 po jednokolejné nevyhovující trati v roli „příměstské jednotky“ do 30 km vzdáleného Kladna. Je jasné, že se v dohledné době žádného takového projektu nedočkáme. Nakonec je tu jedna zásadní otázka, proč stavět a modernizovat třeba za drahé peníze z EU nové tratě, když po jejich uvedení do provozu opět kraj pro „nedostatek peněz“ vlaky neobjedná?

  Podzim nám přináší i další paradoxy. Zatímco starostové z Bezdružicka a okolí Teplé usilují o vybudování nové traťe mezi těmito dvěma městy a netuší, že vybudováním kolejí dnes problém železnice nekončí ale začíná (tatáž otázka: Kde berou jistotu, že si kraj objedná dopravu na této nové trati?), když kousek dál z Aše do Hranic trať dávno vede, ale kraj se rozhodl ji odsoudit k zániku. Věru jediný poslední pár vlaků, který zde jezdí(19,10 h z Aše a zpět z Hranic v 19,43 h) asi opravdu cestující do průmyslových a rozvíjejících se Hranic nespasí, a proto bude provoz zcela zrušen.

  Když se přeneseme do kraje Ústeckého, zjišťujeme najednou, že náš stát má na železnici peněz vlastně dosti, neboť po kompletní opravě železničních mostů přes Ohři na trati 095 a úpravě svršku a kolejiště v Mšených - Lázních moudrý kraj rozhodl, že tudy už nepojede od nového grafikonu ani kolo. Skončím v kraji Hradeckém, kde vlaky po trati 040 budou jezdit, ale v Lukové a Zachrašťanech nikdy zastavovat nebudou. Toto je rozhodnutí, hodné snad jen občanů města Kocourkova. Možná to těmto obcím paradoxně pomůže v cestovním ruchu. Na tuto kuriozitu se budou pořádat zájezdy z celé Evropy!

  Náš nový ministr dopravy p. A. Řebíček (vlastně dnes již téměř bývalý) se nedávno nechal slyšet, že stát udělal věru špatně, když osobní dopravu převedl na bedra krajů. Myslím, že to je moudrá věta. Kraje si hrají na svém písečku, neberou železnici jako systém, ale pouze jen jako jakési další autobusové linky, které nakonec mohou jednoduše zrušit či předělat jak se jim zlíbí. Vlak vás třeba dopraví pouze do poloviny tratě jenom proto, že zrovna sousední kraj si již ve své libovůli pro zbytek trati dopravu neobjednal. Vše bez diskuse s občany, bez zřetele k názorům dotčených obcí, bez zájmu o celospolečenské hledisko a často jen škrtem pera úředníka, který vlakem nejezdí.

  Z uvedeného je vidět, že dnešní paradoxy kolem železniční dopravy v krajích Čech a Moravy jsou mimo jiné způsobeny, tak jako v jiných oblastech špatnou legislativou, neuměrnými kompetencemi krajů a špatným hospodařením státu s vlastním majetkem. Chybí systémové řešení. Stát ani neví, zda vlastně tratě prodat nebo nechat zchátrat a rozkrást. A co udělá s tratěmi, kde již nebude objednávána osobní doprava ze strany kraje, je psáno snad jen ve hvězdách!

  [Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
  | Autor: Milan Ježek |
  | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
  Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

  RSS feed Bezptičnyj produkt