Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Čtvrtek  18. října 2018
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
Trolejbusy na Krymu - 0
Pohled na jeden z nejzajímavějších trolejbusových systémů na světě.
zobrazení: 1123
známka: 3.20


Poslední komentáře

 • yaoxuemei20181018polo outlet air max 2017 mbt shoes cheap nfl jerseys pandora jewelry coach . . . (Řada 831 ČD: Dunění lodních motorů v Jeseníkách)
 • yaoxuemei20181018polo outlet air max 2017 mbt shoes cheap nfl jerseys pandora jewelry coach . . . (Cheb - budoucnost MHD)
 • yaoxuemei20181018polo outlet air max 2017 mbt shoes cheap nfl jerseys pandora jewelry coach . . . (Motorové vozy řad 830 a 831
  Poslední stanice: Nebe
  )
 • yaoxuemei20181018polo outlet air max 2017 mbt shoes cheap nfl jerseys pandora jewelry coach . . . (Riga, nové trolejbusy)
 • yaoxuemei20181018can ada goose christian louboutin outlet coach outlet cheap jordans off -white . . . (V Bělehradě budují lehké metro)
 • yaoxuemei20181018can ada goose christian louboutin outlet coach outlet cheap jordans off -white . . . (Poslední? jízda trolejbusem v Banské Bystrici)
 • yaoxuemei20181018can ada goose christian louboutin outlet coach outlet cheap jordans off -white . . . (Nejen pražská doprava – pod Bémovým vedením k „lepším zítřkům“?)
 • yaoxuemei20181018can ada goose christian louboutin outlet coach outlet cheap jordans off -white . . . (Teplice, nové trolejbusy po mnoha letech)
 • Vyhledávání


  Motto:
  Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
  kdy díky našemu nezájmu zanikne.

  Železnice >> Články >> První etapa výluky na trati 225
  Články

  První etapa výluky na trati 225

  Vydáno dne 09. 10. 2006 (2648 přečtení)
  Kardašova Řečice V sobotu 7. října začala první etapa nepřetržité výluky na trati 225 v úseku Veselí nad Lužnicí -Horní Cerekev. Je to první případ relativně krátkodobé nepřetržité výluky, na níž byl zpracován alternativní jízdní řád s přihlédnutím k výrazně delším jízdním dobám náhradní autobusové dopravy, navíc se značným časovým předstihem publikovaný v tiskové podobě v knižním jízdním řádu, přesněji řečeno v jeho tiskové změně.

  Takovouto výluku jsem si pochopitelně nemohl nechat ujít. V sobotu jsem vyrazil Ex 101 do Tábora. Pouhé tři vozy druhé třídy byly plně obsazeny, je patrné, že by vlak měl být posílen z Prahy do Českých Budějovic o jeden oddílový nebo velkoprostorový vůz.

  Z Tábora jsem pokračoval osobním vlakem do Horní Cerekve. Motorový vůz řady 810 byl při odjezdu rovněž plně obsazen, včetně sklápěcích sedaček v představku. Je patrné, že tento provozně levný motoráček není pro tuto trať vhodný. Na náročných stoupáních (20 promile) je totiž traťová rychlost 65 km/h (Pořín - Horní Cerekev) iluzorní záležitostí, takže jízda se neúměrně vleče. Touto rychlostí zde mohly jezdit kdysi motorové vozy M 296.1 či později lokomotivy T 478.3 na rychlíku „Junák“ z Plzně.

  Na trati probíhají stavební práce v souvislosti s modernizací zabezpečovacího zařízení.

  Před nádražím v Horní Cerekvi byly jíž připraveny tři autobusy pro NAD rychlíku 662. Dva kloubové autobusy Dopravního podniku České Budějovice a jeden nízkopodlažní společnosti JIHOTRANS.

  V čekárně byly vyvěšeny výlukové jízdní řády, z přehledu příjezdů a odjezdů na nástupišti však nebylo patrné, že se koná výluka a zejména osobní vlaky směr Veselí nad Lužnicí jezdí jinak. Upozornění alespoň na osobní vlaky směr Veselí nad Lužnicí by neškodilo.

  R662 přijel do Horní Cerekve s 11 minutovým zpožděním (10:09), které bylo již z Jihlavy, přestup na autobusy byl rychlý a během pěti minut autobusy odjely. Ve Veselí nad Lužnicí bylo ovšem evidováno na příjezdu i odjezdu zpoždění 25 minut.

  Souprava obracela na R 669. Autobusy NAD z Veselí nad Lužnicí odjely podle dostupných údajů s 8 minutovým zpožděním (6 minut na příjezdu), do Horní Cerekve si ovšem přivezly 22 minuty.

  Já jsem k cestě zvolil náhradu osobního vlaku 8307, který měl stanovený odjezd na 10:19 (o 38 minut dříve). Přistaven byl „luxusní“ dálkový autobus společnosti JIHOTRANS.

  Ačkoli jsme odjížděli včas, již v Horní Vsi jsme měli dvě minuty zpoždění. Trasa vede úzkými klikatými „okresními“ silnicemi, nicméně s nově položeným kvalitním povrchem. S téměř 13 metrů dlouhým autobusem, resp. kloubovými autobusy se však nedají dělat rychlostní zázraky. Silnice nekopíruje železniční trať a tak jsme z Horní Vsi do následující „zastávky“ Jihlávka museli nejdříve projet městem Počátky (10:35), kde jsme trochu bloudili. Řidič byl sice vybaven podrobnou mapou, nikoli ovšem plánkem místních komunikací v Počátkách, navíc směrová tabule označující směr v centru, ale až před poslední křižovatkou v obci. Cestou do Jihlávky jsme míjeli turistický ukazatel „k prameni řeky Jihlava“…

  V Jihlávce jsme měli již 15 minut zpoždění oproti „výlukovému“ jízdnímu řádu. Zastávkou Horní Vilímeč jsme projížděli + 16, v 11:02 jsme znovu projeli městem Počátky. Ačkoli tu nemají nádraží, mají tu Nádražní ulici.

  Nádraží Počátky-Žirovnice leží cca 4 km od města Počátky, zhruba stejně daleko je to do města Žirovnice. Nádraží ovšem leží v obci Stojčín.

  Počátky-Žirovnice +15/+16, Popelín +14/15, Bednáreček / Bednárec +14, v Jarošově nad Nežárkou je třeba zajet k nádraží vzdálenému zhruba kilometr od obce (+14). Za Jarošovem potkáváme na „hlavní“ silnici autobus NAD nahrazující vlak 8374/8360, který měl být v Jarošově v 11:34. Má cca 15 minut zpoždění, v Jihlávce měl podle dostupných informací zpoždění 32 minuty, v Horní Cerekvi 37 minut – návazný vlak 8342 odjel z Horní Cerekve se 40 minutovým zpožděním.

  Rodvínov / Jindřichův Hradec / Děbolín + 14. K zastávce Mnich musíme odbočit z „hlavní silnice“ a jedeme uzounkou silničkou lemovanou po obou stranách břízami. Na příjezdu projíždíme kolem zastávky + 8, pokračujeme ovšem do „vsi“, aby se autobus mohl otočit. Na odjezdu ze zastávky Mnich + 11. Kardašova Řečice + 10, v Doňově (+8) jsou již na zhlaví vytrhané koleje – pracuje tu nehodový jeřáb DKV České Budějovice, kuriózně vypadají rozřezané dřevěné závory … „Hlavní trať“ České Budějovice – Praha přejíždíme u zastávky Řípec a na odbočujeme na známou silnici E55 … Se sedmi minutovým zpožděním zastavujeme před nádražím ve Veselí nad Lužnicí.

  Ačkoli základním smyslem „výlukového“ jízdního řádu bylo zveřejnění reálných jízdních dob NAD a eliminace zpoždění, které se pak přenáší na ostatní vlaky, lze říci, že záměr příliš nepodařil. Nevím, kdo a jak měřil jízdní doby mezi jednotlivými tarifními body. Rozhodně nelze takováto měření provádět prostřednictvím osobního automobilu, který se chová na silnici zcela jinak než autobus, zejména kloubový. Osobní auto se dokáže otočit na malém prostoru, autobusu prostoru vyžaduje mnohem více, přesněji řečeno autobus si musí častokrát zajet, aby se mohl vůbec otočit. A to vše stojí hodně času.

  Nicméně rozum zůstává stát nad stanovenou jízdní dobou mezi zastávkami Horní Vilímeč – Jihlávka u spojů jedoucích ve směru Veselí nad Lužnicí – Horní Cerekev. Tarifní vzdálenost 4 km by měl autobus ujet za jednu nebo dvě minuty (ano čtete dobře), přičemž v opačném směru je stanovena jízdní doba 6 minut, reálná je ovšem 8 minut … tohle nelze zdůvodnit použitím „špatného“ způsobu měření … I malý motoráček na to má čtyři minuty …

  Rovněž podceněna je jízdní doba Horní Ves – Jihlávka. Místo stanovených nejméně 10 minut je ve skutečnosti nejméně jednou tak dlouhá.


  [Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
  | Autor: Miroslav Zikmund |
  | Počet komentářů: 21 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
  Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

  RSS feed Bezptičnyj produkt