Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Středa  8. července 2020
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
Ampz
Vůz Ampz na EC 109
zobrazení: 1545
známka: 2.10


Vyhledávání


Motto:
Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
kdy díky našemu nezájmu zanikne.

Doprava obecně >> Články >> Obce, státní správa >> Prioritou státu není metro do polí
Obce, státní správa

Prioritou státu není metro do polí

(Právo - Petr Šlegr)

Vydáno dne 30. 08. 2006 (2207 přečtení)
Rozhodnutí odstupující vlády nepodpořit v příštím roce ze státního rozpočtu výstavbu pražského metra je zcela na místě, a to hned z několika důvodů. Za prvé, má-li se snižovat schodek veřejných financí, je prostě potřeba šetřit.

Avšak i kdyby bylo peněz dost, je nutné pečlivě zvažovat smysluplnost projektů. A tady je kámen úrazu. Metro je samozřejmě potřebné a užitečné, pokud vede tam, kde je dostatečná poptávka cestujících a není k němu levnější alternativa v podobě jiné ekologické veřejné dopravy. Avšak pro pražské politiky se metro stalo posvátnou krávou. Je třeba ho budovat, jedno kam, jedno kudy, lhostejno za kolik a zda na to máme - hlavně když se může voličům vykázat, kolik se pro ně proinvestovalo. Metro do Letňan je toho smutným dokladem. Za miliardy budovaný podzemní úsek vede do polí, daleko od zástavby. Nepřipomíná vám to trochu minulý režim s milióny tun vyrobené oceli, kdy nebylo důležité, k čemu pak sloužila?

Pochybné je i plánované prodloužení metra až na ruzyňské letiště, které má být vedeno takovou oklikou, že cesta s ním nebude rychlejší ani oproti stávající autobusové lince! Jeden představitel města se jednou podřekl, že městu nejde tolik o napojení mezinárodního letiště, jako o přivedení metra do míst mezi městem a letištěm, kde se staví obchodní centrum. Nejde v Letňanech a v Ruzyni spíše o zhodnocení pozemků pro komerční zájmy?

Poukazuje-li pan primátor na to, kolik kilometrů metra se staví v Barceloně a Istanbulu, měl by být fér a říci i to, o jaké metro jde - o metro, které je mimo centrum vedené po povrchu či na estakádě, tedy podstatně levnější. Ale nemusíme chodit tak daleko, stejně postupují i bohatší města jako Vídeň či Mnichov. Pražská dopravní politika potřebuje zásadně přehodnotit. Aby se Praze ulehčilo od aut, potřebuje v prvé řadě lepší příměstskou a městskou železniční dopravu. Železnici (jejíž délka na území města je větší než délka metra a tramvajové sítě dohromady) lze zmodernizovat a doplnit novými zastávkami mnohem levněji a rychleji. Ostatně při povodních v roce 2002 železnice pomohla městské dopravě doslova ze dne na den. A tady stát Praze již pomáhá - veškerou železniční síť totiž rozvíjí (a nadále rozvíjet hodlá) právě on. A financuje ji ze sta procent!

Praha dále akutně potřebuje rekonstruovat zastaralé a hlučné tramvajové tratě a stavět tratě nové, které odlehčí přetíženému centru, a zavádět moderní nízkopodlažní tramvaje. Bohužel se asi tyto věci nedají otevírat pro veřejnost s takovou slávou; co na tom, že by Pražanům pomohly mnohem více než metro k hypermarketům. Dosavadní stav, kdy mělo pražské metro svoji „bianco“ kolonku v rozpočtu, je principiálně špatný. Proč jsou v rozpočtu peníze na metro, aniž by bylo řečeno kudy má vést? Proč má stát přispívat na investici, která bude třeba zbytečně konkurovat jiné veřejné investici, například železnici, kterou by metro kopírovalo? Špatná je ale i ta privilegovanost metra. Jsou snad obyvatelé ostatních měst něco méně než Pražané? Kde berou pražští politici troufalost tvrdit, že prodlužování metra je v zájmu 88 % ostatních obyvatel ČR? Proč mají ostatní regiony pomáhat tomu nejbohatšímu?

Čtrnáct kilometrů metra na letiště (resp. na pozemky za městem) by stálo 40 miliard. Odhlédnu-li od potřeb třeba ve školství či zdravotnictví, tak v dopravě lze za tyto peníze vybudovat železniční koridor z Prahy do Plzně (včetně 20kilometrového tunelu do Berouna). Nebo se může postavit 350 km obchvatů obcí na hlavních silničních tazích či uvést silniční síť průměrného kraje na úroveň obvyklou na Západě.

V dopravě více než kde jinde platí, že i levnějšími, ale promyšlenými opatřeními lze docílit hodně „muziky“. Pražští radní v čele s primátorem místo aby se chovali ekonomicky vymýšlejí megalomanské projekty za cenu zadlužování města a ještě na ně vymáhají peníze od státu. Proč by na to měli občané přistoupit?

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 9] 1 2 3 4 5
|Počet komentářů: 4 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj - autor článku: Právo - Petr Šlegr|
Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

RSS feed Bezptičnyj produkt