Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Neděle  18. listopadu 2018
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
851 008-3
851 008-3 za přejezdem u Malých Krhovic
zobrazení: 1964
známka: 1.89


Poslední komentáře

 • [url=https://www.sbrgroup.in/]SBR Group[/url> (MHD v České Lípě hrozí kolaps)
 • cheap nhl jerseys ray ban sunglasses outlet michael kors outlet clearance pando ra outlet mont . . . (Nejkratší silniční tunel v ČR)
 • cheap nhl jerseys ray ban sunglasses outlet michael kors outlet clearance pando ra outlet mont . . . (Poškozená kolej na 3. koridoru)
 • cheap nhl jerseys ray ban sunglasses outlet michael kors outlet clearance pando ra outlet mont . . . (Další výkřik z Ústeckého kraje: Schengene, máme problém!)
 • cheap nhl jerseys ray ban sunglasses outlet michael kors outlet clearance pando ra outlet mont . . . (Maďarští strojvedoucí včera stávkovali)
 • cheap nhl jerseys ray ban sunglasses outlet michael kors outlet clearance pando ra outlet mont . . . (Odborník na slovo vzatý ...)
 • can ada goose ugg outlet true religion outlet christian louboutin shoes kate spade outlet onli . . . (Nejen pražská doprava – pod Bémovým vedením k „lepším zítřkům“?)
 • cheap nhl jerseys ray ban sunglasses outlet michael kors outlet clearance pando ra outlet mont . . . (Maďarsko čeká zdražení veřejné dopravy)
 • Vyhledávání


  Motto:
  Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
  kdy díky našemu nezájmu zanikne.

  Městská doprava >> Vozový park >> S trolejbusy jsou potíže
  Vozový park

  S trolejbusy jsou potíže

  (Mladá fronta DNES - (ula, ČTK))

  Vydáno dne 29. 08. 2006 (4373 přečtení)
  Hořící trolejbus 15Tr v Ústí Staré trolejbusy. Nejen v Ústí nad Labem jezdí trolejbusy starší patnácti let. Do ještě starších vozů nastupují i cestující v Teplicích. V krajském městě jeden z trolejbusů, který měl být vyřazen, ve čtvrtek shořel.

  Kvůli technické závadě vyhořel ve čtvrtek večer na pravidelné lince u ústecké zoo sedmnáct let starý kloubový trolejbus. Ve voze bylo 50 cestujících, kteří stačili při vniku požáru utéci. Než přijeli hasiči, byl vůz zcela zničen.

  Magistrát města ihned ustanovil vyšetřovací komisi k incidentu. Technici začali prohlížet všechny vozy starší deseti let, kterých má dopravní podnik dvaapadesát z celkem šedesáti.

  Ovšem není v těžké situaci sám. Kdyby magistrát chtěl koupit nové všechny vozy, musel by zaplatit podle mluvčího Milana Knotka více než 600 milionů.

  Ještě staršími vozy jezdí cestující v Teplicích

  V Ústí nad Labem je průměrné stáří trolejbusů 14 let, v Teplicích téměř 15 let. To je podle dopravců hranice životnosti vozů.

  Částečné obměny se vozový park dočkal až v posledních letech. Teplice letos kupují dva trolejbusy za 22 milionů korun, Ústí nad Labem šest kloubových vozů za 90 milionů korun. Chomutovský dopravní podnik získal dotaci EU na nákup pěti nízkopodlažních trolejbusů Solaris 12 Trollino. Do konce října doplní 25 kloubových vozů Škoda 15Tr. Investice 68 milionů korun zahrnuje i nákup čtyř autobusů. Evropská unie uhradí 75 procent nákladů, zbytek dodají města Chomutov a Jirkov jako akcionáři podniku.

  Dopravci se shodují, že provoz trolejbusů je nákladnější než v případě autobusů. Pozitivem je však ekologické hledisko. Trolejbusy, jež k pohonu využívají elektrickou energii, nezatěžují životní prostředí zplodinami.

  „Trolejbusovou dopravu prodražují i odpisy zařízení, jež je nutné pořídit. Například trakce. Na druhou stranu cenu elektřiny máme smluvenu na rok, kdežto nafta se zdražuje skokově,“ řekl ČTK technický ředitel Dopravního podniku měst Chomutova a Jirkova Pavel Pucholt.

  Ústecký dopravní podnik (DPMÚL) investuje stamiliony korun i do výstavby nových trolejbusových linek. V polovině roku 2004 začala jezdit linka k hypermarketu Globus v Trmicích, od loňského ledna zajíždějí trolejbusy k novému areálu Masarykovy nemocnice a letos byla zahájena stavba trolejbusové trati spojující centrum města s městským obvodem Střekov. Po zavedení trolejbusů na Střekov DPMÚL ukončí provoz tří ze šesti autobusových linek, které sem zajíždějí. Výstavba trolejbusové trati si vyžádá 160 milionů korun. O vybudování nové trolejbusové linky uvažují i v Chomutově. Naopak v Teplicích se zaměřili na modernizaci tratí.

  Magistrát musí platit sloupy

  „Na modernizaci jsme vydali 500 milionů korun, nyní se zaměřujeme na nákup nových vozů,“ uvedl teplický primátor Jaroslav Kubera. Trolejbusy a stavba trolejbusových tratí má podle něj několik nevýhod. „V Teplicích je řada opravených domů a jen málokterý majitel chce mít ve zdech opravené budovy úchyty na trolejové vedení. Proto jsme museli v Teplicích postavit tisíce sloupů. Problematická je i stavba kruhových křižovatek. Objezd s trolejí stojí 15 milionů, tedy třikrát více než bez elektrického vedení. Trolejbusy navíc mají ve srovnání s autobusy omezený akční rádius,“ doplnil Kubera. Trolejbusy jsou podle něj navíc ekologické jen v místě, kde jezdí, nikoli tam, kde se vyrábí proud pro jejich pohon.

  Trolejbusová městská doprava má v kraji dlouholetou tradici. V roce 1946 začaly jezdit trolejbusy v Mostě a Litvínově, o šest let později v Teplicích. V Ústí cestující využívají trolejbusových linek od roku 1988, v roce 1995 zahájily provoz také mezi Chomutovem a Jirkovem. Trolejbusová doprava mezi těmito dvěma městy je zároveň nejmladší v Česku. Zatímco na Mostecku zrušil dopravní podnik trolejbusy v roce 1959, v ostatních městech je stále využívají.

  [Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
  |Počet komentářů: 43 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  | Zdroj - autor článku: Mladá fronta DNES - (ula, ČTK)|
  Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
  Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

  RSS feed Bezptičnyj produkt