Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Čtvrtek  2. července 2020
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
Baureihe 110
Lokomotivy řady E10 byly jedny z prvních moderních lokomotiv vyráběných pro Deutsche Bundesbahn v poválečných letech. Od roku 1956 do roku 1969 bylo vyrobeno 379 těchto výkonných a rychlých lokomotiv (3,6MW, 140-160km/h) v několika sériích. Zatím se v provozu drží, ale jak dlouho ještě budou? Jedna z nich čeká na odjezd vlaku s řídícím vozem ve stanici Rheine - železničního uzlu na severozápadě Německa v blízkosti hranic s Holandskem. Osobní stanice je moderní a čistá, ale ohromná rovná plocha po zrušeném seřazovacím nádraží dává tušit, jak silná zde musela být nákladní doprava...
zobrazení: 1632
známka: 2.83


Vyhledávání


Motto:
Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
kdy díky našemu nezájmu zanikne.

Městská doprava >> Popis provozů >> Projekty >> Hlučín, vlakotramvaj jen na papíře
Projekty

Hlučín, vlakotramvaj jen na papíře

(Listy moravskoslezské - Jana Pölzerová)

Vydáno dne 17. 08. 2006 (5522 přečtení)
Tramvaje do Hlučína ... Nový bodový systém a dezolátní stav silnice z Ostravy do Hlučína volá po obnovení tramvajového spojení mezi oběma městy. Plán zavést na této trase systém tram-train, tedy jakési chytré tramvaje využívající železniční trať, ale zůstává jen na papíře. Zatím se nenašel nikdo, kdo by mohl postrádat dvě miliardy korun na realizaci projektu. O oprášení zašlé slávy tramvajového spojení mezi Ostravou a Hlučínem se zatím bezúspěšně pokoušejí příznivci této myšlenky už téměř deset let.

Ta se poprvé objevila v Generálním dopravním plánu města Ostravy v roce 1997. Nápad by tedy byl, dokonce je už více než rok hotová i nákladná studie, která prokázala jeho smysluplnost. Realizace ale stojí a padá s penězi. Dvě miliardy korun se zdají být příliš velkým soustem.

Investice by přitom nebyla nesmyslným vyhazováním prostředků z okna. Doprava jako taková sice není výdělečnou záležitostí, podle průzkumů by ale vlakotramvaj, která by se ve městech chovala jako tramvaj a mimo ně jako vlak, mohlo denně využívat až deset tisíc lidí v obou směrech. A jelikož by byla schopná dorazit z Hlučína přímo na ostravské Náměstí Republiky za 32 minut (nyní trvá spojení hromadnou dopravou 36 minut s jedním přestupem), stala by se zajímavou alternativou nejen pro cestující autobusovou dopravou, ale i pro šoféry. Ulevila by tak auty přeplněnému centru Ostravy.

„Mně se ta myšlenka líbí, snížil by se počet automobilů vjíždějících do středu města. Šlo by o tichou tramvaj jezdící na kvalitním podkladu, tak jak ji znají třeba v Drážďanech. Mohli bychom tak pomaličku zrušit nákladnou autobusovou dopravu,“ míní náměstek ostravského primátora Jaromír Horák (KSČM). Dodává, že město by bylo ochotné případnému investorovi nějakou tu korunu na obnovení spojení přispět. Samo se ale do budování trati pouštět nehodlá. „Je to akce Českých drah, možná že budou o dotaci město i kraj žádat. Zatím se ale na realizaci stále čeká,“ krčí rameny Horák. Železničáři naopak tvrdí, že podle zákona musí koleje vedoucí do Hlučína zaplatit město Ostrava. „České dráhy jsou v roli dopravce, který by byl schopen zajistit osobní dopravu v této lokalitě, pokud zde ovšem bude vybudována dopravní cesta, tedy koleje. Výstavba potřebné infrastruktury není předmětem našeho podnikání,“ říká Hana Bednářová z tiskového oddělení Českých drah. Všechny aktivity železničářů tedy končí výše zmiňovanou studií. Chopit iniciativy by se mohl ještě Moravskoslezský kraj, ani ten ale nemá v kase potřebnou sumu peněz.

Kočkopes na kolejích, jak se vlakotramvaji přezdívá, se přitom mohla z Hlučína do Ostravy dnes vesele prohánět. Kdyby se ovšem soudruzi neukvapili a tramvajové spojení mezi městy v roce 1981 nezrušili. Hlučín byl součástí tramvajové sítě Ostravy už v roce 1950, normalizace ale „Stavbu trati míru“ smetla z povrchu zemského. Od roku 1982 ji nahradila silnice. Ta je dnes v dezolátním stavu. „V zimě jsem si tam zničil nápravu, protože ta cesta byla jako ementál. Některými úseky se nedalo jet rychleji než třicítkou. Teď na léto sice ty nejhorší části silnice spravili, ale i tak je to pořád bída,“ říká Petr Malešický, který do Hlučína dojíždí denně do zaměstnání.

Tramvajová trať přitom byla zrušená v době, kdy způsob dopravy označovaný jako „tram-train“ začal být směrem na západ velmi populární. Propojení mezi městy tramvají, která se mimo zalidněné čtvrti chová jako rychlý vlak, se v Německu začalo objevovat jen pár let poté, co na Ostravsku bylo odpískáno. Dodnes vlakotramvajové soupravy brázdí s úspěchem ulice Karlsruhe, Saarbrückenu, Zwickau nebo Chemnitzu.

Pokud by se tram-train přece jen podařilo do kraje vrátit, získali by nový druh přepravy nejen obyvatelé Ostravy a Hlučína, ale i Ludgeřovic a Petřkovic, které by trať protínala. Optimistické výhledy dokonce mluví o tom, že cestující by se z Hlučína dostali bez přestupování až na sídliště Dubina. Na papíře vypadá plán na zavedení provozu vlakotramvaje progresivně, stále však zůstává ve stavu zmražených embryí. Vdechnout jim život je pro všechny zúčastněné strany příliš drahá legrace.

[Akt. známka: 1,56 / Počet hlasů: 9] 1 2 3 4 5
|Počet komentářů: 17 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj - autor článku: Listy moravskoslezské - Jana Pölzerová|
Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

RSS feed Bezptičnyj produkt