Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Úterý  23. dubna 2019
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
Lužná u Rakovníka
Takto vypadala v zimě minulého roku 16. 02. 2005 žst Lužná u Rakovníka. Vlaky jezdily jen s mírným spožděním v intervalu 5 - 10 minut. Za to dálnice D1 byla opět v ........?
zobrazení: 1842
známka: 2.16


Poslední komentáře

 • LyricSoUp thelyrically (Na krakovské Letiště se půjde pod nádraží)
 • LyricSoUp thelyrically (Na krakovské Letiště se půjde pod nádraží)
 • It really makes me happy and I am satisfied with the arrangement of your post. You are really a tale . . . (Motorové vozy řad 830 a 831
  Poslední stanice: Nebe
  )
 • floaterlaser.co .uk (MHD v České Lípě hrozí kolaps)
 • Turn Love (MHD v České Lípě hrozí kolaps)
 • web design detroit (MHD v České Lípě hrozí kolaps)
 • agenzia grafica (MHD v České Lípě hrozí kolaps)
 • ar drone price (MHD v České Lípě hrozí kolaps)
 • Vyhledávání


  Motto:
  Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
  kdy díky našemu nezájmu zanikne.

  Železnice >> Tratě >> Projekty >> Léta chtějí železniční trať. Stála by přes dvě miliardy
  Projekty

  Léta chtějí železniční trať. Stála by přes dvě miliardy

  (Mladá fronta DNES - (eba))

  Vydáno dne 18. 07. 2006 (2000 přečtení)
  Už roky volají lidé z Bezdružic po vybudování tratě mezi obcí a čtrnáct kilometrů vzdálenou Teplou. Koleje tu nikdy nevedly. Mezi oběma místy ovšem nejezdí ani autobus.

  „Když se chcete dostat do Teplé, musíte oklikou ujet vlakem 96 kilometrů a cesta trvá přes tři hodiny,“ říká strojvedoucí a současně zastupitel Bezdružic Jiří Bízek.

  Jízdenka stojí více než 120 korun. Pokud by zde lidé mohli jezdit po nové trati, zaplatili by za stávající situace jen málo přes dvacetikorunu. Podnikají proto akce na podporu své myšlenky. Patřily k nim například jízda historického parního vlaku a pochod o uplynulém víkendu.

  Kámen úrazu jsou peníze. Sehnat je musí obec. Ze státní kasy se jich patrně nedočká. „Cena kilometru nově budované trati se pohybuje kolem 180 milionů korun,“ říká Karel Kala ze Správy železniční dopravní cesty. Kala však pochybuje, že by stát uvolnil na tuto trať přes dvě miliardy.

  Léta chtějí postavit železniční trať z obce

  Podporu nemá plán lidí z Bezdružic ani na krajském úřadu. „Snahy místních sice chápu, priority kraje v případě vlakové dopravy jsou ale jinde,“ říká radní pro dopravu Miroslav Jaroš.

  Před šesti lety v Bezdružicích oslavovali sto let existence železniční trati z Pňovan a právě při té příležitosti oživla myšlenka na vybudování kolejí také z Bezdružic do nedaleké Teplé.

  Zanesli trať do územního plánu

  „Zatím jsme docílili toho, že trasa je zanesena do všech územních plánů, které připadají v úvahu a také s ní počítá aktualizovaný územní plán kraje,“ říká starosta Bezdružic Jan Soulek.

  Přestože se podle jeho slov může vize propojení obcí jevit jako utopistická, už v dubnu se sešlo více než dvacet odborníků, kteří o záměru diskutovali. „Propojení je pro nás důležité jak z hlediska oživení cestovního ruchu, tak většího počtu pracovních příležitostí,“ dodává Jan Soulek. Upozorňuje na skutečnost, že by nová trať urychlila spojení mezi krajskými městy Plzní a Karlovými Vary.

  Autobusy se jim zdají příliš drahé

  Zajistit spojení obou obcí pomocí autobusové dopravy označuje Jan Soulek za nevýhodné. „Při zkušenostech, které máme z minulosti s dopravci, bychom museli na spoje doplácet z vlastního rozpočtu. Na to ale peníze nemáme,“ říká bezdružický starosta Soulek.

  [Akt. známka: 1,80 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5
  |Počet komentářů: 12 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  | Zdroj - autor článku: Mladá fronta DNES - (eba)|
  Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
  Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

  RSS feed Bezptičnyj produkt