Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Středa  22. ledna 2020
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
Silniční indikátor
Protože zde panuje poměrně čilý ruch, hlavně ve městech, jsou na části křižovatek použity odpočítávací indikátory. Podle barvy
zobrazení: 1141
známka: 2.33


Poslední komentáře

 • Mix Parlay Mix Parlay Terpercaya Mix Parlay agen resmi Mix Parlay Link alternatif Mix Parlay Daf . . . (Plzeň, zavádí v tramvajích dětský koutek)
 • The content of the article is but you need some improvement in your website goes with Escorts in Jai . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • I am overwhelmed by your post with such a nice topic. Usually, <a href="http://www.jaipuresc . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • A fantastic article you shared to us. Thanks for all the great information which you have told to us . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • This website definitely has all of the information and facts. Thank you for sharing this article. I . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • This is such a great article I have read today. For more fun, I would like to share something good . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • I would like to thank you for this high level and informative article . This article is very infor . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • I really happy found this website eventually. Really informative and inoperative, Thanks for the pos . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • Vyhledávání


  Motto:
  Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
  kdy díky našemu nezájmu zanikne.

  Železnice >> Články >> Pohodlně do Heřmanovy Huti?
  Články

  Pohodlně do Heřmanovy Huti?

  Vydáno dne 02. 05. 2006 (3757 přečtení)
  Nýřany, cestující vystupují z vlaku od Heřmanovy Huti

  Poslední dobou se v médiích opět začíná probírat lokálka z Nýřan do Heřmanovy Huti. Nyní však nikoli z důvodu její údajné nerentability a nevytíženosti, jak tomu bylo před 10 lety, ale z důvodu nedostatečné kapacity souprav v přepravních špičkách.  Nedobrá situace je ukázkovým příkladem, kde pokulhává jak dopravce (České dráhy), tak objednatel (Plzeňský kraj). České dráhy vyrukovaly jednak s komickým argumentem, že „zvýšení kapcity vlaku není možné, protože k obrácení vlaku v cílové stanici je potřeba posunovač, a ten pracuje pouze do půl třetí,“ popřípadě s trochu logičtějším důvodem, že „od změny grafikonu 2005/2006 je na trati častější provoz a v Heřmanově Huti nezbývá technologický čas na objetí přípojného vozu“. Korunu tomu však nasazuje Plzeňský kraj, kdy ve svém květnovém periodiku přinesl článek s výmluvným titulkem Návaznost je důležitější než pohodlí, kde se občanům snaží vysvětlit, že vlastně o nic nejde, protože stejně nejvytíženější úsek je prý jen do Kamenného Újezdu, kde je jízdní doba jen dvě minuty. Tedy dalo by se říci, že zde dochází ke standardnímu řešení situace, kdy je nalezen Legislativní problém a tím je věc vyřízena.

  Jenže podívejme se na situaci z trochu jiného úhlu pohledu. Kraj, jakožto objednatel služby, by si měl službu objednat v rozsahu takovém, aby vyhovovala jeho občanům. Je třeba vytvořit nejen jízdní řády, ale i tak zvané standardy linky a spoje, kde bude přesně dáno, jaká je požadovaná kapacita v konkrétním spoji, včetně jeho vybavenosti (např. umožnění přepravy bicyklů, imobilních občanů, apod.). Nemá-li krajský úřad dostatečně erudované zaměstnance v tomto oboru, je třeba tedy tyto náležitosti (jízdní řády a standardy) objednat u externí firmy. Je logické, že externí firma musí být firmou nezávislou na jakémkoli dopravci, protože je zcela přirozené, že dopravce by se snažil vždy podmínky přizpůsobit sobě tak, aby měl co největší zisk za co nejméně práce.

  Když předchozí teoretické řádky přeneseme do konkrétního případu, tak např. u vlaku 27410 bude určena kapacita 150 cestujících a jízda vlaku bude v současných časových polohách, což bude také objednatelem po dopravci požadováno. Pokud dopravce vozidlo schopné zvládnout takový výkon nemá, tak pro zajištění dopravního výkonu si jej bude muset zajistit. Toto vozidlo ani nemusí vlastnit, může si jej pronajmout, či tento výkon objednat u jiného dopravce formou subdodávky. Jde o to, že dnes neustále slýcháme o tom, jak je veřejná doprava drahá a prodělečná, dokonce někteří tvrdí, až socialistická. Přitom při její tvorbě zcela pomíjíme základní principy kapitalistického trhu objednatel – dodavatel.  Články o trati do Heřmanovy Huti

  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  | Autor: KDS |
  | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
  Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

  RSS feed Bezptičnyj produkt