Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Pondělí  27. května 2019
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
742 350-2
Naleštěný tranzistor se opaluje na paprscích podzimního slunce v žst Žihle, Mn 87811.
zobrazení: 1263
známka: 3.00


Poslední komentáře

 • thanks for your post:) (Magazín Dopravního webu)
 • tarif chirurgie esthetique chirurgie esthetique lifting mammaire abdominoplastie chirurgie . . . (MHD v České Lípě hrozí kolaps)
 • ralph lauren uk coac h outlet birkenstock outlet asics running shoes pandora charms outlet l o . . . (Městská hororová doprava)
 • ralph lauren uk coac h outlet birkenstock outlet asics running shoes pandora charms outlet l o . . . (Liberec - Blízká budoucnost vozového parku autobusů)
 • ralph lauren uk coac h outlet birkenstock outlet asics running shoes pandora charms outlet l o . . . (Vlaky bez průvodčích)
 • ralph lauren uk coac h outlet birkenstock outlet asics running shoes pandora charms outlet l o . . . (Městská hororová doprava)
 • ralph lauren uk coac h outlet birkenstock outlet asics running shoes pandora charms outlet l o . . . (Gruzie, Tbilisi)
 • ralph lauren uk coac h outlet birkenstock outlet asics running shoes pandora charms outlet l o . . . (Příbramští jezdí novou linkou)
 • Vyhledávání


  Motto:
  Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
  kdy díky našemu nezájmu zanikne.

  Doprava obecně >> Monitoring médií >> Co potřebuje Brno?
  Monitoring médií

  Co potřebuje Brno?

  (13.3.2006 Euro str. 75 Eurolight)

  Vydáno dne 14. 03. 2006 (2028 přečtení)
  Brněnská politická reprezentace se utápí v představách, že snad Brno jednou bude nástupištěm Evropy do zbytku zeměkoule, a plánuje velkorysou přestavbu železničního uzlu, korunovanou přesunem celého nádraží. V honbě za supervelikostí nevidí velikost skutečnou, jež se kultivovala po desetiletí. Totiž: které jiné velké město má tak dokonale skloubenou veřejnou dopravu a tak ideálně umístěné nádraží? Vždyť odkudkoli z okolních měst, ale třeba i z Prahy, Vídně nebo Bratislavy lze vlakem přijet ve smokingu na premiéru - divadla jsou od nádraží v procházkové vzdálenosti. A vlastně celé centrum jako na dlani.

  Ani ten, kdo potřebuje dorazit v Brně ke vzdálenějšímu cíli, nevyjde z překvapení - před nádražím jsou stanoviště tramvají do všech významných směrů. Dopravní komplex doplňuje stanoviště rychlíkových autobusů před hotelem Grand.

  To všechno, co se staletou trpělivostí projektoval především architekt jménem Genius Loci, není schopen žádný soudobý autor ani napodobit. I kdyby ten tramvajový miniterminál přenesl před plánované nové nádraží, bude místu scházet to nejpodstatnější: ona procházková vzdálenost do centra. A taky to, že tramvajové linky se před nádražím míjejí a kříží zcela přirozeně, neboť rostly spolu s městem. Kamkoli jinam by musely zajíždět po umělých smyčkách.

  Sám tento dopravní uzel je součástí brněnské kulturní velikosti. Zbavuje nejcennější území Brna potřeby vjezdu automobilů. A oživuje centrum. Pokud v Brně vyhrají velikáši, zbude z živé historické budovy nádraží expozice vláčků a na chodnících mrtvo.

  Teprve v posledních měsících padl mýtus, že nádraží je třeba stěhovat z technických důvodů. On totiž i rychlovlak musí jet k nástupišti pomalu. Velký příspěvek EU tedy může získat kterákoli varianta, záleží jen na politickém rozhodnutí. Lze tedy zdokonalit propojení nádraží s centrem a stát se třeba i evropským lídrem návratu k veřejné dopravě. Nebo pokračovat v investicích a riskovat, že přestěhované nádraží skončí nemilováno jako kdysi na stejném principu budované a od všech dalších aktivit natrvalo odtržené autobusové nádraží Zvonařka.

  Myslíte si, že dojde k odsunu nádraží v Brně?

  Určiě se odsune (Počet hlasů: 33)
  (23.08 %)

  Budou velké snahy, ale nakonec k tomu nedojde (Počet hlasů: 89)
  (62.24 %)

  Zůstane v původní poloze (Počet hlasů: 8)
  (5.59 %)

  Vaše starosti bych tak chtěl(a) mít ... (Počet hlasů: 13)
  (9.09 %)  Celkem hlasovalo: 143
  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  |Počet komentářů: 12 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  | Zdroj - autor článku: 13.3.2006 Euro str. 75 Eurolight|
  Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
  Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

  RSS feed Bezptičnyj produkt