Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Čtvrtek  18. října 2018
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
Gdańsk - 1
Výstava MHD
zobrazení: 1396
známka: 2.71


Poslední komentáře

 • yaoxuemei20181018polo outlet air max 2017 mbt shoes cheap nfl jerseys pandora jewelry coach . . . (Řada 831 ČD: Dunění lodních motorů v Jeseníkách)
 • yaoxuemei20181018polo outlet air max 2017 mbt shoes cheap nfl jerseys pandora jewelry coach . . . (Cheb - budoucnost MHD)
 • yaoxuemei20181018polo outlet air max 2017 mbt shoes cheap nfl jerseys pandora jewelry coach . . . (Motorové vozy řad 830 a 831
  Poslední stanice: Nebe
  )
 • yaoxuemei20181018polo outlet air max 2017 mbt shoes cheap nfl jerseys pandora jewelry coach . . . (Riga, nové trolejbusy)
 • yaoxuemei20181018can ada goose christian louboutin outlet coach outlet cheap jordans off -white . . . (V Bělehradě budují lehké metro)
 • yaoxuemei20181018can ada goose christian louboutin outlet coach outlet cheap jordans off -white . . . (Poslední? jízda trolejbusem v Banské Bystrici)
 • yaoxuemei20181018can ada goose christian louboutin outlet coach outlet cheap jordans off -white . . . (Nejen pražská doprava – pod Bémovým vedením k „lepším zítřkům“?)
 • yaoxuemei20181018can ada goose christian louboutin outlet coach outlet cheap jordans off -white . . . (Teplice, nové trolejbusy po mnoha letech)
 • Vyhledávání


  Motto:
  Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
  kdy díky našemu nezájmu zanikne.

  Doprava obecně >> Monitoring médií >> Co potřebuje Brno?
  Monitoring médií

  Co potřebuje Brno?

  (13.3.2006 Euro str. 75 Eurolight)

  Vydáno dne 14. 03. 2006 (1879 přečtení)
  Brněnská politická reprezentace se utápí v představách, že snad Brno jednou bude nástupištěm Evropy do zbytku zeměkoule, a plánuje velkorysou přestavbu železničního uzlu, korunovanou přesunem celého nádraží. V honbě za supervelikostí nevidí velikost skutečnou, jež se kultivovala po desetiletí. Totiž: které jiné velké město má tak dokonale skloubenou veřejnou dopravu a tak ideálně umístěné nádraží? Vždyť odkudkoli z okolních měst, ale třeba i z Prahy, Vídně nebo Bratislavy lze vlakem přijet ve smokingu na premiéru - divadla jsou od nádraží v procházkové vzdálenosti. A vlastně celé centrum jako na dlani.

  Ani ten, kdo potřebuje dorazit v Brně ke vzdálenějšímu cíli, nevyjde z překvapení - před nádražím jsou stanoviště tramvají do všech významných směrů. Dopravní komplex doplňuje stanoviště rychlíkových autobusů před hotelem Grand.

  To všechno, co se staletou trpělivostí projektoval především architekt jménem Genius Loci, není schopen žádný soudobý autor ani napodobit. I kdyby ten tramvajový miniterminál přenesl před plánované nové nádraží, bude místu scházet to nejpodstatnější: ona procházková vzdálenost do centra. A taky to, že tramvajové linky se před nádražím míjejí a kříží zcela přirozeně, neboť rostly spolu s městem. Kamkoli jinam by musely zajíždět po umělých smyčkách.

  Sám tento dopravní uzel je součástí brněnské kulturní velikosti. Zbavuje nejcennější území Brna potřeby vjezdu automobilů. A oživuje centrum. Pokud v Brně vyhrají velikáši, zbude z živé historické budovy nádraží expozice vláčků a na chodnících mrtvo.

  Teprve v posledních měsících padl mýtus, že nádraží je třeba stěhovat z technických důvodů. On totiž i rychlovlak musí jet k nástupišti pomalu. Velký příspěvek EU tedy může získat kterákoli varianta, záleží jen na politickém rozhodnutí. Lze tedy zdokonalit propojení nádraží s centrem a stát se třeba i evropským lídrem návratu k veřejné dopravě. Nebo pokračovat v investicích a riskovat, že přestěhované nádraží skončí nemilováno jako kdysi na stejném principu budované a od všech dalších aktivit natrvalo odtržené autobusové nádraží Zvonařka.

  Myslíte si, že dojde k odsunu nádraží v Brně?

  Určiě se odsune (Počet hlasů: 33)
  (23.08 %)

  Budou velké snahy, ale nakonec k tomu nedojde (Počet hlasů: 89)
  (62.24 %)

  Zůstane v původní poloze (Počet hlasů: 8)
  (5.59 %)

  Vaše starosti bych tak chtěl(a) mít ... (Počet hlasů: 13)
  (9.09 %)  Celkem hlasovalo: 143
  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  |Počet komentářů: 10 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  | Zdroj - autor článku: 13.3.2006 Euro str. 75 Eurolight|
  Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
  Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

  RSS feed Bezptičnyj produkt