Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Pondělí  23. září 2019
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
Spící mašinka
Ve Františkových Lázních se zdraví přiváželo pacientům skoro až pod nos místní úzkokolejnou drážkou o rozchodu 600mm. Drážka již není pravidelně využívána.
zobrazení: 1465
známka: 3.67


Poslední komentáře

 • APP Betting Ball: APP may be acquired to serve <a href="https://www.hayaletboard.net/ufabet- . . . (V neděli 28. května 2006 vstoupila v platnost druhá změna jízdního řádu Českých drah, a. s.)
 • APP strives to generate anything that satisfies the gambler with the ability to provide a variety of . . . (V neděli 28. května 2006 vstoupila v platnost druhá změna jízdního řádu Českých drah, a. s.)
 • Great blog. This was really helpful stuff. I wish you luck as you continue to follow that passion. . . . (Konec autobusů 21 Ab v Plzni)
 • This is an awesome driving article. I am fundamentally content with your amazing work. You put a tru . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • Pengeluaran hk Data Hongkong < b>Data Sgp Keluaran Sidney DewaTogel HOYAJACKPOT LIBURPOKER P . . . (MHD v České Lípě hrozí kolaps)
 • Excellent and decent post. I found this much informative, as to what I was exactly searching for. Th . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • The success of their own to get the chance to win a lot of bets from playing and betting UFABET, whi . . . (MHD v České Lípě hrozí kolaps)
 • All these exact things could make every gambler have the courage to come and play online gambling UF . . . (MHD v České Lípě hrozí kolaps)
 • Vyhledávání


  Motto:
  Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
  kdy díky našemu nezájmu zanikne.

  Městská doprava >> Články >> Banská Bystrica - dva dny po té ...
  Články

  Banská Bystrica - dva dny po té ...

  Vydáno dne 04. 01. 2006 (4574 přečtení)

  Cestujúci versus B741 Tak a je to tady. Banská Bystrica se konečně dočkala zrušení trolejbusů, o kterém se zprvu tak nenápadně, později poměrně hlasitě mluvilo. V současné době se dá situace charakterizovat jediným způsobem – chaos. Popravdě ani jedna ze zúčastněných stran (město – dopravce BB DS – dopravce SAD ZV – nezávislí dopraváci) není bez viny.  Samozřejmě největší podíl na současné situaci má bezesporu město, které se o dopravu staralo jako o okrajovou záležitost a následně vše „vyřešilo“ naprosto ukvapeně a nekoncepčně s řadou hrubých systémových chyb.


  Zvolenská Karosa C744 ZV-902AY na Námestí slobody.
  Foto LUK

  Původní dopravce BB DS a.s. byl prvotní příčinou, tedy jeho nekvalitní služby, a pocit, že si může vše dovolit. Nyní, kdy by na svoji stranu třeba mohl i získat sympatizanty, díky nesmyslně zrušeným trolejbusům, se chová jak malé děcko vynucující si pozornost hloupými šprajcy.


  VK-715AL patriaca SAD Zvolen, závod Veľký Krtíš.
  Foto LUK

  Nový dopravce SAD ZV nese vinu zase tím, že přijal zakázku, o níž musel vědět, že ji není schopen zabezpečit. Díky tomu v Banské Bystrici nejen nejezdí trolejbusy, ale více méně ani městská doprava. Navíc díky urputné snaze Zvolenčanů zabezpečit dopravu a nepřiznat skutečnost, že nejsou schopni smlouvu splnit, dochází k jednomu porušování zákonů za druhým.


  Mikulášska Karosa B741 LM-337AC v spoločnosti zvolenskej Karosy C744 ZV-831AY na Uhlisku
  Foto LUK

  A nezávislí dopraváci, tedy příznivci dopravy, také nejsou v této chvíli bez viny, byť jejich vina je v porovnání s těmi předchozími, symbolická. Již nejméně od začátku roku 2005 bylo zřejmé, že systém městské dopravy spěje ke krachu. Zde měly okamžitě nastoupit tak zvané nevládní organizace – občanská sdružení, která by na podobný problém razantně upozornila a ukázala představitelům města směr, jakým se je třeba ubírat.


  Úplne nová Karosa C954E (dokonca bez EČV!) označená linkou 42.
  Foto LUK

  Na současné situaci je nejvíce škodný obyčejný občan. Ten se díky chaosu není schopen dostat do zaměstnání, k lékaři nebo do školy. Díky strašlivému chaosu trpí i trolejbusy, protože pro občany je trolejbusový problém až druhořadý. Ti se potřebují momentálně dostat za svým cílem, lhostejno jak. To, že zde byla promarněna miliardová hodnota, kterou zaplatili z vlastních kapes je logicky nyní nezajímá.


  Karosa B741 LM-337AC, patriaca SAD L. Mikuláš, prenajatá SAD Zvolen, na linke MHD v Banskej Bystrici...
  Foto LUK

  Mnoho lidí si neuvědomuje, že veřejná doprava je vizitkou obce, dokonce bez nadsázky lze říci, že je jejím barometrem. Když začíná úpadek města, vždy se jako první omezení dotkne veřejné dopravy. Zde jsou redukce zpočátku nejméně viditelné, ve svém konečném důsledku je naopak pád veřejné dopravy totálně destruktivní pro celý organismus města. Nad tento základní systém právě jako největší „čidlo“ právě vyčnívají trolejbusy. Proč? Protože trolejbusy jsou velmi citlivé na organizaci dopravního systému. Dokáží totiž dopravu velmi zefektivnit, když se to umí. Ale naopak pěkně prodražit, když se to neumí. I v této položce je ohromný přínos trolejbusů. Dokáží být prostředníkem pro optimalizaci dopravy, v mnoha případech dokáží i zabránit rozpadu systému MHD z páteřních linek až na jednotlivé spoje po ojedinělých trasách.


  Související články:
  Vstávaj, Jano, hore, na baňu klopajú, ak neskoro prídeš, fárať ti nedajú (07.11.2007)
  Banská Bystrica, znovuzrození (06.06.2007)
  Banská Bystrica, udelenie licencie na trolejbusy (31.05.2007)
  Banská Bystrica, žiadosť o licenciu na trolejbusy (25.02.2007)
  Banská Bystrica, otvorený list vedeniu SAD Zvolen, a. s. (02.02.2007)
  Banská Bystrica, zázrak? Zázrak!!! (24.10.2006)
  Banská Bystrica, nový cestovný poriadok (09.08.2006)
  Banská Bystrica - Stanovisko Mesta k trolejbusovej doprave (31.03.2006)
  Banská Bystrica, zataženo, mlhavo … (22.02.2006)
  Banská Bystrica - co jsem viděl ... (19.01.2006)
  Banská Bystrica – svítá? (18.01.2006)
  Banská Bystrica – žhavé téma, až mrazí (11.01.2006)
  Pohlednice z Banské Bystrice (04.01.2006)
  V Bystrici skolabovala doprava (03.01.2006)
  Banská Bystrica - petice za trolejbusy (01.01.2006)
  V Banskej Bystrici prestanú jazdiť trolejbusy (30.12.2005)
  Banskobystrická SAD chce, aby poslanci zmenili názor (30.12.2005)
  Poslední? jízda trolejbusem v Banské Bystrici (29.12.2005)
  Vyhlásenie SAD BBDS a.s. k prevádzkovaniu MHD v Banskej Bystrici (29.12.2005)
  Prečo má byť nový prevádzkovateľ MHD v Banskej Bystrici? (27.12.2005)
  Informatívna správa o výbere dopravcov na prevádzkovanie MHD v Banskej Bystrici (21.12.2005)
  Skúsenosti z prevádzky trolejbusovej dopravy v Poľsku (20.12.2005)
  Zrušením trolejbusovej dopravy sa vyhodí viac peňazí, ako jej zachovaním (16.12.2005)
  Banská Bystrica (16.12.2005)
  [Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
  | Autor: Tomáš Mykl |
  | Počet komentářů: 7 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
  Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

  RSS feed Bezptičnyj produkt