Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Čtvrtek  9. července 2020
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
810.331
27. ledna 2006 mezi Litoměřicemi a Žalhosticemi
zobrazení: 1415
známka: 2.00


Vyhledávání


Motto:
Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
kdy díky našemu nezájmu zanikne.

Počet zobrazených článků: 50 (z celkem 56 nalezených)

|0-50|50-56|
Holanďané vstupují na český dopravní trh
(Tomáš Mykl, Autobusová doprava, 12.11.2008)
11.11.2008 oznámila společnost NedRailways, že vstoupila na tuzemský dopravní trh prostřednictvím nákupu firmy Probo Trans Beroun, s.r.o.

Dopravce trápí drahá nafta, úřad ale zdražení nepovoluje
(Pavel Kuzebauch, Autobusová doprava, 12.06.2008)
Jízdenky v autobusech na severu Čech se kvůli rychle rostoucím cenám nafty v dohledné době zvyšovat nebudou. S jistotou to lze prohlásit alespoň o spojích, na jejichž provoz přispívá Ústecký kraj, a těch je v regionu většina.

Většina lidí v Ústeckém kraji je spokojená s autobusovou dopravou
(Pavel Kuzebauch, Autobusová doprava, 11.06.2008)
Zhruba tři čtvrtiny lidí v Ústeckém kraji, kteří pravidelně jezdí autobusovou dopravou, ji považují za uspokojivou. Vyplývá to z průzkumu agentury Factum Invenio, provedeného v Ústeckém kraji v březnu a dubnu letošního roku mezi 832 respondenty.

Českým výrobcům autobusů se daří, ne však doma
(Tomáš Mykl, Autobusová doprava, 09.06.2008)
Čeští výrobci autobusů zažívají nejlepší roky ve své historii. Hlásí rekordní výrobu a rozšiřují své kapacity. Paradoxně se jim však nedaří na českém trhu – dva největší čeští výrobci Iveco Czech Republic (dříve Karosa) a SOR přišli o své prvenství v prodejích autobusů na českém trhu. Letos za leden až květen je předstihl Mercedes-Benz.

Mercedes-Benz Integro, vzor spolehlivosti
(Tomáš Mykl, Autobusová doprava, 07.05.2008)
Mercedes-Benz Integro absolvoval bez jediného problému 1,2 milionu kilometrů

Tedom chystá facelift autobusů
(Štěpán Esterle, Autobusová doprava, 21.03.2008)
Společnost Tedom s. r. o. chystá na letošní Autotec představení autobusu Tedom s inovovaným vzhledem. Ve své galerii obrázků již zveřejnila dva návrhy. Který z nich byl nakonec zvolen, zůstane jako překvapení do Brna. My Vám ale přinášíme další podrobnosti, které jsme zjistili.

Další žlutý zářez, tentokráte na Jihu
(Michal Skala, Autobusová doprava, 15.03.2008)
V pondělí 17.3.2008 vyráží na naše silnice poslední a pravděpodobně definitivně poslední žlutá autobusová linka č. 133109 Praha - České Budějovice - Český Krumlov.

Autobusy nejsou kvalifikovanou náhradou za vlak
(Domažličák, Autobusová doprava, 03.01.2008)
Autobusová náhrada má sloužit jako argument pro místní klientelu, že místo železniční dopravy budou moci používat snáze dopravu silniční. Ano, budou, ale tato (podle „ideologů“) „lepší kvalita“ bude zaplacena vyšším jízdným. Ubírá totiž cestující ze státem objednávané dálkové dopravy a tím snižuje výtěžnost z jízdného.

Na Litoměřicku došlo ke změnám v dopravě
(Pavel Kuzebauch, Autobusová doprava, 22.12.2007)
Ústecký kraj nabídl celou řadu nových možností v dopravní obslužnosti Dolního Poohří.

Autobus Tatra 24/58
(Martin Růžička, 13 let, Autobusová doprava, 26.11.2007)
Sodomkova továrna zvýšila výrobu a přišla mimo jiné i s autobusem Tatra 24/58. Sice jsem nenašel Tatru přímo z roku 1939, ale našel jsem o rok mladší verzi s karoserií Tatra. Tatra od Sodomky byla určena pro ČSD a proto byla upravena, měla více sedaček a jen jedny dveře. Teď, ale budu psát o té o rok mladší verzi.

Nové jízdní řády odříznou obce v Ústeckém kraji
(Miroslav Vyka, Autobusová doprava, 23.11.2007)
Starosta Perštejna Pavel Štětina zaslal kvůli novým jízdním řádům otevřený dopis hejtmanovi Jiřímu Šulcovi. Nový jízdní řád od Ústeckého kraje nechceme. Když zůstane v platnosti ten starý, budeme spokojeni. To ve stručnosti obsahuje otevřený dopis perštejnského starosty Pavla Štětiny adresovaný hejtmanu Jiřímu Šulcovi.

Vodíkový autobus v ČR - poslední informace
(Štěpán Esterle, Autobusová doprava, 31.10.2007)
Přinášíme obsáhlé informace o projektu FCZ H2-BUS - tedy prvním vodíkovém autobusu, který má pravidelně jezdit po našich silnicích. Cílem projektu je vyvinout, zrealizovat a provozovat autobus s palivovými články, poháněný vodíkem. Zdrojem vodíku je Spolana Neratovice, kde vzniká jako nevyužívaný vedlejší produkt při výrobě jiných chemických sloučenin v množství řádově tuny za den.

Změny v autobusové dopravě v Ústeckém kraji
(Reg. čtenář, Autobusová doprava, 06.10.2007)
Rada Ústeckého kraje projednala 3. října 2007 změny v autobusové dopravě v oblastech Mostecká pánev a Dolní Poohří.

Přijíždějí špičkové autobusy Euro 5
(Pavel Révaj, Autobusová doprava, 03.10.2007)
Po kritice vozového parku nových autobusových dopravců v hejtmanství začínají někteří z nich s razantní obnovou autobusů. Společnost ČSAD Slaný už vyslala na linky první dva nejmodernější linkové autobusy Mercedes Benz emisní třídy Euro 5, který splňuje ty nejpřísnější světové ekologické předpisy.

Dříve pomohli, teď dostávají pokuty
(Pavel Kuzebauch, Autobusová doprava, 01.10.2007)
Vedení Ústeckého kraje chce pokutovat dopravce, pokud budou na silnicích v regionu vozit lidi mezi městy ve starých autobusech. Několik sankcí celkem za jeden a půl milionu korun již padlo.

Svět touží po českých busech. Výrobci rozšiřují provozy
(Tomáš Mykl, Autobusová doprava, 28.09.2007)
České autobusy v zahraničí bodují. Je o ně stále větší zájem a koncern Iveco proto plánuje výrazné zvýšení výroby autobusů ve svém závodě ve Vysokém Mýtě.

Na lince Praha–Brno vypukne cenová válka
(Tomáš Mykl, Autobusová doprava, 22.09.2007)
Cestování autobusem mezi Prahou a Brnem v příštích dnech výrazně zlevní. A to především díky boji o cestující mezi Student Agency a společností Asiana a nevraživosti mezi jejich majiteli, Radimem Jančurou a Alexejem Litvinem.

Založení Sodomky a Praga NDO
(Reg. čtenář, Autobusová doprava, 20.09.2007)
Ona to ještě nebyla Karosa. Takže od začátku. Psal se rok 1895 a Josef Sodomka přišel s nápadem vyrábět kočáry, resp. založil firmu První východočeská výroba kočárů Josefa Sodomky. A to jsem na začátku.

Dopravci v kraji soupeří o cestující
(Reg. čtenář, Autobusová doprava, 23.08.2007)
Dopravcům ze Zlínského kraje odebírá cestující konkurence ze sousedních regionů. A to se jim moc nelíbí. Vzniká jim totiž nemalá ztráta. Tu pak formou dotací vyrovnává Zlínský kraj. Podle některých odhadů ročně vynaloží na tyto účely stovky tisíc korun.

Ústecký kraj udělil pokutu autobusovým dopravcům
(-MSK-, Autobusová doprava, 05.07.2007)
Rada Ústeckého kraje v úterý udělila pokuty za porušení smluv o závazku veřejné služby v linkové autobusové dopravě.

Jak je výhodná autobusová doprava
(Pavel Kuzebauch, Autobusová doprava, 18.06.2007)
Jsem z Budyně nad Ohří, města, kde Ústecký kraj zastavil vlaky a místo nich nasadil v některých částech trati autobusy. Jak to tedy vlastně vypadá…

Mercedes-Benz CapaCity, zlý čtyřkolák
(Štěpán Esterle, Autobusová doprava, 12.06.2007)
Německý výrobce EvoBus zkouší prototyp nového 20ti metrového dvoučlánkového autobusu. Tento autobus se mi jevil jako projekt zajímavý, protože některé autobusové linky potřebují možná větší vozidla než autobusy o délce 18 metů. Včera jsem byl na exkurzi v Mercedesu v Mannheimu, kde jsem právě tento autobus viděl. Náš průvodce ho ale okomentoval také větou: „Tyto autobusy mají za cíl zrušit tramvajové provozy.“ Tak mě dochází, že vlastně nějaké kapacitnější autobusy ve skutečnosti nepotřebujeme, protože existuje ekologická alternativa na jejíž rozvoj se hodně zapomíná – tramvaje.

ICOM transport nakoupí 600 autobusů Mercedes
(Tomáš Mykl, Autobusová doprava, 20.04.2007)
Společnost EvoBus Bohemia s.r.o. a podepsala smlouvu se skupinou ICOM transport na dodání 600 vysokopodlažních autobusů Mercedes-Benz Intouro v průběhu následujících pěti let. Jedná se o významnou zakázku nejenom v měřítku České republiky, ale celé Evropy. Všechny autobusy budou vybaveny motory Euro V a dalšími nejmodernějšími ekologickými technologiemi.

SOR předjel v prodejích autobusů bývalou Karosu
(P.K., Autobusová doprava, 19.04.2007)
Firma, kterou založili bývalí zaměstnanci Karosy, poprvé v historii pokořila na českém trhu podnik, odkud zakladatelé odešli.
Autobusů od libchavského výrobce SOR za první tři měsíce koupili čeští dopravci více než od jejich největšího konkurenta, Iveco Czech Republic (dříve Karosa).

Kraj podpoří provoz cyklobusů více než dvěma miliony korun
(Tomáš Mykl, Autobusová doprava, 08.04.2007)
Turisty s koly budou i letos v Krkonoších, Orlických horách, v Kladském pomezí či v Českém ráji rozvážet cyklobusy. Krajští zastupitelé včera rozhodli, že Královéhradecký kraj podpoří provoz cyklobusů více než dvěma miliony korun. Letos tak vyjede například linka z Náchoda do polských Stolových hor, cyklisté z krajského města budou moci pohodlně vyjet cyklobusem až na Pomezní boudy v Krkonoších.

Capital Express končí s autobusovými linkami
(Pavel Kuzebauch, Autobusová doprava, 24.02.2007)
Boj autobusových dopravců na dálkových trasách má první velkou oběť. Na konci února skončí se všemi pravidelnými linkami autobusová společnost Capital Express.

Kraj hledá další dopravce
(Pavel Kuzebauch, Autobusová doprava, 19.02.2007)
Ústecký kraj vypisuje dalších devět koncesních řízení na dlouhodobé zajištění autobusové dopravy. Od 5. března do 6. dubna si mohou zájemci vyzvednout potřebné formuláře. Kraj je pro autobusovou dopravu rozdělen na 24 oblastí. Pro patnáct z nich vybrali krajští radní dopravce již na konci loňského roku.

Autobusy Hyundai nemá kdo vyrobit
(Tomáš Mykl, Autobusová doprava, 08.02.2007)
Jihokorejská automobilka zvažuje přesunutí výroby autobusů ze země. Díky neshodám se zaměstnanci má firma problémy s uspokojením poptávky.

Krkonošské obce chtějí zavést zimní autobusy pro běžkaře
(Tomáš Mykl, Autobusová doprava, 05.02.2007)
Svazek měst a obcí Krkonoše by chtěl od příští zimní sezony zavést v nejvyšších českých horách zvláštní autobusové linky pro běžkaře. Šlo by o obdobu velmi úspěšného projektu letních autobusů pro cyklisty. Řekla Dáša Palátková ze svazku obcí.

Města trápí zastaralá autobusová nádraží
(Miroslav Vyka, Autobusová doprava, 30.01.2007)
Mnohá krajská města trápí zastaralá autobusová nádraží pro meziměstské spoje. Lidé by se však měli v následujících letech dočkat zlepšení, neboť v některých městech se chystá modernizace či výstavba nových autobusových terminálů.

Okrádame sami seba...
(Peter ´vlk´ Bánovec, Autobusová doprava, 17.01.2007)
Včera podvečer som cestoval autobusom. Tichou, novou a pohodlnou Karoskou C954 autobusového dopravcu nášho regiónu na linke z 35 kilometrov vzdialenej dediny do krajského mesta. Nakoľko pracujem v oblasti dopravy ako dopravný technológ so zameraním na verejnú dopravu, všímam si veci pre ostatných nepodstatné.

Boskovice - Brno: jen s přestupem
(Pavel Kuzebauch, Autobusová doprava, 11.01.2007)
byvatelé Boskovic se musí smířit s tím, že si při cestě do Brna v Černé Hoře nebo Kuřimi přestoupí z jednoho autobusu do druhého

Na autobus s lupou
(Pavel Kuzebauch, Autobusová doprava, 11.01.2007)
Zmenšování tiskopisů jízdních řádů způsobuje značné problémy nejen starším spoluobčanům.

Na nový rok se připravují také noví autobusoví dopravci
(Pavel Kuzebauch, Autobusová doprava, 22.12.2006)
Hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc podepsal v druhém prosincovém týdnu smlouvu s dopravci, kteří budou po Novém roce zajišťovat dopravu v 13 dopravních oblastech regionu. Podpisy smluv stvrdili výsledky 14 podzimních separátních koncesních řízení na dlouhodobé zajištění dopravní obslužnosti v režimu závazku veřejné služby v autobusové dopravě.

Autobusy SOR Economic nebudou podléhat systému elektronického mýtného
(Štěpán Esterle, Autobusová doprava, 18.12.2006)
Od 1. ledna 2007 bude na českých dálnicích a rychlostních silnicích zaveden systém elektronického mýtného (od 1. července 2007 bude zaveden i na silnicích I. třídy). 5. prosince 2006 Poslanecká sněmovna zamítla návrh na udělení výjimky pro autobusy, které v závazku veřejné služby zajišťují základní dopravní obslužnost území. Všechny autobusy o nejvyšší povolené hmotnosti nad 12t tedy budou muset od 1.1.2007 platit na dálnicích a rychlostních silnicích (od 1.7.2007 i na silnicích I. třídy) stejnou částku jako nákladní vozidla, v závislosti na počtu náprav a na emisní třídě vozidla.

Ústecký kraj se obává zrušení zhruba 380 autobusových spojů DPÚK
(Reskátor, Autobusová doprava, 09.12.2006)
Ústecký kraj se rozhodl preventivně všechny cestující upozornit na možné problémy s autobusovou dopravou. Ty mohou nastat obávaným nemorálním krokem Dopravního podniku Ústeckého kraje a.s. (DPÚK).

Rada Ústeckého kraje vybrala nové dopravce na osm let
(Reskátor, Autobusová doprava, 04.12.2006)

Rada Ústeckého kraje dnes vyhodnotila výsledky 14 separátních koncesních řízení na dlouhodobé zajištění dopravní obslužnosti v režimu závazku veřejné služby v autobusové linkové dopravě. S vítěznými dopravci může být, v souladu s rozhodnutím krajského zastupitelstva z 20. září 2006, uzavřena smlouva na zajištění autobusové dopravy v Ústeckém kraji do roku 2014. Radní vzali na vědomí protokoly z otevírání obálek s nabídkami a rozhodli o přidělení koncese a uzavření smlouvy se zájemci, kteří se v jednotlivých koncesních řízeních umístili na prvním místě. Členové rady ale přihlédli při rozhodování k doporučení výběrové komise pro oblast „Příměstská doprava Ústí n.L.“ , kde jediný přihlášený dopravce, Dopravní podnik města Ústí nad Labem a.s., byl komisí vyzván k doplnění podkladů do 5.12.2006.


Za čtyřdenní stávku dostal dopravce pokutu 700 tisíc
(Pavel Kuzebauch, Autobusová doprava, 09.11.2006)
Pokutu 700 tisíc korun dostal Dopravní podnik Ústeckého kraje za to, že na začátku srpna přerušil na čtyři dny autobusovou dopravu v kraji.

Ústecký kraj pořizuje označníky pro jízdní řády nových autobusových dopravců
(Tomáš Mykl, Autobusová doprava, 02.11.2006)
Na náklady Ústeckého kraje jsou v současné době na některých autobusových zastávkách v regionu zřizovány nové výlepové plochy pro vyvěšení jízdních řádů autobusových dopravců (tzv. označníky). Cestující na nich najdou jízdní řády smluvních dopravců, kteří v našem regionu nově zajišťují veřejnou linkovou osobní autobusovou dopravu na základě platných smluv o závazku veřejné služby uzavřených s Ústeckým krajem.

Autobusy na severu, aneb severní vítr je krutý …
(Reskátor, Autobusová doprava, 15.09.2006)
Mediálně známá autobusová krize v Ústeckém kraji nedala spát ani našemu serveru, tak se podívejme na „radostnou situaci“ očima našeho redaktora.

ČSAD autobusy Plzeň zkouší plynový autobus
(Hupi, Autobusová doprava, 30.08.2006)
Výrobek českolipské firmy Ekobus bude v okolí Plzně jezdit po běžných linkách zhruba 14 dní

DPÚK končí s autobusovou dopravou
(Tomáš Mykl, Autobusová doprava, 24.08.2006)
Lidé čekají na autobus Ústí nad Labem - Dopravní podnik Ústeckého kraje (DPÚK) končí s provozováním autobusové dopravy. Ředitel společnosti Pavel Knecht na tiskové konferenci řekl, že se firma stala obětí "atentátu na její ústavní práva". Dopravce, který bude do 8. září zajišťovat provoz většiny autobusových linek v regionu, má dlouhodobé spory s vedením Ústeckého kraje. Právě jeho politikům přičítá firma hlavní vinu za to, že její autobusy přestanou jezdit. Kraj rozhodnutí podniku nechce komentovat. Linky po DPÚK převezme ČSAD Česká Lípa. Obě firmy mají podle týdeníku Euro stejného majitele.

Vyjedou školní autobusy? Možná ne
(Tomáš Mykl, Autobusová doprava, 18.08.2006)
Zatím není záruka, že se při zahájení nového školního roku dostanou do tříd stovky žáků z menších vsí, jezdící do škol autobusy Dopravního podniku Ústeckého kraje (DPÚK). Na spoje, označované jako školní autobusy, se totiž nevztahuje nařízení krajského úřadu, podle kterého musí tento dopravce zabezpečovat své další dotované spoje do 8. září, kdy je převezme ČSAD Česká Lípa.

Ústavní soud České republiky odmítl návrh DPÚK
(Tomáš Mykl, Autobusová doprava, 17.08.2006)
DPÚK podal návrh, aby Ústavní soud zrušil výpověď smlouvy o závazku veřejné služby, kterou provedl Ústecký kraj dne 31.1.2006. Dopravce dále žádal, aby soud uložil kraji platit za DPÚK jím požadované částky prokazatelné ztráty. Poté, co smlouva vypršela, již není DPÚK smluvním dopravcem Ústeckého kraje a autobusovou dopravu provozuje v komerčním režimu. Přesto představitelé dopravce žádají, aby jim byla doplacena prokazatelná ztráta, byť si u dopravce kraj žádné služby neobjednal.

Víte, proč s vámi hejtman hraje poker?
(Pavel Kuzebauch, Autobusová doprava, 15.08.2006)
Tohle jsem nalezl dneska při své cestě z práce na zastávce autobusu...

O autobusech Karosa ŠL11
(Reg. čtenář, Autobusová doprava, 09.08.2006)
Meziměstský autobus

Krize v autobusové dopravě končí, autobusy DPÚK by měly jezdit od 18 hodin
(Tomáš Mykl, Autobusová doprava, 04.08.2006)
Autobusy Dopravního podniku Ústeckého kraje by po osmnácté hodině měly do konce roku opět jezdit podle platných jízdních řádů. Dohodli se na tom v pátek 4. srpna představitelé Ústeckého kraje se zástupci dominantního dopravce v regionu.

Zrušené spoje DPÚK
(Pavel Kuzebauch, Autobusová doprava, 01.08.2006)
Tak je to tady - DPÚK zrušil spoje, které jsou pro něj nerentabilní a nedostal za ně zaplaceno. Seznam spojů, které NEJEDOU je možno najít v tomto excelovském souboru. Jsou tam zrušené celé linky, nejenom nějaké autobusy... Jak dlouho to vydrží...?

Ústecký kraj: Spory kolem dopravy
(Tomáš Mykl, Autobusová doprava, 30.07.2006)
Tisíce lidí v regionu, kteří jsou odkázáni na dopravu autobusy, mohou čekat na svůj spoj od úterý marně, pokud Dopravní podnik Ústeckého kraje neustoupí výzvám politiků z vedení krajského úřadu.

Zastupitelstvo stanovilo podmínky pro vstup dopravců do systému Středočeské integrované dopravy
(Tomáš Mykl, Autobusová doprava, 12.07.2006)
Zastupitelstvo Středočeského kraje na svém zasedání dne 26. června 2006 stanovilo podmínky pro vstup dopravců do systému Středočeské integrované dopravy (SID), s jehož postupným zaváděním kraj započal 1. července 2005.

|0-50|50-56|

Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

RSS feed Bezptičnyj produkt