Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Neděle  5. července 2020
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
750 038
Toto je smutný pohled na stroj 750 038 který stojí v Plzenském depu.
zobrazení: 2040
známka: 2.33


Vyhledávání


Motto:
Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
kdy díky našemu nezájmu zanikne.

Počet zobrazených článků: 8 (z celkem 113 nalezených)

Jízdní řády

V neděli 28. května 2006 vstoupila v platnost druhá změna jízdního řádu Českých drah, a. s.

Vydáno dne 29. 05. 2006 (2894 přečtení)

V neděli 28. května 2006 vstoupila v platnost změna jízdního řádu Českých drah, a. s. I tentokrát dochází v celostátním měřítku v převážné míře k úpravám zejména s ohledem na zlepšení přípojových vazeb.Změna jízdního řádu vychází z podnětů, které obdržely České dráhy, a. s., jako dopravce, jednotlivé kraje (jako objednatelé v případě regionální dopravy) a ministerstvo dopravy (jako objednatelé v případě rychlíkové dopravy). Úpravy dálkového a mezistátního spojení jsou minimální.


Projekty

Lídři stran se nachytali na neexistující projekt

Vydáno dne 23. 05. 2006 (4704 přečtení)

Politici zasvěceně hovořili o naprosto smyšlené železnici

Nepravdivá odpověď je lepší než žádná. Tímto heslem se možná řídí někteří krajští volební lídři pěti nejsilnějších politických stran. Všech jsme se zeptali na námi vymyšlený projekt, kdy bude dokončena železniční trať z Luhačovic do Trenčína. Dočkali jsme se i překvapivých odpovědí. Například podle sociálního demokrata Zdeňka Škromacha bude železnice hotová do šesti let. Naopak jediná z pětice oslovených lídrů Michaela Šojdrová přiznala, že o mezinárodní trati nic neví.


| 22.5.2006 Naše Valašsko - Miroslav Juráň |
| Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Projekty

Znojmo – Hostěradice

Litujeme, ale nemáte opravnění ke čtení tohoto článku. Pro získání dostatečných přístupových práv kontaktujte redakci Dopravního webu.

| Autor: Tomáš Mykl | Vydáno dne 09. 05. 2006 |
Tratě

Nýřany – Heřmanova Huť

Vydáno dne 16. 04. 2006 (8924 přečtení)

Pohled na nádraží v H.Huti od trati Železniční tratí s velmi zajímavou minulostí je 9,5 km dlouhá lokálka z Nýřan do Heřmanovy Huti, kterou v jízdním řádu najdeme nyní pod číslem 181. Původně se totiž jednalo o soustavu vleček k dolům a průmyslovým závodům z 90. let 19. století. Teprve v roce 1905 byla zahájena veřejná nákladní doprava a pro osobní dopravu byla trať otevřena dokonce až v roce 1920. V roce 1905 dráha vlastnila tři lokomotivy a 52 nákladních vozů. Železárna zde fungovala od roku 1854 do roku 1904 a zaměstnávala 2000 dělníků. Zrušená železárna byla do roku 1907 přebudována na sklárnu, která funguje dodnes.


Tratě

Dráhy Orlických hor „Cesta k lidem i k přírodě“

Vydáno dne 13. 02. 2006 (3053 přečtení)
Zastávka Deštné v Orlických horách

Orlické hory – malebná krajina na hranicích České republiky a Polska. I do této oblasti si koncem 19. Století nalezla cestu železnice.Byly a zůstaly to pouze tratě místní – lokální, ale i tak přispěly k rozvoji a hospodářskému oživení jinak nepříliš bohatého regionu, ležícího bokem hlavních hospodářských center. Ze tří existujících lokálek pouze jedna, Doudleby na Orlicí – Rokytnice v O.h., se dá nazvat skutečně horskou tratí. Zbývající dvě, Opočno – Dobruška a Častolovice – Solnice, se již natrvalo zastavily pod svahy Orlických hor. A přesto stačilo jen málo a koleje mohly pokračovat dál do nitra hor. Zůstalo ale jen u projektu, protože po vypuknutí I. Světové války, již nestačila být tato jistě krásná horská trať vybudována.


Tratě

Místní dráha Lhotka u Mělníka – Střednice

Vydáno dne 17. 12. 2005 (4294 přečtení)

Lokomotiva 320.029Středničtí občané spolu s občany Vysoké, Bosyně a Mlazic, usilovali od květnu 1872 o zřízení zastávky s nákladištěm na trati Rakouské severozápadní dráhy u Mlazic. Jejich žádost nebyla vyslyšena, ale hned v prvním projektu na výstavbu místní dráhy z Mělníka do Mšena (1895) se objevila také odbočka ze Lhotky u Mělníka do Střednice. Roku 1897 byla na popud obyvatel a průmyslníků mezi Mělníkem a obcí Mšeno vybudována místní dráha Mělník - Mšeno o délce 27 km. K této trati byla vybudována i krátká tříkilometrová odbočná trať z Lhotky u Mělníka do Střednice. Základní kapitál potřebný k výstavbě tratí byl stanoven na 2 643 400 Korun. Z této částky činil příspěvek místních zájemců 737 400 Korun a zbytek tvořila garance České země o výši 72,10% ze základního kapitálu. Za stavbou krátké odbočné trati do Střednice stál tamější cukrovar, který potřeboval kvalitní spojení pro návoz cukrové řepy. Provoz na této trati byl zahájen dne 22. června 1897. Provozem pověřili koncesionáři společnost Rakouské severozápadní dráhy a až v roce 1907 převzaly provoz C.k. Státní dráhy (spolu s provozem na tratích Mšeno-Dolní Cetno a Skalsko-Stará Paka).


Tratě

Jak se dráha dostala z Loun až na Podlesí

Vydáno dne 07. 12. 2005 (3815 přečtení)

Louny – město s osobním vlakem a lokomotivou 354.7 Stavba za osm milionů korun se stavěla půldruhého roku
V září 2004 tomu bylo sto let, co se rozjely vlaky po trati Louny – Rakovník. Na světě snad už někdy bude ohlášená publikace železničních historiků, kteří se této romantické trati věnují podrobně. My se vraťme do let 1903 a 1904, kdy se trať stavěla, a připomeňme některé peripetie kolem jejího vzniku.


Tratě

Nákladní tramvaj v Břasích

Vydáno dne 27. 11. 2005 (4033 přečtení)

MapaBřasy. "Kde to proboha leží?", řeknete si. Možná vám bude více říkat název nejbližšího městečka, které se jmenuje Radnice. Samozřejmě myslím tím Radnice u Plzně, nikoli radnici na vašem náměstí. A nyní vás jistě napadne další otázka, proč tramvaj a zrovna tady? Není to náhodou něco podobného, jako téměř Cimrmanovské tramvaje v Pardubicích od pánů Reitmayera a Čížka? Opravdu není, ale řekněme si to pěkně od začátku až do konce.


Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

RSS feed Bezptičnyj produkt