Jelenia Góra - Last minute ...

Autor: Tomáš Mykl • mykl(at)centrum.cz
Zdroj: e-mail
Téma: Turistika • Vydáno dne: 13. 09. 2008


V Podgorzyně u JG najdeme krásný tramvajový pomníkVíc než na poslední chvíli jsem dostal od jednoho čtenáře mail s tipem na výlet. Protože si myslím, že by mohl být zajímavý i pro další zájemce, zveřejňuji ho s tím, že se patrně jedná o hodně pozdní termín a spíše nápovědu na příští rok, než námět na okamžitou realizaci.


V neděli jsem vykonal letos už zřejmě poslední cestu do Jelení Góry, abych se podíval do její nynější městské části a také lázní Cieplice Śląskie a prověřil možnost návratu do ČR „Cyklobusem Karkonoskim“ na hraniční „Przelęcz Okraj“ (Pomezní boudy) a dále „Krkobusem“ do českého podhůří Krkonoš.

Vše funguje bez problémů: bez zdržování jsme rychlejší chůzí došli z hlavního nádraží přes centrum Jelení Góry (= Hirschbergu) na železniční stanici Jelenia Góra Zachodnia za cca 50 minut a vlak dále jel mimořádně včas, takže na prohlídku Cieplic bylo dost času, i když vlastní lázeňská část leží cca 1 km od nádraží - asi nejlépe je projít hřbitovem, za ním se dát doprava podle říčky a za menší tržnicí připomínající spíše Ukrajinu či Balkán (v neděli ovšem nefungující) přejít po lávce přes říčku a dojít k velkému kostelu, za nímž vpravo začíná centrum lázeňské části s honosnější pěší zónou a rozlehlým lázeňským parkem spíše „anglického“ typu: na volně přístupné „léčivé“ prameny jsme ale nenarazili. Samotné lázně připomínají trochu charakterem a velikostí například Poděbrady, ale nejsou tak „městské“ - možností občerstvení se návštěvníkům nabízí dost i v neděli, ale v cenách odpovídajících „lázeňským“, i v neděli jsou ale otevřeny některé potravinářské obchody s přijatelnými cenami potravin.

Zastávka PKS „Pod Koroną“, v níž „cyklobus“ v Cieplicích zastavuje, se nachází u stejnojmenné křižovatky na ulici Wolności poblíž severního okraje lázeňského centra (od kostela na opačnou stanu, než je lázeňské centrum).

Jízdné vlakem PKP z Lubawky až do železniční zastávky Jelenia Góra Cieplice (kdysi to byla dosti velká mezilehlá železniční stanice Cieplice Śląskie Zdrój a jezdila sem tramvaj z Jelení Hory ...) činí 10 PLN, jízdné „Cyklobusem Karkonoskim“ z Cieplic Śląskich na státní hranici je stejné jako z Jelení Góry a činí 11,50 PLN.

Součástí trasy cyklobusu je i „exkurse“ po polském krkonošském centru Karpacz, jímž „cyklobus“ projede až na horní konec obce a zase zpět, a cestou podhůřím Krkonoš pak několikrát kříží či míjí i zbytky už mnoho roků neprovozovaných krkonošských horských železničních tratí.

„Krkobus“ zajíždí cestou z Pomezních bud na autobusové nádraží do Pece pod Sněžkou (u hotelu Horizont), kde ovšem „cestovní ruch“ ve srovnání s rušným Karpaczem připomíná jakousi vylidněnou zapadlou ves, v níž uprostřed parkoviště = „autobusového nádraží“ překáží autobus linky do Prahy tak, že „Krkobusu“ s vlekem na jízdní kola působí otáčení zbytečné problémy. Jízdné „Krkobusem“ do Svobody na Úpou k nádraží činí 34 Kč, o hodinu později jede ale z Pomezních bud ještě „normální“ autobusový spoj přímo přes Svobodu nad Úpou do Trutnova (= bez „závleku“ do Pece pod Sněžkou, a tedy zjevně za nižší jízdné). Příjemným zjištěním bylo, že v jedné z několika restaurací na Pomezních boudách (název si nepamatuji, ale vypadala uvnitř dost „luxusně) stál půllitr čepovaného „Krakonoše 12°“ pouhých 20 Kč, a cena stejně dobré míry půllitru téhož piva u „Heleny“ na rohu u mostu přes Úpu ve Svobodě nad Úpou činí dokonce pouhých 18 Kč.

Jednodenní „poznávací“ výlet tedy není nijak extrémně finančně náročný a v případě příznivého počasí je velmi příjemný a zajímavý - pokud tedy (snad) budou osobní vlaky z Trutnova do Jelení Góry jezdit i v září, lze jeho realizaci nejpozději do 15. září (do kdy jezdí „Cyklobus Karkonoski“) určitě doporučit.