Zkušenosti z Německa varují před likvidací lokálek

Autor: Domažličák • petrherbrik(at)centrum.cz
Téma: Dopravní koncepce • Vydáno dne: 14. 07. 2008


Cokoliv kamkoliv 14.7.2008 v Oldřichově u DuchcovaV devadesátých letech minulého století se DB sekce nákladní dopravy (dnes DB Cargo) rozhodlo, že se jim nevyplatí obsluhovat malé zákazníky, a že bude provozovat výhradně ucelené vlaky pro velké společnosti. Díky tomu padly téměř všechny německé lokálky, na kterých byla provozována jen nákladní doprava.


V druhé polovině devadesátých let značně zesílil tlak z EU na otevření železničního trhu všem dopravcům. Mnohé velké podniky vlastnící rozsáhlé vlečkové systémy s mohutnou základnou vozidel se rozhodly nevyužívat služeb DB, ale přepravovat si své zboží sami. Dosavadní strategie DB začala mít vážné trhliny. Ztráta lukrativních přeprav při absenci malých přepravců způsobila strach o existenci firmy a zapříčinila změnu názoru. Bylo však již pozdě, většina lokálek již byla zrušena a na existujících tratích byly téměř ve všech stanicích zrušeny nákladiště a vlečky. Malým přepravcům již DB Cargo nemá co nabídnout.

U nás se otevření železničního trhu projevilo stejným způsobem. Některé velké společnosti (OKD Doprava, Unipetrol Doprava) se rozhodly ke stejnému kroku jako jejich kolegové v Německu a vyrazily ze svých vlečkových kolejí „do světa“. Nebezpečí, že i jiní je budou následovat, přimělo ČD Cargo k opačnému náhledu na lokálky a malé přepravce, než tomu bylo za kmenové ČD a.s.

Celé dvě třetiny zákazníků ČD Carga jsou totiž malí přepravci nakládající na malých vlečkách, či nákladištích po celé sítí našich drah. Tyto zákazníky nejsou schopni obsloužit soukromí železniční dopravci, vozící výhradně ucelené vlaky, ale pouze majoritní dopravce, pokrývající celou síť. Díky tomu má u nás ČD Cargo na tomto poli na železnici monopol a vždy mít bude. Ztrátu těchto zákazníků zrušením lokálek a nákladišť by nešlo nikdy nahradit, stejně jako v Německu.