Miliardář Bakala chce vstoupit na české železnice

Autor: Tomáš Mykl • mykl(at)centrum.cz
Zdroj: iHNed.cz - Miroslav Cvrček
Téma: Články • Vydáno dne: 11. 06. 2008


OKD DopravaUhlobaron Zdeněk Bakala se chystá v České republice vybudovat velkého železničního dopravce. Pomoci mu k tomu má další emise akcií jedné z jeho investičních společností.


Zdeněk BakalaMajitel OKD, český miliardář Zdeněk Bakala, se podle agentury Bloomberg chystá ke vstupu na české železnice. Bakala tvrdí, že v regionální dopravě jsou významné příležitosti jak v České republice, tak i sousedních státech, které zvažují prodej svých národních nákladních přepravců.

Bakala oznámil, že na svoji investici může získat peníze z emise akcií divizí holdingové společnosti RPG Industries SE, která je majoritním vlastníkem firmy New World Resources. Ta vlastní OKD. Největším podílníkem RPG je právě Bakala. Podle něj proběhne primární úpis akcií jedné z jeho investičních společností do 18 měsíců. Emise by ale objemu emise NWR neměla dosáhnout.

„Doufáme v růst naší železniční společnosti pomocí akvizic tak, abychom se stali významným hráčem, který je za stejných podmínek schopen konkurovat národním dopravcům,“ řekl Bakala Bloombergu. Emise akcií Bakalovy NWR na začátku května na burzách v Praze, Londýně a Varšavě provázel nebývalý zájem a Bakala utržil přes 35 miliard korun.