Na krakovské Letiště se půjde pod nádraží

Autor: Miroslav Vyka •
Zdroj: Railway Market
Téma: Články • Vydáno dne: 28. 05. 2008


Rychlé vlakové spojení na krakovské letištěPřed mistrovství Evropy ve fotbale v roce 2012 konaného v Polsku a na Ukrajině dostane Krakov a Małopolský kraj evropské dotace výši 200 miliónů eur. Část těchto peněz bude přiděleno na výstavbu nové železniční stanice.


V samotném Krakově bude před mistrovstvím Evropy ve fotbale vybudována tramvajová trať až ke kampusu Jagelonské univerzity v Pychowicích a město také nakoupí nové tramvajové vozy. Celý malopolský kraj využije dotací především pro modernizaci linek v okolí Krakova a bude tak vytvářet rychlou železnici propojenou s městskými spoji hlavního města regionu.

Bude provedena také modernizace samotného hlavního nádraží v Krakově. Ale zcela nový objekt pro spojení se zastávkami rychlé tramvaje bude vybudován v podzemí Galerie Krakowska, která se nachází přímo vedle nádraží. Objekt je plánovaný především pro vybudování odjezdu na krakovské letiště v Balicích, na které by mohli cestující za několik let odjíždět právě z nového podzemní stanice u hlavního nádraží.

Galerie Krakowska, Krakow
Galeria Krakowska vedle hlavního nádraží v Krakově

Společnost PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., jenž má v Polsku na starosti železniční infrastrukturu, obdobně jako v ČR státní organizace SŽDC, plánuje stavět novou železniční trať na letiště v letech 2010 až 2011.