Umělé vlaky jezdí v České republice i letos

Autor: Miloslav Zítka • mzitka(at)dopravni.net
Zdroj: IDOS
Téma: Články • Vydáno dne: 15. 05. 2008


Logo IdosJiž v minulém roce jsme naše čtenáře informovali o skutečnosti, že se v elektronickém jízdním řádu IDOS objevila nová kategorie vlaků - tzv. „Umělý vlak“, který má za následek mystifikaci a nepravdivé informování cestujících. Je smutné, že se umělé vlaky objevily v IDOSu znovu i letos.


Zásadním problémem je skutečnost, že se u některých vlakových spojů nalezených v elektronickém jízdním řádu IDOS objevuje mylná a nepravdivá informace „POUZE lůžkové vozy“ , případně také „POUZE lehátkové vozy“ a to přesto, že je ve vlaku řazen nejméně jeden vůz druhé třídy k sezení.

V celé ČR jezdí jediný vlak sestavený pouze z lůžkových vozů a tím je rychlík č. 209 VLTAVA z Prahy do Moskvy, který má také přímé vozy z Chebu a Vídně. Avšak tento vlak v IDOSu při volbě trasy v rámci ČR nenaleznete, přesto že zastavuje v Kolíně, Pardubicích, Olomouci a Ostravě. Důvod je jednoduchý - vnitrostátní přeprava v tomto vlaku není povolena. Rychlík č. 209 Vám elektronický jízdní řád najde až při zadání mezinárodního spojení např. trasy z Prahy do Katovic a tam se správně objeví poznámka „POUZE lůžkové vozy“

Celý problém je v uspořádaní vlaků v databázi tak, aby tzv. "umělé vlaky" byly až na konci seznamu, jak nám loni vysvětloval pan Martin Veselý z ČD Telematika. Doporučoval nám, abychom používali v tlačítko „<>” a zadali "ignorovat výlučně lůžkové a lehátkové vlaky", respektive ve volbě Lůžka/Lehátka zaštkli volbu „nepoužít“.

Je potřeba si přiznat, kolik cestujících skutečně využívá při vyhledání spojení volbu „více“ a má čas testovat několik možností a zjišťovat, zda nějaký spoj navíc nepřibyl a nebo zda se nějaké údaje nebo poznámky nezměnily.

Loni se jednalo o rychlík R377/421 z Prahy na Ostravu a v opačném směru na trase Ostrava – Praha pak byla mylná informace uvedena hned u několika vlaků: R420/376 (Exelsior), R49/208 nebo R610/208 (Vltava) a R52/37100/200 (Silesia).

Letos je mezi „umělé vlaky“ zařazen ve směru z Ostravy na Prahu spoj R 51/200 (Silesia), z Bohumína na Brno a České Budějovice ranní rychlík R 422/662 (Rožmberk) a noční spoj ve směru z Bohumína na Břeclav R 200/203 (Chopin).

Pro jednoduché ověření stačí zadat vyhledání spojení v elektronickém jízdním řádu IDOS ze stanice Ostrava hl.n. do stanice Zlín střed po půlnoci. U třech ze čtyř nabízených spojů běžný cestující zjistí, že je normálně nemůže použít, neboť jsou ve vlaku řazeny „POUZE lůžkové a lehátkové vozy“. Podobná nabídka je na trase Ostrava – Brno, kdy se podle mylných informací dozvíte, že první „normální“ ranní vlak jede z Ostravy až v 5:48 a dříve cestovat v podstatě nemůžete, protože byste museli kupovat drahé rezervace do lůžkového, či lehátkového vozu.

Tento fakt, že informace o lůžkových a lehátkových vozech uvedené v IDOSu jsou mylné, si může každý jednoduše ověřit v internetové aplikaci řazení vlaků na serveru Želpage. Ve všech třech uvedených vlacích jsou řazeny vozy k sezení.

Ač si to možná někteří nepřipouští, žijeme v digitálním světě a knižní jízdní řády se používají stále méně a méně. Stále roste počet cestujících, kteří hledají svůj vlakový spoj právě v elektronickém jízdním řádu na internetu. Ovšem systém IDOS i po loňských problémech opět ukazuje, že nic není stoprocentní a také letos, na základě mylně podávaných informací, vyhání některé cestující z vlaků a nepřímo je nutí cestovat jiným způsobem.