Širokorozchodná železnice přes Slovensko se začne stavět v roce 2010

Autor: Miroslav Vyka •
Zdroj: railwaymarket.eu, ekonomika.sme.sk
Téma: Projekty • Vydáno dne: 10. 04. 2008


nákladní železniční dopravaVýstavba širokorozchodné železnice z Košic do Vídně se stává reálnou. Slovenský premiér Robert Fico už oznámil začátek výstavby i přesto, že není jasné, zda z železnice bude Slovensko profitovat. Překladiště by mělo být postaveno jak v Bratislavě, tak i ve Vídni.


Pokud nebudou překážky, pak již za dva roky by se mohlo začít stavět pokračování širokorozchodné železnice, která umožňuje přímou přepravu surovin z Ruska či Ukrajiny a dnes končí v Košicích. V plánu je prodloužení této trati přes Bratislavu až do Vídně. Po setkání s ruským premiérem Viktorem Zubkovem to oznámil předseda slovenské vlády Robert Fico. Definitivní rozhodnutí však ještě nepadlo. Bude potřeba vyřešit zásadní věci týkající se projektu a to kdo ho zaplatí, kdo za něj bude ručit a zda li se vůbec bude stavět.

Předpokládané investice celého projektu jsou odhadovány na 4,3 mld. eur. Premiér Robert Fico uvažuje s možnosti financování metodou PPP, tedy spojení soukromého a veřejného sektoru (public-private partnership). Samotné financování ze strany Slovenska bude totiž omezené vstupem Slovenska do evropské měnové unie.

Rakouská strana, podle dosud medializovaných informací chce získat pro projekt v Bruselu výjimku, aby získala část peněz na trať z eurofondů. V minulosti Rakousko dokonce podle vyjádření své obchodní komory uvažovalo o alternativní trase širokorozchodné železnice z Ukrajiny přes Maďarsko do Vídně, respektive z polských Katovic přes Českou republiku do Rakouska.

Překladiště ve Vídni i v Bratislavě

Aktuálně se Slovensko s Rakouskem dohodlo na tom, že překladiště bude v Bratislavě i ve Vídni. A však pro Slovensko by bylo výhodnější, kdyby bylo pouze na jeho území. „Největší ekonomický efekt je totiž z překládky zboží“ řekl ředitel slovenského výzkumného dopravního ústavu Ľubomír Palčák.

I přes dvě nově vybudované překladiště by to původní v Čiernej nad Tisou zůstalo. Je v plánu v něm i nadále překládat hromadné substráty, například rudu. V Bratislavě i ve Vídni by se v budoucnu mělo překládat jen zboží, které bude na rámec současných překládek.

Rusko garantuje vyšší objem přepravy

Stavba širokorozchodné tratě přes Slovensko se vyplatí jen tehdy, jestliže se zvýší objem přepraveného zboží ve směru východ – západ. Podle dosavadních předpokladů se očekává nárůst přepraveného zboží v tomto směru do roku 2015 až o sto procent. Tento nárůst garantuje ruská strana a Slovensko má od Ruska oficiální příslib.

Zatím není jasné, zda je pro Slovensko výhodnější stavět celou novou trať a nebo se jen přidá třetí kolej k již existujícím. Slovenské ministerstvo dopravy nechce zveřejnit studii, kterou vypracovali Slovenské železnice, dokud se s ní neseznámí ostatní zúčastněné státy. Experti ze Slovenska, Ruska, Ukrajiny a Rakouska by se měli sejít a vyhodnotit projekt v létě letošního roku.