Nový typ tramvaje v Plzni

Autor: Tomáš Mykl • mykl(at)centrum.cz
Zdroj: spolupráce Štěpán Esterle
Téma: Vozový park • Vydáno dne: 28. 03. 2008


Jejda, něco se nám nepovedlo ...Odšplíchnuto, jedem! I tak by se dal nazvat čtvrteční křest nové tramvaje T3RPLF v prostoru bývalé smyčky u Zvonu. Tramvaj byla pojmenována jako úsměvná, což značí velký smajlík na čumáčku. Jen nějak obyčejný cestující neví, jestli si z něj někteří nedělají legraci.


„Mámo co je to tam za cirkus,“ praví asi šedesátiletý kolemjdoucí manželce. „Ále umyli tramvaj, tak se přišli papaláši podívat“, bystře odpověděla drahá polovička. Tolik jen pohled běžného Plzeňana na událost, která jistě hýbe různými regionálními fandovskými weby.

Pan primátor při představení vozu celkem přiléhavě označil nový tramvajový vůz za šikovnou repasi, generální ředitel v žertu oznamoval obchodním partnerům, že za takovou užitnou hodnotu, jakou nová tramvaj přinesla do podniku, by si představoval trochu jinou cenu. Na dotaz redakce Dopravního webu, proč je nová tramvaj vyrobena v designu, který sbíral ocenění na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století, jsme dostali odpověď, že Krnovské strojírny dodají přesně to, co po nich zákazník požaduje. Nakonec prý Plzeň není jediným městem, kde takové jezdí. Je jím i Liberec a dokonce hlavní město Praha, kde tyto tramvaje dokonce obdržely slušivý nátěr pražských trolejbusů, které opustily ulice v roce 1972.

Z nové tramvaje však mají opravdu upřímnou radost plzeňští vozíčkáři a jistě i maminky s kočárky. Vždyť při absenci několika sedaček v nízkopodlažním oddíle se tam vozíčků a kočárků vejde habaděj.

Tramvaje budou v běžném provozu spřahovány s modernizovanými vozy T3P. Zlé jazyky tvrdí, že díky dalším dodávkám tramvají T3RPLF se podaří rozšířit počet nízkopodlažních souprav na takový počet, aby bylo možno odstavit z provozu zbývající provozuschopné nízkopodlažní tramvaje Astra. Toto nakonec uvítají i dílny, protože ubude starost s dalším nestandardním typem.

Pro objektivitu je dobré dodat, že princip tramvajových vozů je v provozu poměrně velkým přínosem a je velice rozumným kompromisem mezi tramvají zcela nové 100% nízkopodlažní velkokapacitní tramvaje a tramvaje původní. Jedná se jednak o úsporu pořizovacích nákladů, ale i nákladů provozních, jelikož ne vždy se hodí vypravovat kapacitní soupravy. Realitou také je, že tramvaje shodné koncepce od stejného výrobce, ale s novým designem dnes najdeme v provozu v Ostravě, Olomouci a Brně. Cena obou provedení je dle sdělení výrobce shodná.

Popřejme novým tramvajím mnoho šťastných kilometrů po městě, a až ji potkáte, nemračte se na ní. Vždyť ta tramvaj za své kmotříčky nemůže …

Malá galerie nejen slavnosti,
ale i jiných wan, jak je tramvaj slangově nazývána

Pan primátor chválí repasovanou starou tramvaj
Šplích! A je pokřtěno. Smajlík se nám směje (nebo vysmívá?)
Za takovou užitnou hodnotu by mohla být tramvaj levnější, míní pan ředitel
Cink, cink a první odjezd s prvními (pozvanými) cestujícími
Plzeň
A týž den v běžném provozu hned za znízkopodlažněnou KT8
Prototyp tramvaje měl samozřejmě také moderní design, jinak by se neprodal
Ostrava
V Ostravě tvoří vozy tohoto typu moderně působící soupravy.
Stejná tramvaj navíc s nízkopodlažním vlekem v Brně
Brno
I souprava staronových designů je jedním z řešení. (Brno)
Olomoucká verze tramvaje, taktéž zahrnuje nový design.
Olomouc
Moderní město dělají moderní tramvaje. Olomouc
Odstrašující případ pokusu o "retro tramvaj" v Praze.
My máme novou wanu! Ó my se máme!
Moderní zástavba a rádoby retrotramvaj v Liberci


Články o Plzni