Drahý benzín zvyšuje v USA zájem cestujících o veřejnou dopravu

Autor: Miroslav Vyka •
Zdroj: Reuters.com, APTA.com
Téma: Články • Vydáno dne: 26. 03. 2008


Siemens Avanto LYNX v CharlottePočet Američanů cestujících v autobusech a metrem se kvůli rostoucím cenám benzinu vyšplhal na nejvyšší úroveň za posledních 50 let. Podle Americké asociace veřejné dopravy (APTA) se zájem o cestování veřejnou dopravu postupně zvyšuje od roku 2005, kdy cena benzínu poprvé překročila hranici 3 dolary za galon.


"Lidé se potýkají s rostoucími cenami paliv, což je nutí dělat změny. Jednou z používaných metod je snížení počtu jízd autem a větší využívání veřejné dopravy," řekl William Miller, prezident asociace APTA.

Využití hromadné dopravy v roce 2007 v USA stouplo o více než 2 procenta na nejvyšší úroveň za poledních 50 let. Američané uskutečnili více než deset miliard jízd veřejnou dopravou a počet kilometrů ujetých v osobních automobilech v prvních deseti měsících loňského roku přitom zůstal beze změny.

Podle Williama Millera v době, kdy se loni ceny benzinu snižovaly, se někteří cestující vrátili zpět k automobilům, zatímco jiní přešli podle všeho k veřejné dopravě natrvalo.

Největší oblastí růstu hromadné dopravy byly tramvaje a trolejbusy s meziročním navýšením o 6%. Příměstská železnice byla druhá s 5,5% nárůstem přepravených osob a metro zaznamenalo navýšení počtu cestujících v loňském roce o 3,1%.

Někteří analytici očekávají, že cena benzinu letos v USA dosáhne hranice 4 dolary za galon, což pravděpodobně povede k ještě větší oblibě hromadné dopravy.

Historický vývoj veřejné dopravy v USA

Popularita veřejné dopravy byla ovlivňována zejména změnami rozložení společenských a ekonomických sil. Na počátku 20. století počet cestujících v hromadné dopravě neustále rostl až do Velké krize.

Mezi léty 1929 a 1939 lidé dojížděli za prací méně a často si nemohl dovolit dovolenou a jezdit na výlety. V průběhu druhé světové války veřejná doprava tvořila dominantní způsob přepravy osob na dopravním trhu. Počet cestujících přepravených veřejnou dopravou dosáhl vrcholu v roce 1946, kdy Američané vykonali 23,4 miliard cest ve vlaku, autobusu nebo v tramvaji.

Historická tramvaj

Po druhé světové válce se počet cestujících snížil kvůli nízkým cenám pohonných hmot, vládní politice upřednostňující řídce obydlený předměstský rozvoj a nově vytvářenému systému dálničních komunikací. Do roku 1960 klesl počet přepravených cestujících na 9,3 miliardy za rok a úpadek veřejné dopravy pokračoval až k mizerným 6,5 miliard přepravených osob v roce 1972.

Počínaje rokem 1973 začala veřejná doprava znovu ožívat a počet cestujících postupně rostl až do roku 2004, kdy bylo v hromadné dopravě uskutečněno 9,6 miliard jízd. Nového rekordu bylo dosaženo v loňském roce, kdy bylo v USA přepraveno 10,3 miliard osob.

Důvody nárůstu poptávky po veřejné dopravě jsou způsobeny mimo jiné zlepšením služeb zákazníkům. A také výše úrovně investic z veřejného i soukromého sektoru do veřejné dopravy, které vyplynuly federálních právních předpisů z roku 1991 a následného zajištění financování.