Stará linecká Pöstlingbergbahn končí

Autor: Tomáš Mykl • mykl(at)centrum.cz
Téma: Popis provozů • Vydáno dne: 17. 03. 2008


Tramvaj s vlečným nákladním vozem na shrabané listíO letošních Velikonocích naposledy vyjede na trať unikátní historická tramvaj známá jako Pöstlingbergbahn. Nejedná se však o definitivní konec dráhy, ale pouze o konec dráhy v takové podobě, v jaké vstoupila do dějin kolejové dopravy.


Pöstlingbergbahn byla na veřejnosti známá jako nejstrmější adhezní kolejová dráha v Evropě se 105 ‰. Nové měření sice zjistilo větší stoupání a to až 116 ‰, ale nakonec jí však předběhly tramvaje v Lisabonu se 135 ‰. Pro úplnost dodejme, že největší stoupání Jabloneckých elektrických drah bylo 108,5 ‰ v délce 60 m v letech 1900 - 1965 a stoupání tramvaje (1899 - 1971)ve francouzském městě Laon bylo 129 ‰. Díky značnému sklonu byly na trati použity speciální kolejnice s kuželovitou hlavou a tramvaje byly opatřeny čelisťovými brzdami. Z tohoto důvodu, ač byl okolek jako u klasických kolejových vozidel na vnitřní straně kolejnice, musely být hlavy kolejnic přístupné z obou stran jako u kolejových lanovek a též výhybky měly zvláštní konstrukci. Právě brzdový systém byl jedním z důvodů, proč se přikročilo k revitalizaci dráhy.

Druhým důvodem revitalizace má být odstranění údajné diskriminace hůře pohyblivých osob a umožnění provozu nízkopodlažních tramvají. Vezmeme-li v úvahu, že tento problém byl na dráze již dávno vyřešen zvýšením nástupní hrany do úrovně podlahy vozu u koncových stanic, jistě by nebyl technický problém zvýšená nástupiště vybudovat i u mezilehlých zřídka používaných zastávek. Pro dráhu budou vyrobeny nové nízkopodlažní tramvaje, trať bude ze současného metrového rozchodu přerozchodována na standardní městský rozchod 900 mm a linka bude prodloužena až na hlavní linecké náměstí. Sice bude zachována a rekonstruována část původních vozů, ale uvědomíme-li si, že dráha má dnes minimální dopravní význam a její využívanost spočívá prakticky výhradně na turistické atraktivitě jedinečného technické díla, jeví se rekonstrukce jako poměrně diskutabilní krok. Avšak jen čas ukáže, zda-li chmurné předzvěsti se naplní nebo si i nová dráha dokáže získat dostatek klientů tak, aby obhájila svojí existenci. Cestující však jistě potěší historizující lavičky a zejména ocení historizující nátěry jízdenkových automatů na zastávkách, které budou hovořit v pěti jazycích ...

Nyní budeme rok čekat, až se poprvé svezeme po nové trati. Náhradní autobusová doprava již v nové trase začne jezdit od prvního dne výluky, na podzim by měly začít první neveřejné zkušební jízdy.

25.3.2008 započnou také práce na zřízení muzea dráhy, které bude umístěno v dnešní dolní stanici Urfahr. Muzeum by mělo první návštěvníky přivítat 29. května 2008.


Zvětšit mapu