V Plzeňském kraji už jezdí tři Regionovy, do konce týdne budou čtyři

Autor: Miroslav Vyka •
Zdroj: tisková zpráva ČD a.s.
Téma: Vozidla • Vydáno dne: 04. 02. 2008


Regionova v Šumperku, foto Miroslav VykaPokračující obnovu vozového parku Českých drah poznali i cestující v Plzeňském kraji. Na regionálních tratích v okolí Klatov a Domažlic jezdí od prosince třetí souprava Regionova, do konce týdne přibude další. V celé republice brázdí koleje už přes čtyřicet Regionov a České dráhy je spravedlivě rozdělují do všech regionů. Postupně jich od šumperské firmy Pars nova, a.s., převezmou stovku.


Celková modernizace starších motorových vozů na Regionovy je součástí dlouhodobého plánu obnovy vozového parku, do které jen letos České dráhy investují 3,6 miliardy korun. Přes 700 milionů z toho půjde právě na nákup 22 dvouvozových a 7 třívozových Regionov. Jedna dvouvozová Regionova stojí 21 milionů, třívozová 37 milionů korun.

„Nasazení Regionov na pravidelné spoje na Klatovsku a Domažlicku si naši cestující pochvalují. Soupravy jsou částečně nízkopodlažní, a tak kromě pohodlného a moderního interiéru umožňují také snazší nástup maminkám s kočárky, lidem na vozíku nebo starším špatně pohyblivým cestujícím. Bezbariérová toaleta s přebalovacím pultem pro miminka je tady samozřejmostí,“ vyzdvihuje přednosti nových vlaků Vladimír Kostelný z Krajského centra Českých drah v Plzni.

V prosinci nasadily nově České dráhy Regionovu na přímý spoj z Klatov do Domažlic, Poběžovic a Tachova (příjezd do Tachova v 10:22, zpátky do Domažlic pak odjíždí v 11:34), žlutozelené soupravy však jezdí také na trati Klatovy – Železná Ruda (odjezd z Klatov 14:59, 18:10 a 20:20). „Dnes posílá výrobce čtvrtou Regionovu pro Plzeňský kraj a do konce týdne ji nasadíme na pravidelné spoje. Skoro polovinu spojů mezi Klatovy a Horažďovicemi a dokonce dvě třetiny spojů z Klatov do Domažlic pak budou zajišťovat tyto nové vlaky,“ uzavírá Vladimír Kostelný.