Integrovaná doprava v Karlovarském kraji - smutný příběh

Autor: Miloslav Zítka • mzitka(at)dopravni.net
Téma: Integrované dopravní systémy • Vydáno dne: 26. 01. 2008


Krajský úřad Karlovarského kraje provozuje příspěvkovou organizaci IDOK, která má být koordinátorem veřejné dopravy v nejmenším kraji České republiky.


Zcela záměrně jsem použil slůvko , protože rozhodně není. Když se blíže zadíváme na jejich webové stránky, zjistíme, že tomu tak být ani nemůže.

Úřad Karlovarského kraje se chlubí novou podobou svých webových stránkách vlevo dole má uveden svůj tématický web pod názvem Integrovaný dopravní systém KK. Po prokliknutí se zobrazí úvodní stránka IDOK. Zde najdeme 16 tarifních zón a základní informace. Nedozvíme se nic o cenách.

Protože se zde nedozvíme, které spoje a za kolik můžeme v rámci IDOK použít, hledáme, kde informace získat. Vlevo máme 4 odkazy. Pokud klikneme na odkaz Koordinátor, dozvíme se, že IDOK má zřejmě 4 zaměstnance - ředitele, zástupce ředitele, dopravního specialistu a sekretářku. Jména chybí, stejně jako e-mailové adresy. V dolní části je nenápadný odkaz http://www.idok.info/. A hle, jaké překvapení !!! Dostaneme se na jinou stránku IDOKu. A ještě větší překvapení - zde na rozdíl od první stránky najdeme tarifních zón již 29. Rovněž plán sítě IDOK je jiný, než na stránce, na kterou se dostaneme z webu Karlovarského kraje.

Po zkušenostech s hledáním informací se již nedivím, že většina veřejnosti o možnostech Integrovaného systému dopravy v kraji neví, v lepším případě se v něm nedokáže dobře orientovat.
Za co jsou dobře placeni úředníci, sedící v teple svých luxusních kanceláří na Krajském úřadu? Zřejmě za odrazování občanů od použití veřejné dopravy.