Již druhý den se ve vlacích nekouří

Autor: Miroslav Vyka •
Zdroj: České dráhy
Téma: Články • Vydáno dne: 10. 12. 2007


Zákaz kouřeníVe všech vlacích v České republice, které jsou vedeny pod hlavičkou Českých drah, je od 9. prosince 2007 kouření zakázáno. České dráhy se tak připojují k ostatním evropským železničním dopravcům. V září se přestalo kouřit ve vlacích v Rakousku i v Německu. A v tuto chvíli jsou všechny vozy Českých drah označeny jako nekuřácké.


Kuřácký oddíl se může ve vlaku ČD objevit pouze od některé ze zahraničních společností. Je to příklad maďarských vozů, řazených na vlaku EuroCity Hungaria, který spojuje Budapešť s Prahou a Hamburkem. Tyto vozy mají i nadále vyznačené oddíly pro kuřáky, ale na území České republiky je i v těchto oddílech kouření zakázáno, stejně jako je tomu už od září v Německu a Rakousku. V mezinárodních vlacích, které jezdí mezi Českou republikou a Slovenskem a jsou sestaveny z našich nebo slovenských vozů, se už přes rok nekouří na základě oboustranné dohody.

Historie kuřáckých vozů na české železnici

Na počátcích existence železnice se kouřilo ve vlacích všude. Bylo nepsaným pravidlem, že pokud přisedl muž k dámě, zeptal se, zda ji nebude vadit, když si zapálí. Pokud muž dámy ve vlaku nerespektoval, obracely se na průvodčího, který v této záležitosti rozhodl a kuřákovi v přítomnosti dam kouřit zakázal. Krátce před koncem 19. století byla zavedena speciální dámská kupé, aby pánové neobtěžovali dámy dýmem z doutníků. Tato praxe k nám přišla z Německa. Šlo o speciální kupé, kam směly nastoupit pouze ženy a kde se nesmělo vůbec kouřit. Po první světové válce se podíl kuřáckých a nekuřáckých oddílů v železničních vozech ustálil na poměru 2:1 ve prospěch kuřáků, v třicátých letech už to bylo přibližně 1:1.

V šedesátých letech byly tehdejší dvounápravové vozy, kde se smělo kouřit, označovány cedulkami „Kuřáci“, poměr se ovšem už snižoval na 2:1 ve prospěch nekuřáků. V 80. letech už jezdily masivně čtyřnápravové vozy, které známe z dnešní doby a podíl nekuřácké části ve voze se stále zvětšoval, přibližně na 3:1. Ve vlacích začala být zároveň naprostá většina vozů nekuřáckých. A na začátku jednadvacátého století kuřácké vozy postupně mizí. Od 9. prosince 2007 jsou všechny vlaky provozované Českými drahami nekuřácké.