Nový CityElefant pro spojení centra Ostravy s Havířovem

Autor: Miroslav Vyka •
Zdroj: Tisková zpráva ČD
Téma: Vozidla • Vydáno dne: 08. 12. 2007


Zastávka Ostrava centrumUž třetí moderní patrová klimatizovaná jednotka CityElefant začala jezdit na tratích Moravskoslezského kraje. V pátek dopoledne byla slavnostně pokřtěna na ostravském hlavním nádraží a nese název i logo kraje.


Předchozí dvě jednotky se jmenují Ostrava a Opava. Zároveň byl slavnostně zahájen provoz na zastávce Ostrava centrum, která je přímo v centru města. Nový CityElefant bude jezdit od neděle 9. prosince také na nových rychlých spojích mezi Ostravou a Havířovem, centra obou měst spojí vlaky za 16 až 18 minut.

„V listopadu byla definitivně ukončena elektrifikace tratě Ostrava hlavní nádraží – Ostrava-Kunčice, díky tomu můžeme zavést nové přímé vlaky od Českého Těšína a Havířova přímo do centra Ostravy. Navíc tyto spoje nebudou nikde mezi Havířovem a Ostravou střed zastavovat a jízdní doba se tak zkrátí na 16 až 18 minut. To v minulosti nebylo nikdy možné,“ říká Luďka Hnulíková, ředitelka Odboru osobní dopravy a přepravy Českých drah. „Stávající vlaky mezi Českým Těšínem, Ostravou a Opavou přes Vítkovice a Svinov zůstávají zachovány a tyto nové rychlé spoje je doplní.“

Příměstská jednotka CityElefant, Foto Miroslav Vyka
Příměstská jednotka CityElefant v Opavě

CityElefanty jezdí už tradičně z Českého Těšína do Ostravy a Opavy, nově budou jezdit na těchto rychlých spojích přes zastávku Ostrava centrum a vyrazí také na trasu z Bohumína přes Přerov a Olomouc až do Zábřehu na Moravě. Z Bohumína pojede CityElefant do Zábřehu v 5:18 a zpět ze Zábřehu odjede v 8:45.

„Celkem už České dráhy nakoupily od Škody Transportation 33 CityElefantů, tři z nich jezdí právě tady, v Moravskoslezském kraji. Letos jich přibylo na českých kolejích 9, podnikatelský plán pro příští rok počítá s nákupem dalších osmi souprav. Jen pro zajímavost, jedna jednotka stojí více než 200 milionů korun,“ doplňuje náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Kolář. „Každý CityElefant je vybaven háky pro jízdní kola a především nástupní plošinou pro vozíčkáře, včetně speciálně upraveného sociálního zařízení pro handicapované. Je to dnes standard u všech nových vlaků, které nakupujeme.“

CityElefant je nejmodernější vlakovou soupravou pro příměstskou dopravu, která kdy byla v České republice vyrobena. Oddíl první třídy, moderní pohodlné sedačky s opěrkami hlavy, klimatizace v celé soupravě, nízkopodlažní nástup, plošiny i sociální zařízení pro vozíčkáře, místo pro několik jízdních kol v každém voze soupravy, rychlost 140 km/h nebo moderní informační systém pro cestující. To vše řadí tyto vlaky k evropské špičce příměstské dopravy.

Na nové zastávce Ostrava centrum budou zastavovat kromě nových spojů od Havířova také všechny osobní vlaky od Valašského Meziříčí a Frýdlantu nad Ostravicí. Díky tomu bude pro obyvatele Moravskoslezského kraje centrum Ostravy mnohem dostupnější než dříve.