ČD přestanou spravovat koleje, schválila vláda

Autor: Tomáš Mykl • mykl(at)centrum.cz
Zdroj: ČTK
Téma: Články • Vydáno dne: 05. 12. 2007


Horní Slavkov - Krásný JezČeské dráhy přestanou plnit funkci provozovatele železničních cest. Péči o koleje a s ní i 10.000 zaměstnanců od 1. dubna převezme státní organizace Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Převod dnes schválila vláda, informoval tiskový odbor vlády.


Podle ministerstva dopravy se tímto krokem zprůhlední podnikatelské prostředí na české železnici, neboť jeden dopravce nebude zároveň zajišťovat provoz a funkčnost kolejí. "Pro všechny železniční dopravce se vytvoří zcela jednoznačně rovné, prokazatelné a nediskriminační podmínky přístupu na železniční dopravní cestu," psalo v materiálu pro vládu MD.

Nyní SŽDC plní funkci vlastníka železniční dopravní cesty. Organizace je tak zodpovědná za správné fungování kolejí, sama ale nemá povolení k provozování dráhy a kapacity na zajištění provozuschopnosti. Jde například o údržbu tratí, zabezpečovacích zařízení nebo trakčního vedení. Proto se o koleje starají na základě smlouvy České dráhy, což by mělo skončit právě v dubnu.

SŽDC bude zároveň v budoucnu sestavovat a vydávat jízdní řád platný pro českou železnici. Dosud tak činí České dráhy, ačkoli nejsou provozovatelem všech vlaků. Kromě tisíců zaměstnanců převezme SŽDC od drah i majetek v odhadované hodnotě 9,5 miliardy korun.

Oddělení funkcí provozovatele dráhy a dopravce se v železničářské hantýrce nazývá "vznik mrtvé dopravní cesty". Celý proces začal v lednu 2003, kdy vláda rozdělila státní organizaci České dráhy na dnešní ČD a.s. a SŽDC. Od roku 2004 zajišťuje SŽDC i výstavbu a modernizaci nových tratí a vedle Ředitelství silnic a dálnic je v České republice největším investorem do dopravní infrastruktury.

K včerejšímu rozhodnutí vláda přistoupila tři dny po oddělení nákladní dopravy Českých drah do samostatné dceřiné společnosti ČD Cargo.