Podíl železnice na přepravě zboží v ČR patří k nejvyšším v Evropě

Autor: Miroslav Vyka •
Zdroj: ČT24
Téma: Články • Vydáno dne: 01. 12. 2007


Nákladní vlakTržní podíl české železnice na celkové přepravě zboží patří k nejvyšším v Evropě. Podle statistik drží drážní nákladní doprava více než pětinu přepravního trhu. Téměř monopolní postavení (90 procent) má v ČR nákladní divize Českých drah, která od dnešního dne začíná fungovat jako samostatná akciová společnost ČD Cargo.


Na špičce žebříčku zemí, které nejvíce využívají přepravu zboží po železnici, jsou Švýcarsko a Rakousko, kde mají dráhy na trhu až třetinový podíl. Naopak za Českou republikou jsou evropské železniční velmoci Německo a Francie (shodně asi 15 procent), a také například Velká Británie (10 %) nebo Itálie (osm procent). Na opačném konci spektra stojí Nizozemsko se čtyřmi procenty.

"Ve většině zemí západní Evropy je tento podíl od nuly do 15 procent," uvedl mluvčí Českých drah Ondřej Kubala. Podle něj globalizace a odstraňování hranic nahrává spíše silniční dopravě, takže podíl železnic stále klesá. Navíc Kubala dodal, že železniční dopravci mají ve srovnání se silničními nerovné podmínky při platbách za užití dopravní cesty.

Přestože si česká železnice drží stále významný podíl, situace na trhu se za posledních 17 let zcela změnila a na významu nabrala silniční doprava. Koncem 80. let byl podíl železnice versus silnice přesně opačný, po železnici putovalo 80 procent veškerého nákladu na území bývalého Československa. Rozšíření dálniční sítě, vznik nových továren a logistických areálů však vedl k výraznému nárůstu kamionové dopravy.

Přes oficiální liberalizaci českého železničního trhu dostane nová společnost ČD Cargo do vínku výsadní postavení. Z 97 milionů tun zboží, které po železnici putovalo v roce 2006, připadá téměř 90 milionů tun na nákladní vlaky Českých drah. O zbytek se dělí ostatní firmy, jako je OKD Doprava, Unipetrol Doprava, Viamont nebo Sokolovská uhelná. Nejvíce se po kolejích vozí uhlí (třetina přepravených nákladů) a strojírenské výrobky (jedna čtvrtina z celkového počtu zásilek).

Nákladní doprava Českých drah je pátá největší v Evropské unii. Letos přepraví 90 milionů tun zboží. Pro srovnání: slovenská obdoba Cargo Slovakia vozí ročně asi 50 milionů tun, nákladní doprava francouzského dopravce SNCF 110 milionů tun a italská Ferrovie dello Stato necelých 70 milionů tun. Největší v Evropě je s 280 miliony tun nákladní doprava německých Deutsche Bahn.